Jak zacząć wstawać wcześnie rano? 9 sprawdzonych sposobów

Jak zacząć wstawać wcześnie rano? Odpowiedź jest prosta niż myślisz.

Słyszałeś tu i ówdzie, że poranna pobudka niesie za sobą wiele plusów. Natomiast już wstawanie miedzy 7:00, a 8:00 jest dla Ciebie trudne. Kiedy słyszysz, że ktoś wstaje o 5:00, to traktujesz go jako wariata, bo to przecież środek nocy. Jak zacząć wstawać wcześnie rano w takiej sytuacji i czy to w ogóle mam sens?

Czy warto wstawać wcześnie rano?

Zdecydowanie jestem zwolennikiem takiego rozwiązania. Kiedyś nie widziałem większej wartości w porannym wstawaniu. Wychodziłem z założenia, że lepiej sobie dłużej pospać, a wieczorem porobić różne rzeczy.

W pewnym momencie zacząłem jednak analizować, co ja robię z tymi wieczorami. Zazwyczaj były to mało produktywne rzeczy. Nie jest oczywiście nic złego w tym, żeby czasem poleniuchować. Problem pojawia się wtedy, kiedy jest tak prawie zawsze.

Nawet w momencie, kiedy zakładałem sobie, że coś wartościowego zrobię wieczorem, to zazwyczaj po całym dniu byłem już na tyle zmęczony, że brakowało mi sił na to wszystko.

Dlaczego warto wstawać wcześnie rano?

Zanim odpowiem na pytanie, jak zacząć wstawać wcześnie rano, to przedstawię Ci zalety porannego wstawania.

 1. Rano masz dużo energii, a Twój mózg najlepiej pracuje. Jesteś w stanie zrobić wtedy najwięcej rzeczy. Niejednokrotnie będzie tak, że w ciągu godziny rano będziesz pracował bardziej efektywnie, niż przez osiem godzin w pracy.
 2. W momencie, kiedy budzisz się wcześnie rano, prawdopodobnie wszyscy Twoi domownicy jeszcze śpią. Masz wtedy ciszę i spokój. Możesz ten czas przeznaczyć na zajęcia, które wymagają skupienia. Szczególnie docenisz ten czas, kiedy masz dzieci. ☺
 3. Otrzymujesz dodatkowy czas w ciągu dnia. Mimo tego, że będziesz musiał położyć się wcześnie spać, a bilans snu będzie podobny, to będziesz w stanie zrobić więcej. Głównie z powodów opisanych powyżej. Zobaczysz, że w dni, które wstajesz wcześnie rano, robisz więcej.
 4. Masz czas, w którym możesz zadbać o siebie. Wiele osób robi sporo dla innych, a nie starcza im czasu dla siebie. Pamiętaj jednak, że musisz dbać o swoją osobę. Jesteś głównym aktorem w swoim życiu i nie możesz zapominać o sobie. Rano masz czas tylko dla siebie. Wykorzystaj to.
 5. Są również bardziej przyziemne argumenty za wstawaniem rano. Masz czas na zjedzenie śniadania bez pośpiechu czy na ćwiczenia. Jeśli wyjdziesz wcześniej niż zwykle, to możesz ominąć korki. Czy to nie piękna perspektywa? ☺

Jak zacząć wstawać wcześnie rano?

Chciałem przedstawić Ci prosty sposób na rozwiązanie tego problemu. Jak się za chwile okaże, nie jest to wcale takie trudne. Nie będę przedłużał. Sprawdź jak zacząć wstawać wcześnie rano. 

👉 Na samym początku musisz sobie odpowiedzieć na jedno bardzo ważne pytanie. Po co chcesz rano wstawać? Jeśli nie wiesz, dlaczego chcesz to robić, to nie wróżę Ci większego sukcesu. Zastanów się nad Twoim powodem, dla którego chcesz to robić. W dalszej części tekstu podam Ci kilka pomysłów na to, co możesz robić rankami.

Bez tego punktu nawet nie ma sensu czytać dalej tego artykułu. Niech to będzie jednak powód, który naprawdę będzie Cię motywował. W momencie, kiedy chcesz rano wstawać, bo Twoi znajomi tak robią, to motywacji może na długo nie wystarczyć.

 

👉 Czas przejść do działania, żebyś zaczął wstawać wcześnie rano. Do wyboru masz dwie drogi. Pierwsza to terapia szokowa. Zmieniasz godzinę budzenia z 7:00 na 5:00 już pierwszego dnia. Osobiście nie polecam takiego sposobu, choć wiem, że u niektórych się sprawdza. 

Zdecydowanie rekomenduję drugie rozwiązanie, jakim jest zastosowanie metody małych kroków. Zamiast rzucać się na głęboką wodę, proponuję najpierw do niej wejść, oswoić się z nią, a dopiero później powoli się zanurzasz.

Jak to wygląda w praktyce?

Załóżmy, że chcesz zacząć wstawać o 5:00, a teraz budzisz się o 7:00. Pewnie w tej chwili te 2 godziny wydają Ci się abstrakcyjne. Co powiesz jednak na to, żeby od jutra wstawać o 6:45? Brzmi trochę lepiej prawda? Przez kilka dnia zacznij wstawać właśnie o tej godzinie. W momencie, kiedy stało się to już dla Ciebie normą, znowu przestaw budzik o 15 minut wcześniej. Robisz tak do momentu, aż dojdziesz do Twojego celu. W tym wypadku wstawanie o 5:00.

W momencie, kiedy 15 minut nadal jest dla Ciebie przerażające, to skróć ten czas np. do 5 minut. Proces się wydłuży, ale najważniejsze, żebyś osiągnął zamierzony efekt. 

Jeśli potrzebujesz dokładniejszy opis tej metody, to przeczytaj artykuł Metoda małych krok – przykłady i zastosowanie. 

 

👉 Ten punkt może wydawać się oczywisty, ale moim zdaniem warto go zaznaczyć. Jeśli chcesz wstawać wcześnie rano, to również musisz zacząć chodzić wcześniej spać. Niestety nie ma magicznego sposobu na to, żebyś zaczął chodzić o 1:00 spać i wstawaj wypoczęty o 5:00. Tak to nie działa. Twój organizm potrzebuje odpowiedniej liczby snu. Zazwyczaj jest to między 7, a 8 godzin. 

Jeśli zaczniesz wstawać wcześniej niż zwykle, to organizm wieczorem będzie Ci już dawał sygnały, że jest zmęczony. Posłuchaj go i idź spać.

Pamiętaj jeszcze o jednej rzeczy. Jeśli kładłeś się spać koło 1:00 codziennie, to nagle nie zaczynaj się kłaść o 21:00, bo to nie zadziała. W drugą stronę też powinieneś zastosować metodę małych kroków i przybliżyć się do swojego celu. 

Jak wstawać wcześnie rano? Dodatkowe sposoby

Jak zacząć wstawać wcześnie rano. Pomysły

Schemat powyżej jest bardzo prosty. Dla niektórych może jednak być niewystarczający, dlatego chciałem przestawić Ci jeszcze kilka dodatkowych pomysłów na to, jak zwiększyć swoje szanse na poranne wstawanie.

👉 Zacznij dzień od czegoś przyjemnego. Niech poranek zacznie kojarzyć Ci się z czymś przyjemnym. Może to być poranna kawa, kilka minut z książką lub artykuł na najlepszym blogu o produktywności. ☺

👉 Najtrudniejsze jest samo wstanie. Odłóż budzik na tyle daleko, żebyś musiał do niego wstać. Jeśli będziesz miał go na wyciągnięcie ręki, to łatwo będzie Ci go wyłączyć. Ewentualnie są różne budziki, które uciekają lub trzeba rozwiązać jakąś prostą zagadkę. Sam postanów czy to dla Ciebie.

👉Nadal nie polubiłeś się z budzikiem? Ustaw jakąś przyjemną muzykę jako dźwięk dzwonka. Od razu łatwiej będzie Ci się wstawało.

👉 Unikaj drzemek. Niech będzie dla Ciebie standardem wstawanie od razu po usłyszeniu dźwięku budzika. Jeśli codziennie tracisz w ten sposób 15 minut, to w ciągu roku uzbiera się 90 godzin, które możesz lepiej zagospodarować. 

👉 Nadal potrzebujesz argumentów za tym, żeby dowiedzieć się jak rano wstawać? Jeśli masz już ustalony plan na rano, to przygotuj sobie wszystko wieczorem. Niech za przykład posłuży mi poranne bieganie. Wieczorem przygotuj sobie ubranie i buty, które musisz założyć. To wszystko po to, żeby od razu działać, a nie dawać sobie kolejny argument za tym, żeby rano nie wstawać. 

👉 Jak już wstaniesz, to nie kładź się ponownie do łóżka. Wiem, że czasem za oknem jest szaro i ponuro. Pamiętaj jednak, że najtrudniejsze jest już za Tobą – wstałeś.

Nie mogę zasnąć!

Wstawanie wcześnie rano, wiążę się zazwyczaj z kładzeniem się wcześniej do łóżka. Jeśli masz problemy z zasypianiem, to mam dla Ciebie jeszcze trzy szybkie rady. 

 1. Wieczorem unikaj niebieskiego światła, które informuje Twój mózg, że to nie pora na spanie. Nie używaj dwie godziny przed zaśnięciem telefonów, komputerów czy telewizji. 
 2. Jeśli chcesz szybciej zasnąć, żeby rano wstać, to warto przewietrzyć przed pójściem spać sypialnię oraz zadbać o to, żeby w pokoju było ciemno.
 3. Unikaj alkoholu i jedzenia przed snem. Przynajmniej dwie godziny przed zaśnięciem nie jedz już nic. Szczególnie posiłków ciężkostrawnych i pikantnych. Te ostanie wydłużają okres zasypiania. Choć alkohol często pomaga przy zaśnięciu, to już jakoś snu jest dużo gorsza, niż jak go nie używamy. Częściej się będziesz budził w nocy, przez co sen będzie przerywany, a Ty rano bardziej zmęczony niż zwykle.

Jak znaleźć pomysł na swój poranek?

Jeśli brakuje Ci kilku pomysłów na swój poranek, to na dole znajdziesz kilka inspiracji.

 1. Chcesz stworzyć jakiś swój projekt, na który nigdy nie miałeś czasu.
 2. Zwlekałeś z uprawianiem sportu, bo ciągle zasłaniałeś się dużą ilością obowiązków w ciągu dnia.
 3. Poświęć ten czas na rozwój osobisty. 
 4. Zacznij pracować nad swoim biznesem, o którym marzysz od lat.
 5. Załatw zaległe sprawy, które są już długo za Tobą.
 6. Przeczytaj książki, które leżą już od dawna na Twojej półce. 
 7. Zacznij zwiększać swoją produktywność z bezpłatnym Kursem Produktywności 2.0 ☺

Zastosuj metodę 10-3-2-1

Lubisz liczby? W takim razie przedstawię Ci jeszcze jedną prostą technikę, która pomoże Ci zasnąć i poprawi Twoją jakość snu. Mowa o metodzie 10-3-2-1.

Co oznaczają te tajemnicze cyfry?

10 godzin przed zaśnięciem nie pij kawy.

3 godziny przed pójściem spać nie jedz i nie pij alkoholu.

2 godziny przed zaśnięciem nie pracuj.

1 godzinę przed pójściem spać nie używaj ekranów (unikaj niebieskiego światła).

Więcej o tej metodzie możesz przeczytać w tym miejscu.

Sekretna odpowiedź na pytanie: jak zacząć wstawać wcześnie rano?

W tym artykule jest naprawdę dużo porad, które pomogą Ci we wcześniejszym wstawaniu. Chciałem jednak podkreślić jeszcze raz pewien punkt. Dla mnie jest to najważniejszy element tej całej układanki. Chodzi o znalezienie powodu do porannego wstawania.

Mam dwójkę kochanych dzieci. Nawet jak bym bardzo chciał wstawać o 10:00, to jest to niemożliwe. Muszę ich rano nakarmić, przygotować do wyjścia i zawieść do szkoły czy przedszkola. Nie mam specjalnego wyjścia. W takich sytuacjach zwyczajnie działam.

Jednak dosyć rzadko jest tak, że nie mamy wyboru. Zdecydowanie częściej jest odwrotnie. To od nas zależy czy rano wstaniemy i coś zrobimy lub nie.

Kilka razy w Twoim życiu wstałeś pewnie o 5:00 lub nawet wcześniej. Tylko dlatego, że sytuacje na Tobie to wymuszają i po prostu to zrobiłeś. Pewnie miałeś kiedyś wylot na wakacje z samego rana. I jak udało się? Pewnie, że tak. 

W momencie, kiedy masz dobry powód, to zrobisz wszystko. Będziesz wstawał codziennie nawet i wcześniej, jeśli będziesz wierzył, że coś Ci to da. Znajdź taki powód, a zobaczysz, że reszta to będzie już banał.

Daj znać w komentarzu, jaki znalazłeś powód wcześniejszego wstawania.

Czy ten wpis Ci się podobał?
[Wszystkich głosów: 2 Średnia: 5]
Subscribe
Powiadom o
guest
3 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
trackback

[…] Jak zacząć wstawać wcześnie rano? 9 sprawdzonych sposobów […]

trackback

[…] Jak zacząć wstawać wcześnie rano? 9 sprawdzonych sposobów […]

trackback

[…] Jak zacząć wstawać wcześnie rano? 9 sprawdzonych sposobów […]

3
0
Would love your thoughts, please comment.x