Jak dobrze planować? Poznaj strategię Kurta Vonneguta (planowanie „od tyłu”)

Strategia Kurta Vonneguta

Wiele osób ma problem z planowaniem. Może i Ty próbowałeś już wielu rzeczy? Może warto zacząć planować „od tyłu”? W tym artykule przedstawię Ci strategię Kurta Vonneguta.

Możesz również spotkać się z pojęciami planowania „od tyłu” lub planowania odwrotnego.

Ten autor fabułę swoich książek zaczyna od zakończenia. Dopiero później ustalał wcześniejsze wydarzenia. Czy w codziennym planowaniu można tak samo?

Kim był Kurt Vonnegut?

Przede wszystkim cenionym autorem książek. Był on Amerykaninem pochodzenia niemieckiego. Natomiast w tym artykule szczególnie nie będę skupiał się na jego twórczości czy pochodzeniu. Zasłynął on również z niecodziennej metody tworzenia swoich powieści.

Zaczął on pisać swoje książki „od tyłu”. Czyli w pierwszej kolejności wymyślał zakończenie. Kiedy już je stworzył, to cofał się o krok. Powtarzał ten zabieg, aż do momentu początku książki.

Czyli tworzył zakończenie, a później zastanawiał się, co musiałoby się wydarzyć, żeby taka sytuacja miała miejsce. Sprytne, prawda?

Wszystko fajnie, ale w czym może nam to pomóc? Powoli będę zmierzał w kierunku wytłumaczenia tego. Zacznijmy od prostej rzeczy.

Dzięki strategii Kurta Vonneguta mamy możliwość określenia działań pośrednich. To właśnie one zapewniają nam realizację założonego celu.

Czyli na początku tworzysz swój cel główny. Następnie krok po kroku cofasz się, aby analizować wcześniejsze etapy. Istotne jest w tym wszystkim to, żeby działania były jak najlepiej opisane (szczegółowo).

Często mamy problem z określeniem naszego celu głównego. Jest on zazwyczaj zbyt ogólny. Stosując planowanie odwrotne, jesteśmy praktycznie zmuszeni dokładnie się zastanowić, jak powinien wyglądać efekt. To znacząco nas przybliża do sukcesu.

Strategia Kurta Vonnenguta w życiu codziennym

Wbrew pozorom często planujemy „od tyłu” różne rzeczy. 

Potrzebujesz przykładu? Proszę bardzo.

Załóżmy, że chcesz iść ze znajomym do kina. Kupujesz dwa bilety online na seans, który odbędzie się o godzinie 20:00. Co robisz następnie? Zastanawiasz się, o której godzinie musisz wyjść z domu, żeby się nie spóźnić. Sprawdzasz, ile trwa podróż, plus doliczasz czas do zaparkowania i dojście do kina. Jeśli chcesz się tam wybrać komunikacją, to sprawa jest podobna. Sprawdzasz rozkład, czas podróży i czas potrzebny na dojście do kina.

Wcześniej musisz zaplanować jeszcze kilka innych rzeczy. Powinieneś zjeść obiad, wyjść z psem czy ewentualnie wziąć prysznic po całym dniu pracy.

Tak jak widzisz, zaplanowałeś wszystko od tyłu. Pewnie robisz tak częściej, niż Ci się wydaje.

Planowanie „od tyłu”, czyli strategia Kurta Vonneguta w praktyce

Planowanie „od tyłu” nie trzeba używać tylko do dużych celów. Chcesz za kilka miesięcy wyjechać na wymarzoną wycieczkę? Żaden problem. Też użyj strategii Kurta Vonneguta. Poniżej prosty przykład.

#1 W lipcu 202X roku lecę z najbliższą rodziną do USA. Będziemy zwiedzać kasyno w Las Vegas, Wielki Kanion i odwiedzimy znajomych w Miami.

#2 W czerwcu potwierdzam rezerwację w hotelu, jak i sprawdzam bilety lotnicze.

#3 W maju kupujemy wszystkie potrzebne rzeczy na wyjazd.

#4 W marcu potwierdzam wszystkie rezerwacje i dokonuję płatności.

#5 W lutym rezerwuje hotele, bilety lotnicze oraz organizuję bilety do miejsca, które chcemy odwiedzić.

#6 W styczniu całą rodziną organizujemy plan naszego pobytu. Wybieramy miejsce wycieczki, ustalamy budżet i sprawdzamy wszystkie ciekawe miejsce, które chcemy odwiedzić. 

Tak jak widzisz, możesz strategii Kurta Vonneguta używać praktycznie do wszystkiego. Mogą to być plany krótkoterminowe, średnioterminowe, długoterminowe, a nawet takie 20 lat do przodu.

Strategia Kurta Vonneguta krok po kroku

Czas trochę usystematyzować Twoją wiedzę. Przedstawię Ci sposób, jak możesz użyć planowania odwrotnego, czyli strategii Kurta Vonneguta. Poniżej znajdziesz instrukcję krok po kroku.

#1 Wyznacz cel. Jest to podstawa. Możesz użyć do tego metody Smart.

#2 Teraz wyobraź sobie, że ten cel już masz osiągnięty. Co czujesz po jego osiągnięciu. Zatrzymaj się na chwilę przy tym punkcie.

#3 Czas się trochę cofnąć. Co się wydarzyło, że osiągnąłeś ten krok?

#4 Kiedy już znasz odpowiedź, to teraz idziesz dalej. Ponownie cofnij się. Jakie działania podjąłeś, że jesteś w tym miejscu?

#5 Nie zostaje nic innego jak powtórzyć poprzedni ruch. Różnica jest tylko taka, że odpowiadasz na to pytanie do wcześniejszego kroku.

#6 Powtarzasz czynność jeszcze raz. Co zrobiłeś, że i ten krok się udał?

#7 Jesteś tu i teraz. Nie wybierasz w przyszłość. Co zrobisz dzisiaj, żeby zrealizować krok, o który przed chwilą sobie wyobrażałeś jako zrobiony?

Jeśli masz problem z ustaleniem poprzedniego kroku, to możesz skorzystać z pytań pomocniczych.

Jakie kroki muszę podjąć, żeby doprowadziło mnie to do osiągnięcia opisanego wcześniej celu?

Lub

Co muszę zrobić, żeby osiągnąć ten krok?

To pytanie możesz zadawać sobie przy każdym kroku. Zadajesz je do momentu, aż dojdziesz do dnia dzisiejszego.

Strategia Kurta Vonneguta dla managerów

Tego bloga czyta sporo osób, które zarządzają ludźmi. Często właśnie managerowie (szczególnie młodzi stażem) mają problem z planowaniem. Posiadają oni wiele pomysłów, ale rzadko wdrażają je w życie.

Chcesz rozbudować swój zespół sprzedażowy? Użyj strategii Kurta Vonneguta.

Marzy Ci się zrealizowanie dużego projektu w swojej pracy? Zastosuj technikę planowania odwrotnego.

Zależy Ci na zrealizowaniu celu rocznego? Sprawdź, jak działa planowanie „od tyłu”.

 

Jako manager masz wiele zadań, projektów czy dużych celów. Nie musisz stosować tej metody od razu na wszystkim. Zastosuj ją na początku, do jednego małego projektu.

Sprawdzisz w ten sposób czy strategia Kurta Vonneguta jest dla Ciebie. Jeśli sprawdzi się, to możesz planować tak już większe rzeczy. Stopniowo używaj metody planowania odwrotnego. Dopiero kiedy będziesz do niej przekonany, to zacznij używać jej do istotnych celów w Twoim życiu.

W ten sposób nic nie ryzykujesz, a możesz jedynie zyskać.

Podsumowanie planowania odwrotnego

Strategia Kurta Vonneguta ma duży plus. Dzięki metodzie planowania „od tyłu” myślisz ciągle o swoim celu. Nie skupiasz się na przeszkodach. W realizowaniu celów jest to istotna sprawa.

Przypomina to trochę technikę małych kroków, o której możesz przeczytać w artykule Metoda małych kroków – przykłady i zastosowanie. Tam również dzielenie swojego celu głównego na mniejsze jest istotnym elementem.

Niestety wiele projektów przepada właśnie dlatego, że nie dzielimy je na mniejsze. Takie realne do zrealizowania. W momencie, kiedy widzisz coś wielkiego przed Tobą, to brakuje chęci czy motywacji do działania. 

Tego typu cele często odkładamy na później m.in. dlatego, że nie wiemy, za co się zabrać na początku. Jeśli temat odwlekania na później występuje u Ciebie, to polecam przeczytać bezpłatny e-book 39 sposobów na prokrastynację. Znajdziesz tam wiele propozycji, które ułatwią Ci walkę z odwlekaniem na później.

Czy ten wpis Ci się podobał?
[Wszystkich głosów: 1 Średnia: 5]
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x