Jestem zmęczony. Nie chcę już być produktywny. 

Jestem zmęczony. Jak sobie z tym poradzić?

„Jestem już zmęczony”.

„Nie mam na to wszystko już siły”.

„Produktywność na dłuższą metę nie jest dla mnie”.

 

Zdarzają Ci się takie myśli lub wypowiadane głośno stwierdzenia? 

 

Spokojnie. Jeśli jesteś na tym etapie, to wystarczy wyeliminować kilka prostych błędów. Nie jest to wcale takie trudne. W artykule znajdziesz odpowiedź na to, dlaczego tak się dzieje i co można z tym zrobić.

Dlaczego jestem ciągle zmęczony?

No właśnie. Dlaczego?

Pewnie masz takie osoby w swoim otoczeniu, które chodzą do pracy ciągle uśmiechnięte. W weekendy wyjeżdżają lub ciągle spędzają ciekawie swój wolny czas. Do tego nie marudzą co chwilę.

Ponadto dobrze im idzie w pracy czy biznesie.

Wydaje się, że mają cały czas pełno energii. Są wszędzie i nie wyglądają na takich, którzy ciągle powtarzają „jaki ja jestem zmęczony” lub „nie mam na to już wszystko siły”.

 

Jak to się dzieje?

Dlaczego Ty tak się nie czujesz?

 

Dodatkowo masz wrażenie, że Ty ciągle pracujesz, nie masz czasu dla siebie i notorycznie nie masz na nic siły. Kiedy przychodzi weekend i już się uporasz z zakupami czy innymi obowiązkami domowymi, to nie masz na nic więcej ochoty.

Jedyne, na co masz siłę, to włączenie Netflix lub sprawdzenie mediów społecznościowych. Każda inna czynność wydaje się równa wejściu na Mount Everest zimą.

"Jestem zmęczony", a produktywność.

Jeszcze jednej rzeczy nie rozumiesz w tym wszystkim. Przecież czytałeś o tej produktywności. Może nawet przerobiłeś już jakiś kurs. Wiesz przecież o tych celach, planowaniu. Znasz techniki, które skracają potrzebny czas na pracę. A mimo wszystko jesteś zmęczony.

 

Może nawet bardziej niż wcześniej. Po co Ci ta „pseudo produktywność”?

Miało być tak pięknie. Cała ta produktywność to wielka ściema.

Czy musi tak być? ☺

Dlaczego jestem zmęczony? Wytłumaczenie - powód pierwszy.

Czas wreszcie odpowiedzieć sobie na to pytanie. Zazwyczaj występuje jeden z dwóch powodów (czasem oba naraz).

Po pierwsze masz wrażenie, że ciągle jesteś zmęczony, bo zwyczajnie za dużo pracujesz. W tym wszystkim zapominasz o pewnych podstawach, bez których ani rusz.

 

Ten punkt jest złożony. Dlatego pozwolę rozbić sobie go na czynniki pierwsze.

 

Pierwsza sprawa jest taka, że robisz za dużo. Chcesz zrobić wszystko (często w pojedynkę). Okazuje się, że tak się nie da. Doba ma zaledwie 24 godziny i nic się z tym nie da zrobić.

 

W momencie, kiedy pracujesz średnio 8 godzin i okazuje się, że zadań masz wypisanych tyle, że i w 12 godzin nie możesz tego wykonać, to nie dziw się, że nie dajesz rady i jesteś zmęczony.

 

Warto zdiagnozować, z czego to wszystko wynika. Jest kilka możliwości.

 

Możesz być perfekcjonistą. Coś ma być zrobione idealnie lub wcale. Masz wewnętrzne poczucie, że ciągle brakuje „coś”, żeby było idealnie. Poświęcasz mnóstwo czasu na „dopieszczenie” zadania czy projektu. Jeśli tak masz, to zapraszam do artykułu Perfekcjonizm: zaleta czy wada? 10 (nie)perfekcyjnych porad. Tam znajdziesz szerszy opis problemu.

 

Jest też opcja, że nie potrafisz wyznaczać priorytetów. Często robimy dużo małych rzeczy, ale brakuje czasu na te ważne. Niby robisz dużo rzeczy, ale jakoś nie czujesz, że idziesz do przodu. Do tego wszystkiego czujesz się po pewnym czasie, że jesteś zmęczony tym wszystkim.

Polecam w tym przypadku dwa artykuły.

Jak ustalać priorytety? 3 najskuteczniejsze metody ustalania priorytetów.

Macierz Eisenhowera w 8 krokach.

 

Może również pojawiać się u Ciebie prokrastynacja. Czyli wiesz, że powinieneś coś robić, ale odkładasz to na później. Trochę łączy się to z poprzednim punktem. Czyli niby robisz dużo, ale te istotne rzeczy przekładasz. Czasem na koniec dnia (niestety nie wyrabiasz się z resztą i nawet nie zaczynasz), a czasem na późniejszy okres.

Tu zachęcam pobrać bezpłatny e-book 39 sposobów na prokrastynację i przejść również bezpłatny kurs.

 

Warto przy tym punkcie również wspomnieć o zasadzie Pareto. W skrócie chodzi w niej o to, że 20% zadań, które wykonujesz, daje 80% efektów. Warto, więc odszukać te 20% i skupić się w pierwszej kolejności na nich.

Oczywiście czasem będzie to 10%, a innym razem 30%. Chodzi bardziej o to, że zawsze jest jakaś mniejsza część, która odpowiada za większość efektów. Temat warty zainteresowania, dlatego odsyłam do artykułu Czym jest zasada Pareto i jak działa?

Jesteś zmęczony? Odpoczywaj i nagradzaj się.

Wszystkie punkty powyżej mówią o tym, żeby polepszyć swoją produktywność. Warto jednak wspomnieć jeszcze o dwóch małych rzeczach. 

 

Często zapominamy o odpoczynku. Zarówno tym krótkim w ciągu dnia (gdzie robimy sobie przerwy między pewnymi blokami czasowymi w pracy) oraz tym dłuższym (kilku dniowym). Nie da się być produktywnym i nie być zmęczony bez odpoczynku.

 

W produktywności chodzi o to, żeby pracować nad najważniejszymi rzeczami i odpoczywać przy tym wszystkim. Oczywiście mocno uprościłem definicję produktywności.

 

Chciałem zwrócić uwagę, że w produktywności nie chodzi o to, żeby robić wszystko szybciej i więcej. Odpoczynek jest ekstremalnie istotny w byciu efektywnym.

Dlatego planuj jak najwięcej czasu wolnego. Nie chodzi tylko i wyłącznie, żeby wyjeżdżać na trzytygodniowy urlop. Staraj się przedłużać weekendy i spędzać czas na rzeczach dla Ciebie przyjemnych.

 

Czasem kilka dni jest w stanie postawić Cię na nogi. Nagle nabierasz więcej sił i energii do działania. 

 

Wiem, że teraz sobie myślisz, że nie chodząc często na urlopy, masz już problem z wyrobieniem się z bieżącą pracą. Zobaczysz jednak, że kiedy zaczniesz odpoczywać regularnie, to będziesz mieć więcej sił do działania. Wszystkie sprawy będą szły szybciej i sprawniej. To dzięki energii, którą zdobędziesz odpoczywając.

 

Słowa „jestem zmęczony” dużo rzadziej będę wychodziły od Ciebie, dzięki zbieraniu energii w dni wolne.

 

Prócz odpoczynku jest jeszcze jedna rzecz, której często nie doceniamy. Nagradzać się za dobrze wykonaną pracę. Jest to element, który często jest pomijany.

 

Jak masz być nie zmęczony, jak ciągle jesteś jak chomik w kołowrotku. Kręcisz się tylko i nie zatrzymujesz nawet na chwilę na wcześniej wymieniony odpoczynek i nie nagradzasz się za swoją dobrze wykonaną pracę. 

 

Jest to kolejny czynnik, który motywuje Cię do działania. Dzięki temu czujesz, że Twoja praca ma sens. Najlepiej ustal sobie listę nagród. Im trudniejsze zadanie czy projekt, tym większa nagroda.

Nie zapominaj również o tych małych, których możesz używać nawet codziennie. Ten kolejny prosty zabieg pomoże Ci unikać powtarzanego sloganu „jestem zmęczony”

Kilka podstaw produktywności i energii do działania.

Ludzie myślą, że będę dużej pracować np. kosztem snu. Czyli śpią po 5 godzin dziennie, żeby mieć więcej czasu na pracę. Kiedy masz jakiś projekt do dokończenia, to można tak z dwa dni przepracować. Natomiast nie można notorycznie w ten sposób funkcjonować.

Nie da się oszukać organizmu. Zazwyczaj ludzie potrzebują około 7-8 godzin snu, żeby mieć odpowiednią liczbę energii. Ciągle będziesz mówić, że jesteś zmęczony w sytuacji, kiedy za krótko będziesz spał.

 

Podobnie jest z jedzeniem. W sytuacji, kiedy źle się odżywiamy czy nieodpowiednio się nawadniamy, to może brakować nam energii. Wtedy często powtarzasz, że jesteś zmęczony. Nie może być inaczej. Słabej jakości jedzenie daje mało energii.

 

To są oczywiście podstawy. Wszyscy niby o tym wiedzą, ale jakoś nie zawsze o tym pamiętamy. Warto raz na jakiś czas powtarzać sobie to wszystko.

 

Podsumowując. Śpij około 7-8 godzin, jedz zdrowo, nawadniaj się oraz najlepiej uprawiaj regularnie jakiś sport. Ten ostatni punkt również pozytywnie wpłynie na Twoją energię i produktywność.

Dlaczego jestem zmęczony? Wytłumaczenie - powód drugi.

Pierwszy punkt był dosyć rozbudowany. Natomiast chciałem Ci jak najlepiej to wytłumaczyć.

 

Jest też druga opcja.

Zwyczajnie nie masz swojego celu.

Czyli nie masz czegoś, co napędza Cię do działania. 

 

Część osób nie lubi wstawać rano. Kiedy mają coś zrobić właśnie w tych godzinach, to jest to dla nich pewien problem. W głowie pojawia się nagle tysiąc argumentów za tym, żeby nie wstawać. 

Natomiast te same osoby nie mają problemu, aby wystać o czwartej rano, w sytuacji, kiedy mają ustawiony samolot, który zabierze ich na wakacje. 

 

W przypadku powyżej jest cel. Konkretny, do którego chce się dążyć. Wiesz, że jak trochę się poświęcisz, to później będziesz mieć z tego korzyści.

Tak samo jest z każdym innym celem, który jest dla Ciebie istotny. Nie czujesz tego zmęczenia (a przynajmniej nie w takim stopniu), kiedy wiesz, że uprawniony wynik jest już blisko.

 

Warto dodatkowo dzielić swój główny cel na mniejsze wyzwania. Za każdym razem, kiedy osiągasz swój cel pośredni, otrzymujesz dodatkową motywację do działania. Jest to jeden z najsilniejszych motywatorów, jakie masz do wykorzystania.

 

Warto zapoznać się z techniką małych kroków oraz metodą Smart do ustalania celów.

 

Stawiając sobie cele, na których Ci zależy, wiesz do czego dążysz. Kiedy osiągasz kolejne etapy, to dodatkowo motywujesz się do działania. Słowa typu „jestem zmęczony” czy „nie chce mi się” praktycznie się nie zdarzają.

Nie chcę być już dalej produktywny

Nie doprowadzaj do sytuacji, że zamieniasz się w maszynę produktywności. Czyli chcesz robić wszystko w jak najkrótszym tempie, zapominając o tym, że powinieneś odpoczywać i nagradzać się za swoje działanie.

 

Przez pewien czas można tak funkcjonować. Ba nawet widać efekty. Niestety kwestią czasu jest, kiedy się wypalisz i powiesz, że nie masz już na to siły.

 

Umiejętność, jaką jest produktywność, warto pielęgnować. Nie zapominaj jednak, aby unikać pewnej pułapki, która dotyczy wyjmowania z produktywności tylko niektórych elementów.

 

Kiedy pominiesz wcześniej wymieniony odpoczynek czy nagradzanie się, to okazuje się, że ta cała produktywność już tak świetnie nie działa. Przynajmniej jeśli chodzi o długi termin.

 

Polecam zapoznać się z bezpłatnym kursem dotyczącym produktywności, aby poznać prosty schemat, dzięki któremu możesz spokojnie działać.

Czy ten wpis Ci się podobał?
[Wszystkich głosów: 1 Średnia: 5]
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x