Toksyczni ludzie. Kim są i dlaczego trzeba ich unikać?

Jak radzić sobie z toksycznym osobami?

Są osoby, z którymi od początku świetnie się dogadujesz. Czujesz się w ich towarzystwie dobrze i pewnie. Niestety na naszej drodze możesz spotkać również toksycznych ludzi. Już po kilku zdaniach wiesz, że coś z nimi jest nie tak. Czasem jednak na początku takie osoby wydają się Twoją bratnią duszą. Nic nie wskazuje na to, że coś może być nie tak. Dopiero po czasie okazuje się, że przemieniają Twoje życie na gorsze.

Z artykułu dowiesz się:

 1. Kim są toksyczni ludzie?
 2. Poznasz ich typy.
 3. Jaki mają wpływ na Twoją produktywność?
 4. Jak zidentyfikować i radzić sobie z toksycznymi osobami?

Kim są toksyczni ludzie?

Takie osoby mogą mieć wiele oblicz. Często manipulują innymi, chcą osiągnąć swoje cele za wszelką cenę często Twoimi rękami. Zazwyczaj taka osoba tylko bierze, a Ty dajesz. Co gorsze oczekuje ciągle więcej.

Wchodzą w rolę ofiary i zrzucają winę na innych. W jednej chwili wrzeszczy na kogoś, a po chwili jest miły dla drugiej osoby, od której coś chce. Czyli kiedy czegoś potrzebuje, jest do rany przyłóż. Nie wiesz jednak nigdy, na jaki humor trafisz.  

Bardzo często atakują Cię i krytykują. Kiedy z nimi przebywasz, czujesz się wykorzystany i gorszy, a kłamstwo jest u nich na porządku dziennym. Tak w skrócie zachowują się toksyczni ludzie.

Typy toksycznych ludzi

Abyś mógł ich łatwiej zlokalizować, poniżej znajdziesz podział toksycznych osób na kilka typów:

 1. Krytykant to pierwszy typ osoby toksycznej, od którego zaczniemy. Tak jak sama nazwa wskazuje, taka osoba ciągle krytykuje innych. Czuje się lepszy od innych i pokazuje to w każdej  możliwej sytuacji. Sposób wypowiedzi takiego człowieka jest arogancki. Dodatkowo przedstawia siebie w korzystnym świetle, a wszystko, co on robi, jest wspaniałe. W przeciwieństwie oczywiście do Twoich działań. Czujesz się w towarzystwie takiej osoby, jako ktoś gorszy. 
 2. Pesymista to kolejny typ człowieka, któremu warto się przyjrzeć. W rozmowie z nim słyszysz tylko negatywne i pesymistyczne historie. Wszystko dookoła jest złe, a świat uwziął się na niego. Ta wersja toksycznej osoby ciągle pokazuje się w roli ofiary. Już po krótkiej rozmowie z takim człowiekiem jesteś bez energii do życia. Wysysa z Ciebie energię i wprowadza w depresyjny stan. Trudno cieszyć się przy nim swoimi sukcesami. 
 3. Narcyzm to osoba, która ciągle mówi o sobie. Nawet nie udaje, że Cię słucha. Nie jest Tobą w żaden sposób zainteresowany. Nawet niepytany opowiada o sobie i to często ze szczegółami ze swojego życia. Kiedy Ty zaczynasz coś mówić, to tylko czeka, aby móc Ci przerwać i wrócić do opowiadania o sobie. Kiedy zaczynasz coś mówić, zmienia temat, aby znowu być w centrum uwagi. Na dłuższą metę tacy ludzie bywają męczący. 
 4. Manipulant jest typem toksycznej osoby, która często kłamie i po rozmowie z nią zawsze czujesz się winny. Tak manipuluje faktami, że aż trudna czasem uwierzyć w to, co się dzieje. Często wypowiedzi takiego człowieka są bardzo krzywdzące i niesprawiedliwe. Wszystko tylko po to, aby wyszło na jego. Manipulant często  pokazuje się w postaci ofiary. Szczególnie widać to w kłótni z taką osobą. 
 5. Może na swojej drodze spotkałeś kontrolera? Taka osoba musi nad wszystkim panować i sprawdzać każdy Twój ruch. Ta toksyczna osoba nie znosi sprzeciwu. Jeśli ma coś być zrobione, to tylko tak jak ona chce. Bardzo trudno się z taką osobą współpracuje.

Czasem mamy nieszczęście spotkać się z kumulacją niektórych typów. W dalsze części artykułu będzie o tym więcej informacji.

Toksyczni ludzie, a produktywność

Możesz być lekko zdziwiony, czemu na blogu poświęconym tematyce produktywności pojawił się temat o toksycznych ludziach. Na pierwszy rzut oka faktycznie mało te rzeczy mają wspólnego. Kiedy jednak w temat lekko się zagłębimy, to zobaczysz, że takie osoby mają duży wpływ na Twoją produktywność.

Jeśli w Twoim otoczeniu są toksyczne osoby, to pojawia się u Ciebie stres. Tego elementu w Twoim życiu raczej warto unikać. Kiedy widzisz tylko taką osobę, od razu w Twoim ciele pojawia się niepokój. Jak możesz być produktywny, jak czujesz się w pewien sposób zagrożony czy zestresowany? Twoja głowa nie jest w stanie zająć się rzeczami, które masz do zrobienia.

Zamiast skupiać się na swoich zadaniach, zastanawiasz się, czy ta osoba podejdzie do Ciebie, porozmawia, zaczepi. A jak tak się stanie, co powie i jak Ty jej odpowiesz. Zajmujesz swoją głowę niepotrzebnymi rzeczami. 

Często przez takie osoby nie można zasnąć. Po dniu z toksycznym człowiekiem często odreagowuje się długi czas. W ciągu dnia, kiedy musisz coś zrobić, to czasem można zapomnieć. Kiedy przychodzi jednak noc i kładziesz się w łóżku, w Twojej głowie pojawiają się różne myśli. Nawet jak starasz się nie myśleć o tym (i nawet Ci się udaje), to w nocy często miewasz sny, gdzie ta osoba się pojawia. 

Jeśli masz nieprzespaną noc, to następnego dnia Twoja efektywność jest zwyczajnie słaba. Jeśli już jesteśmy przy tematyce snu, to proponuję przeczytać 6 zasad produktywnego snu.

Czy warto coś z nimi robić?

toksyczni ludzie

Pewnie słyszałeś już gdzieś, że nasze zachowanie to wypadkowa pięciu osób, z którymi najczęściej przebywamy. Nic z tym nie robiąc, siłą rzeczy możesz przejąć od takiej osoby złe nawyki. Możesz sam stać się taką osobą. Wtedy inni będą Cię unikać, a Ty będziesz uznawany za wampira energetycznego. Coś mi się jednak wydaje, że nie chcesz być tak postrzegany.

Po drugie, kiedy toksyczna osoba jest w tej piątce, to możesz mieć mniejsze szanse na spokój wewnętrzny i szczęście. Negatywne emocje wywołują stres. Z badań na Friedrich Schiller University wynika, że tygodnie w stresie niszczą komórki nerwowe. Co gorsza, jeśli taki stan utrzyma się miesiącami, to te komórki nieodwracalnie są uśmiercane.

Jak sobie radzić z toksycznymi ludźmi?

Już wiesz kim jest toksyczna osoba i jak ją zidentyfikować. Czas na najważniejszy punkt – jak sobie radzić z toksycznymi ludźmi?

Najlepszym rozwiązaniem jest zwyczajnie unikanie takich osób. Daje to zdecydowanie najlepsze efekty. Jeśli nie masz takiej osoby w swoim otoczeniu, to nie ma problemu. Niestety nie zawsze jest taka możliwość. Co wtedy robić?

Unikaj kontaktu z taką osobą do minimum. Często jest tak, że możesz widzieć się z taką osobą nawet codziennie, ale dzięki sprytowi można ograniczyć wasze rozmowy czy spotkania.

Wchodzimy na wyższy poziom, kiedy nie masz możliwości ani unikać całkowicie takiej osoby, ani ograniczyć kontaktu, tak aby Ci to nie przeszkadzało. Tu czas na poważną rozmowę z toksycznym człowiekiem. Musisz ustalić zasady współpracy z taką osobą. Powiedz, które konkretne sytuacje czy zachowania nie podobają się Tobie.

Nie daj się wciągać w niepotrzebne dyskusje i nie usprawiedliwiaj się przed taką osobą. Toksyczny człowiek zazwyczaj nie szuka porozumienia. Raczej dąży do konfliktu lub chociaż udowadnianiu na siłę swoich racji. Zrobi wszystko, żeby wyjść zwycięsko z każdej sytuacji. Twoje zdanie raczej się dla niego nie liczy.  

Możesz również zastosować technikę lustrzanego odbicia. Czyli w skrócie zacząć się zachowywać tak samo, jak ta osoba. Używaj podobnych zwrotów, mów w podobnym tonie oraz kopiuj jej sposób mówienia. Nie rekomenduje tej metody jednak na początku. Co by nie mówić jest dosyć kontrowersyjna. Nie każdy potrafi w ten sposób się zachowywać. Kiedy jednak wszystko inne zawodzi, a Ty ciągle źle się czujesz w tej sytuacji, to może warto się przełamać? Jeśli masz problem z przełamywaniem się, zacznij od prostych rzeczy. Proponuję zapoznać się ze wpisem o wychodzeniu ze strefy komfortu.

Dodatkowe rady

W ramach uzupełnienia tego, co przeczytałeś powyżej, masz jeszcze kilka dodatkowych rad, które przydadzą Ci się w przypadku kiedy masz do czynienia z osobami toksycznymi. 

 1. Nie bój się toksycznych ludzi. Gdy tylko taka osoba wyczuje Twój strach, będzie Ci trudno się z nią uporać. 
 2. Pamiętaj, że masz prawo być traktowany z szacunkiem. Twoim obowiązkiem jest mówienie o  swoich uczuciach, potrzebach i opiniach. Tylko w ten sposób jesteś w stanie obronić się przed ich zachowaniem.
 3. Im więcej pozytywnych osób wokół Ciebie tym lepiej. Otaczaj się dobrymi ludźmi, a Twoja pewność siebie będzie większa. 
 4. Znajdź osobę, która podziela Twoje zdanie na temat toksycznej osoby. We dwójkę zawsze łatwiej się jej przeciwstawić, niż kiedy jesteś w tej walce pozostawiony sam jak palec.

Jak zidentyfikować toksycznego człowieka?

Najprawdopodobniej w swoim życiu spotkasz nie jedną taką osobę. Dlatego warto rozpoznawać toksycznych ludzi na jak najwcześniejszym etapie. Im dalej w las tym będzie trudniej się od takiego człowieka uwolnić, a życie zacznie być uciążliwe. Znasz już typy toksycznych ludzi. Aby jeszcze łatwiej byłoby Ci ich rozpoznać, poniżej znajdziesz listę cech takich osób: 

 1. Takie osoby zazwyczaj skupiają się głównie na sobie. Reszta tak naprawdę mało ich interesuje. Liczą się dla nich ich cele i zrobią wiele, aby je osiągnąć.
 2. Bardzo często kłamią. Trzeba bardzo uważać na to, co mówią. 
 3. Potrafią stawiać się w roli kozła ofiarnego. Są pokrzywdzeni przez los i oczekują Twojej pomocy. Oczywiście w drugą stronę to nie działa. To Ty masz ich wyciągać z opresji, a nie oni Ciebie.
 4. Niestety są również podli i chamscy. Cieszą się z Twoich porażek, a bywa również tak, że potrafią się nad Tobą znęcać psychicznie, a bywa, że i fizycznie.
 5. Toksyczne osoby są egoistami, liczy się dla nich osiąganie ich celów. Brak empatii występuje u nich wyjątkowo często. Problem sprawia im wczucie się Twoje położenie i nie rozumieją emocji innych.
 6. Takie osoby są nieprzewidywalne, pod tym kątem, że nigdy nie wiesz, w jakim będą nastroju. Raz potrafią być mili, a innym razem wpadają w furię praktycznie bez powodu. Zdecydowanie łatwo ich sprowokować.
 7. Toksyczny człowiek może Cię testować. Oczekuję od Ciebie dowodu na to, że ich na przykład lubisz. Uważają, że jesteś im winny to. Cechuje ich niezdrowa zazdrość.
 8. Rzadko bywają przy Tobie w momencie Twoich sukcesów. Za to prawie zawsze są obok Ciebie, kiedy ponosisz porażkę lub jakiś problem. Cieszą się z sytuacji, kiedy masz pewne trudności.
 9. Obcy jest im Twój sprzeciw. Toksyczne osoby oczekują od Ciebie, abyś robił to, czego oni chcą. Innymi słowy, nie przyjmują od Ciebie słowa „nie”.
 10. Lubią osądzać i krytykować innych. Są w tym mistrzami. Kiedy jednak ktoś im zwraca uwagę lub ocenia, to bardzo źle to znoszą. 
 11. Toksyczni ludzie manipulują innymi. Ich celem jest próba kontroli oraz czerpanie korzyści.
 12. Po spotkaniu z osobą toksyczną czujesz się wyczerpany emocjonalnie, zmęczony i zwyczajnie smutny. Brakuje Ci energii do dalszego działania.
 13. Są zadowoleni, kiedy mogą przejąć nad kimś kontrolę. Dobrze się czują w momencie, kiedy uzależnią kogoś od siebie finansowo lub emocjonalnie. 
 14. Toksyczna osoba wykorzystuje każdą dogodną sytuację, aby Cię poniżyć. Im większa jest publiczność, tym lepiej. Pokazują przy tym, że są ważniejsi i lepsi od Ciebie.

Czy takie osoby przebywają ze mną?

Już sporo wiesz o toksycznych osobach. Na koniec kilka oznak, że mówią Ci, że już musisz odpocząć od takich osób lub całkowicie się od nich odciąć. 

 1. Zaczynasz być coraz częściej tracić na sobą panowanie. Emocje związane z przebywaniem z toksyczną osobą są bardzo duże. Kiedy zaczynasz wybuchać to sygnał, że czas coś z tym zrobić. 
 2. Kolejną oznaką jest sytuacja, kiedy zaczynasz dużo mówić o takiej osobie. Często pojawia się w Twoich rozmowach, a Ty automatycznie denerwujesz się z tego powodu. 
 3. Kiedy obniża Ci się nastrój lub jesteś zły na samą myśl, że będziesz się widział z tym kimś. Jest to jednoznaczny sygnał, że ograniczenie kontaktu z toksyczną osobą jest konieczne.
 4. Zaczynają cierpieć Twoje prywatne relacje z bliskimi. Następnym niepokojącym sygnałem jest właśnie sytuacja, kiedy wracasz na przykład do domu i odreagowujesz swoje spotkanie z toksycznymi ludźmi na bliskich.
 5. Zauważasz u siebie obniżającą się samoocenę. Przebywanie z takimi osobami, które są złośliwe, obrażają Cię czy są niemiłe w stosunku do Ciebie, obniża to Twoje poczucie wartości.  
 6. Jeśli nagle zauważysz u siebie ucieczkę w obżarstwo, alkohol czy inne używki, to jedną z przyczyn może być właśnie przebywanie zbyt dużej ilości czasu z toksycznymi osobami. Jest to Twój mechanizm obronny. Pamiętaj jednak, że na dłuższą metę do niczego dobrego to nie prowadzi.
 7. Możesz również zacząć obwiniać te osoby za swoje zachowanie lub samopoczucie. Pamiętaj jednak, że to sygnał, że ta osoba ma nad Tobą przewagę. 

Czy Ty również borykasz się z takimi osobami?

Czy ten wpis Ci się podobał?
[Wszystkich głosów: 6 Średnia: 4.7]
Subscribe
Powiadom o
guest
7 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Kasia
Kasia
1 rok temu

Świetny artykuł, właśnie uświadomiłam sobie, że w pracy mam do czynienia z taką osobą..

Tom
Tom
1 rok temu

Mi niestety ten tekst się nie podoba, toksyczni ludzie często nie są łatwi do zidentyfikowania, często bardzo toksyczni są np. ludzie nadopiekuńczy i wysoce empatyczni. Pokazałeś najbardziej oczywistą wersję ludzi toksycznych. Tekst, w mojej ocenie, jest zbyt pobieżny, stać Cię na dużo lepsze teksty, co udowodniłeś wcześniejszymi wpisami. Śledzę na bieżąco 🙂

Maja
1 rok temu

Spotykam się od 10 lat z taką osobą z przerwami. I nie mogę się uwolnić. To jest straszne.Byliśmy razem teraz na wakacjach,najgorsze wakacje mojego życia.Oczywiscie obwinił mnie że ja jestem wszystkiemu winna.

Maja
1 rok temu

Oznajmił mi na wakacjach że ma kobietę w Warszawie nową,Przed wylotem obiecywał ze to beda najpiekniesze wakacje mojego życia,że bedzie cudownie,było okropnie jak tylko znależliśmy sie w hotelu jego zachowanie zmieniło sie o 180 stopni,krzyczał, o wszystko pretensje,obwinianie,nie ukrywam ma problem od 15 lat nie pije alkoholu,ale zastąpił to paleniem wiadomo czego,nie na codzień ale co jakis czas jest.Zmanipulował mnie przed wyjazdem a później zostawił samą sobie.Siedział tylko w telefonie i korespondował z kobietami.Wróciliśmy dwa tygodnie temu,nie odzywamy sie do siebie i dowiedziałam że jest w związku z dziewczyną,historia podobna z tamtego roku,po 8 miesiącach zaczął mna manipulować i sie… Czytaj więcej »

7
0
Would love your thoughts, please comment.x