Sen – sześć zasad produktywnego snu.

Doba ma 24 godziny (bystrzak ze mnie), gdzie sen najczęściej zajmuje koło 8 godzin. Kolejne 8 godzin spędzamy w pracy, a resztę czasu na wszystkich innych czynnościach. Jest to mocno uproszczony schemat, ale zostawmy to w tej chwili.

Jak tu być bardziej produktywnym? Jeśli pracujesz na etacie, to trudno będzie coś wykrzesać z tej części. Przecież masz tyle na głowie poza pracą, że tam to już na pewno nie znajdziesz na nic czasu. Zostaje tylko jedno. Skrócić czas snu! Genialne! Tylko o ile? W internecie jest wiele informacji, że można spać 4 godziny i być naładowanym energią. To, co działamy?

NIE!


Śpij! Sen jest ważny



Nie zmuszaj się do tego, żeby spać tak mało. Nie ma magicznego sposobu, żeby nagle Twój organizm tyle potrzebował. Sen jest bardzo, ale to bardzo potrzebny dla naszego organizmu. Kiedy śpisz, to odpala się w Twoim ciele „odkurzacz”, który usuwa różne toksyny. Gdy śpisz za mało, to może się okazać, że nie wszystko jest sprzątnięte i ten syf zostaje dalej w Tobie.

Gdy śpisz za mało, to odbija się to na Twoim zdrowiu, jak i produktywności. Jeśli spałeś 7 godzin i czułeś się dobrze, to tyle spij. Gdy odejmiesz od tego snu nagle 2 godziny, to najprawdopodobniej okaże się, że w ciągu dnia jesteś bardziej zmęczony, ospały i mniej wydajny. Nie dojść, że nie wykorzystasz tych dodatkowych dwóch godzin, to okaże się, że w pozostały czas zrobiłeś mniej niż zwykle.

Prócz standardowego spania nieprzerwanie 7-8 godzin na dobę jest kilka innych metod takich jak sen bifazowy czy polifazowy. Każda z technik ma swoich zwolenników i swoje badania, które potwierdzają wyższość jednej metody nad drugą. Są one jednak trochę bardziej skomplikowane i dlatego dzisiaj skupimy się tylko na tej najbardziej tradycyjnej.



Ile godzin snu potrzebujesz?


produktywny sen i jego 6 zasad


Gdy zaczniesz wdrażać się w tematykę snu, to znajdziesz wiele sprzecznych informacji, ile godzin snu potrzebuje człowiek. Dlatego sam powinieneś sprawdzić, ile snu jest Ci potrzebne. Poniżej dwa sposoby na sprawdzenie tego.

Wstawaj zawsze o tej samej godzinie. Nastaw budzik np. na 6:00 i wstawaj, żeby nie wiem co. Po kilku dniach Twój organizm sam Tobie powie, o której godzinie powinieneś iść spać. Bardzo trudne jest kłaść się codziennie o tej samej godzinie. Dużo łatwiej jest kontrolować godzinę wstawania. Spowodowane jest to tym, że na Twój dzień wpływa bardzo wiele czynników. Czasem wyjdziesz na imprezę, innym razem dziecko będzie chore i nie będzie możliwości położenia o wyznaczonej porze.

Możesz spróbować zrobić również odwrotnie. Przez kilka dni kładź się o tej samej godzinie. Nie nastawiaj budzika i zobacz, po ilu godzinach się obudzisz. Im twój eksperyment będzie trwał dłużej, tym lepiej. Spowodowane jest to tym, że mogą dojść różne zmienne takie jak zmęczenie, alkohol, wysiłek fizyczny itp. Zapisuj sobie codziennie wyniki oraz informację czy dobrze się czułeś w ciągu dnia.

U mnie sprawdziła się bardziej pierwsza metoda, ale jestem bardzo ciekawy jak, to wyglądało u Ciebie.


A może odrobię deficyt snu w weekend?



Coś mi się wydaje, że nie jeden Twój tydzień wyglądał tak, że pracowałeś do późnych godzin w ciągu tygodnia i starałeś się nadrobić brak snu w weekend. To nie jest najlepszy pomysł. Jeśli śpisz za mało w ciągu doby, to jesteś senny, masz problemy z uwagą i masz podwyższony poziom kortyzolu. Gdy będziesz to często powtarzał, to dojdą również takie problemy, jak osłabienie układu odpornościowego, rozregulowanie gospodarki hormonalnej czy podwyższenie ilości hormonu stresu. W skrócie – nie opłaca się. Organizm ludzki lubi rutynę. Zacznij dobrze spać, a będziesz się czuł fantastycznie.


 

 

Jak polepszyć swój sen?

 

Poniżej sześć punktów, które wpłyną pozytywnie na Twój sen.
1. Ustal, ile godzin potrzebuje Twój organizm. Żeby, to zrobić zrób przynajmniej jeden eksperyment opisany powyżej.
2. Jeśli już ustalisz, ile godzin potrzebuje Twój organizm, to pilnuj tego czasu – codziennie!
3. Jeśli masz telewizor w sypialni, to go z niej wyrzuć. Łóżko służy do snu. Telewizja nie ma nic wspólnego z produktywnością. Dodatkowo oglądanie telewizji ma zły wpływ na Twój sen.
4. Jeśli masz telefon w sypialni, to go z niej wyrzuć. Dwie godziny przed snem nie używaj telefonu komórkowego. Urządzenie to emituje niebieskie światło, które daje sygnały do mózgu, że trwa dzień. W bardzo wielkim skrócie utrudnia to zasypianie.
5. Nie pracuj w łóżku. Nie wpływa to dobrze na Twój sen ani na jakość pracy. Twój organizm z jednej strony otrzymuje sygnał, że chce spać, bo leżysz w łóżku. Praktycznie nie wchodzisz w stan pracy. Efekt jest taki, że efektywność jest o połowę niższa, niż jak byś pracował przy biurku. Z drugiej strony Twój mózg otrzymuje informację, że w łóżku nie tylko się śpi. Przez co będzie Ci trudniej zasnąć. A sam sen również będzie gorszej jakości.
6. Zazwyczaj wyróżniamy dwa typu ludzi: skowronki (chodzą wcześniej spać i wcześnie wstają) i sowy (siedzą po nocach i późno wstają). Jeśli jesteś sową, to nie zmuszaj się na siłę do wstawania o 5:00 i kładź się o 21:00. To nie wyjdzie. Postaraj się położyć wcześniej niż zwykle, jeśli sytuacja tego wymaga i tyle. To samo dotyczy skowronków – nie przestawiaj się na siłę do późniejszych godzin, bo ktoś powiedział Ci, że tak będzie lepiej dla Ciebie.

 

Sen – podsumowanie


Produktywność wcale nie polega na tym, żeby zmniejszyć ilość snu. Jest to ekstremalnie zły pomysł. Najważniejsze jest pilnowanie, żeby spać tyle, ile potrzebujemy. Gdy będziesz niewyspany, to możesz znać wszystkie techniki produktywności na świecie, ale nie będziesz miał siły ich zastosować.

Czy ten wpis Ci się podobał?
[Wszystkich głosów: 2 Średnia: 5]
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x