Jak tracimy wcześniej zaoszczędzony czas

Ile razy w życiu powiedziałeś „nie mam na nic czasu”? Podejrzewam, że niejednokrotnie. Znasz pewnie jednak osoby, które realizują swoje cele, marzenia bez większego problemu. A Ty ciągle zastanawiasz się jak to możliwe. Dzisiaj poznasz jedną z przyczyn, dlaczego tak się dzieje.

Wiecznie narzekamy na brak czasu, a przecież w odszukiwaniu wolnych chwil pomaga nam technologia. Nie pierzesz przecież w rzece ubrań, bo masz pralkę. Nawet ich nie musisz rozwieszać, ponieważ możesz skorzystać z suszarki. Ponadto używasz na co dzień zmywarki czy piekarnika. A jak nie chcesz poświęcać swojego czasu na robienie posiłków, to zamawiasz „dietę pudełkową”. Rano pod drzwi trafia do Ciebie jedzenie na cały dzień.

Korzystasz również z samochodów, pociągów czy z samolotów, zamiast jeździć konno, czy po prostu chodzić na piechotę. A czasu ciągle brakuje.

Dodatkowo mądrze wykorzystując Internet zaoszczędzasz wiele czasu. Możesz kupić książkę bez wychodzenia z domu, buty bez mierzenia w sklepie, ćwiczyć z Chodakowską będąc w salonie. Nie musisz również stać na poczcie w kolejce, żeby zapłacić rachunki, ani robić zakupów spożywczych w sklepie. Wszystko załatwisz przez Internet.

Faktem jest, że mamy więcej rozpraszaczy. Facebook, TikTok, YouTube zabiera nam tysiące godzin z naszego życia. Jednak, gdy podchodzimy do tego rozsądnie, to zysk jest ogromy. Mimo tego nie mamy na nic czasu, a co gorsza bezsensownie tracimy ten wcześniej zaoszczędzony.

 

Mistrzowie tracenia zaoszczędzonego czasu

 

Pamiętasz reklamę banku ING o oszczędzaniu pieniędzy? Jeśli nie to zachęcam do poświęcenia 30 sekund na przypomnienie sobie jej.

Tak samo jest z naszym czasem. Oszczędzamy go dzięki Internetowi, pralce, zmywarce, czy diecie pudełkowej. Niestety ten czas nie trafia na Twoje „konto produktywne”. Dzień w dzień tracisz wcześniej zgromadzone chwile. Co z tego, że zamawiasz zakupy spożywcze przez Internet i oszczędzasz 30 minut. Jak kolejne pół godziny (jak nie więcej) spędzasz przed telewizorem. Marnujesz czas, który nie jadąc do sklepu zaoszczędziłeś. To już lepiej wybierz się na zakupy osobiście. Przynajmniej ruszysz się z kanapy. Wydajesz w ten sposób najcenniejszą walutę, jaką posiadasz – czas.

Co ciekawe dużo bardziej przejmujemy się faktem zgubienia 50 zł na ulicy niż stratą dwóch godzin na przeglądaniu Facebooku. Nawet jeśli jesteś hazardzistą, który przegrał cały swój majątek, to ciężką pracą masz szansę zarobić ponownie wcześniej stracone pieniądze. Niestety czasu w żaden sposób nie możesz odzyskać.

 

Dlaczego tak się dzieje

 

Nadszedł czas na wyjawienie sekretu. Odpowiedź jest prostsza, niż myślisz. Jeśli również tracisz zaoszczędzony wcześniej czas, to z bardzo dużym prawdopodobieństwem nie masz określonego celu i silnego powodu.

Jeśli wiesz, że dzisiaj masz w domu gości i musisz przygotować się na ich przyjście, to nie będziesz siedział przed telewizorem cały dzień. Musisz iść na zakupy, zrobić jedzenie, posprzątać itp. masz konkretny powód.

Gdy nie będziesz miał swojego celu, to każdą wolną chwilę będziesz wykorzystywał w mało produktywny sposób. Zaczniesz przeglądać kolejny raz tego dnia informacje ze świata (zdecydowanie odradzam – przeczytaj dlaczego) lub oglądał na YouTube – 10 najlepszych gier na telefon. Wiadomo, że potrzeba nam odpoczynku, relaksu, a czasem zwykłego nic nierobienia. Jednak tych chwil u wielu osób jest za dużo.

 

Ale ja naprawdę nie mam czasu

 

Jeśli jednak uważasz, że nie masz czasu na realizacje swoich celów, to mam do Ciebie pytanie. O której godzinie wstajesz? Bardzo często słyszę, że między 8 a 9. Kiedy mówię takiej osobie, żeby wstała 1-2 godziny wcześniej i w tym czasie realizowała swoje cele, to zazwyczaj patrzy na mnie z niedowierzaniem. Jak to? Ja ledwo wstaje o 8:00. Nie lubię rano wstawać i już.

A co w przypadku wyjazdu na wakacje? Jeśli masz lot do Hiszpanii o 6:00, to musisz wstać conajmniej o 4:00. Wstaniesz wtedy czy nie? Oczywiście, że tak. Masz do tego silny powód.

Jeśli ranne wstawanie w żaden sposób Ciebie nie przekonuje, bo jesteś nocnym markiem, to powiedz co robisz po powrocie z pracy. Czy nie jest tak, że jak wykonasz wszystkie swoje obowiązki, znowu marnujesz czas? Od 21:00 do 24:00 masz czas na zrobienie czegoś produktywnego.

Gdy ważny jest dla Ciebie czas spędzany z rodziną, to znajdziesz na to czas.

Kiedy czytanie książek jest dla Ciebie istotne, to znajdziesz na to czas.

Jeśli ważne jest dla Ciebie przeczytanie do końca tego artykułu, to znajdziesz na to czas. 🙂

Jeśli mówisz, że coś jest dla Ciebie ważne, a nie nie masz na to czasu, to wiedz, że tak naprawdę nie jest to istotne.

Jeśli ważne będzie dla Ciebie przebiegnięcie maratonu, to nie odpuścisz żadnego treningu. Będziesz tak kombinował i ewentualnie przekładał inne czynności, żeby przebiec tego dnia odpowiednią ilość kilometrów. Nie będzie przeszkadzał Ci deszcz, wstawanie o 5:00 czy nawet lekko boląca noga. Po prostu to zrealizujesz. Masz cel i silny powód, żeby to zrobić.

Jeśli jest coś dla Ciebie ważnego, to będziesz pracował w weekendy, wstawał rano czy pracował po nocy. Zawsze wtedy znajdziesz czas. Jeśli masz jasno postawione cele, priorytety i wizje, wiesz co jest dla Ciebie ważne w życiu, to czas się na to znajdzie. Przestań wreszcie tracić wcześniej zaoszczędzony czas i wyznasz sobie cel.

 

 

Jak znaleźć powód, kiedy nie lubimy niektórych czynności

 

Wszystko fajnie, ale jak się zmotywować do robienia rzeczy, za którymi lekko mówiąc, nie przepadamy? Nawet nie wiesz, jak nie lubię wyrzucać śmieci. Też tak masz? 🙂 Wiem jednak, że jak sam wpadnę na to, żeby je wyrzucić to uszczęśliwię swoją żonę. Usłyszę od niej wtedy „jak dobrze, że wyrzuciłeś śmieci”. Od razu w domu jest milsza atmosfera. Ja jestem bohaterem domu, a moja żona jest zadowolona, że nie musiała mi o tym przypominać.

Czyli, mimo że nie lubię tej czynności, to wiem, że czeka na mnie pewna nagroda – uśmiech i pochwała mojej żony. A to jest mała cegiełka dbania o związek. Jest to mój cel, który realizuję najlepiej, jak potrafię.

Jeśli będziesz wiedział, po co wykonujesz daną czynność, to łatwiej będzie Ci ją realizować. Dorzuć do tego małą nagrodę (nie musi być materialna), to pójdzie już jak z płatka. Powodzenia!

Czy ten wpis Ci się podobał?
[Wszystkich głosów: 4 Średnia: 5]
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x