Jak się zmotywować? To prostsze niż myślisz…

Motywacja Puzzle Produktywności

Jak się zmotywować do działania? To pytanie zadaje sobie codziennie wiele osób.

Chcielibyśmy tyle zrobić. W głowie często rodzą się wspaniałe pomysły. 

 

Brakuje jednak motywacji do działania. Jak to jest, że jedni ją znajdują, a inni nie mogą?

W tym artykule wszystko Ci wytłumaczę. Przedstawię prosty i skuteczny sposób na to, jak się zmotywować.

 

Co ciekawe wystarczy tylko jedna metoda. O tym jednak za chwile.

W pierwszej kolejności zaczniemy od..

Jak się NIE motywować

Zacznę trochę inaczej, bo od tego, jak się nie motywować. Wbrew pozorom jest to ważny punkt.

Często próbujemy rzeczy, które nie mają większego sensu. Tracimy przez to czas i dodatkowo przestajemy wierzyć, że jesteśmy w stanie coś pozytywnego osiągnąć. Nie ma to sensu.

Rozpoczynam może od metod popularnych, które nawet przez chwilę działają (niestety krótko). 

 

Są to wszystkie rodzaje cytatów i filmów motywacyjnych. Od razu zaznaczę, że nie jestem ich całkowitym przeciwnikiem. Raz na jakiś czas warto sobie coś takiego przeczytać i obejrzeć.

Nie oczekuj jednak, że staną się cuda. Taka motywacja jest krótkotrwała. Część osób trochę się oszukuje, oglądając tego typu rzeczy. Myślimy wtedy, że coś robimy w kierunku swojego sukcesu. Nie ma się jednak co okłamywać. Samo oglądanie nie za wiele nam daje. Trzeba działać. 

 

Niestety część osób pozostaje tylko w fazie oglądania. O samym działaniu jednak wspomnę trochę później.

 

Podobnym krótkotrwałym rozwiązaniem są różnego rodzaju eventy z mentorami. Na scenę wychodzi jakiś guru, z którym wszyscy razem klaszczemy i mówimy, jak jesteśmy wspaniali.

Sytuacja wygląda tak samo, jak z filmami motywującymi. Przez krótki czas czujemy się mocno zmotywowani. Niestety szybko ta motywacja ucieka. Po kilku dniach nie ma po niej śladu.

 

Dodatkowym minusem takiego działania jest fakt, że jesteś o kilka tysięcy lżejszy. Zazwyczaj tego rodzaju szkolenia są drogie. Lepiej już obejrzeć ten filmik na YouTube. Przynajmniej kasa zostanie w kieszeni. 

Jeśli więc zależy Ci na długotrwałej motywacji, to nie ma sensu używać tych metod.

Jak się zmotywować do działania?

Jeśli znalazłeś ten artykuł, wpisując w Google to pytanie, to zauważyłeś pewnie mnogość artykułów na ten temat. Tytuły prześcigały się w ilościach sprawdzonych sposobów.

 

Zweryfikowałem na sobie chyba wszystkie. I wiesz co?

Nie ma sensu, żebyś Ty to robił.

 

Przedstawię Ci sposób, który działa rewelacyjnie.

Jest w pewnym stopniu połączeniem kilku metod.

Jednak jej głównym założeniem jest ustalenie celu.

 

Pewnie nie raz w życiu byłeś na wakacjach. Kiedy stawiałeś sobie organizację ich jako Twój cel, to jakoś większych problemów nie miałeś z działaniem. Nagle przeglądanie miliona ofert, czytanie jeszcze większej ilości opinii nie było problemem. 

 

To jednak nie wszystko.

 

Kiedy miałeś wstać o 4 rano, żeby nie spóźnić się na samolot, to też jakoś to przeżyłeś. Jest nawet szansa, że budziłeś się z uśmiechem na ustach. To wszystko dlatego, że miałeś cel i znałeś jego miłe konsekwencje.

Jak się zmotywować? Pierwszy krok polega na wyznaczeniu sobie celu. To jednak za mało. Jeśli np. chcesz być najlepszy managerem w swojej firmie, to samo powiedzenie tego, czy zapisanie tego nie wystarczy.

To, co motywuje najbardziej, to widoczne efekty. Czyli dopiero, kiedy osiągasz pierwsze sukcesy (nawet małe), to otrzymujesz paliwo, które nakręca Cię do dalszego działania. Im jesteś dalej i bliżej swojego celu, tym bardziej czujesz się zmotywowany.

Nic tak nie motywuje, jak widoczne efekty. Jak sobie możesz w tym jeszcze pomóc?

Technika małych kroków odpowiedzią na pytanie, jak się zmotywować.

Masz już swój cel i wiesz, że sukces motywuje do dalszej pracy. Teraz czas zwiększyć swoje szansę na to, żeby być częściej zmotywowanym do jego osiągnięcia. W tym pomaga jedna z moich ulubionych technik – metoda małych kroków.

Kiedy cel jest ambitny, to nie osiąga się go z dnia na dzień. Przez co motywacja po pewnym czasie może znacząca spadać? Jak się zmotywować? Wyznacz kilka dużo mniejszych celów.

 

Za każdym razem, kiedy osiągniesz kolejny mały cel, będziesz czuł przypływ wewnętrznej motywacji. Dodatkowo możesz wzmocnić swoją siłę woli dodatkową nagrodą po ukończeniu każdego z etapów.

Warto dobrze zapoznać się z metodą małych kroków. Dlatego zachęcam do przeczytania artykułu Metoda małych kroków – przykłady i zastosowanie.

Czyli jeśli szukać odpowiedzi na pytanie, jak się zmotywować, to schemat jest dosyć prosty.

Stawiasz sobie cel, następnie ustalasz cele pośrednie, a każdy mały sukces motywuje Cię do działania.

 

Oczywiście warto nauczyć się w międzyczasie dobrze stawiać cele, zdobyć umiejętność  planować i ustalania priorytetów. Możesz tego wszystkiego (i sporo więcej) nauczyć się z darmowego kursu Produktywność 2.0.

Co z codziennymi obowiązkami? Jak się zmotywować w takich sytuacjach?

Wszystko super, ale jak mam się zmotywować na co dzień, do rzeczy, które nie do końca lubię robić?

 

Co w przypadku jak mam zrobić duży raport, a nie mogę się za niego zabrać?

Co, jeśli mam poszukać i zatrudnić nowych pracowników?

Co w przypadku kiedy nie chce mi się sprzątać domu?

 

Odpowiedź jest w sumie taka sama. Powinieneś znaleźć cel w tym, co robisz. Zastanów się, po co masz zrobić ten duży raport? Co da Ci zatrudnienie nowego pracownika czy posprzątanie domu?

 

Dla lepszego zrozumienia przedstawię Ci przykładowe odpowiedzi.

Zatrudnienie nowego pracownika to może być małe zadanie, które przybliży Cię do celu zarobienia miliona w rok lub zastania najlepszym managerem w firmie. Uznaj to za pewien element do czegoś większego.

Wyrzucenie śmieci lub prasowanie dla całej rodziny niech będzie małą cegiełką do utrzymywania dobrych relacji z Twoją drugą połową. Szczególnie, jeśli wiesz, że tej drugiej osobie na tym zależy.

 

W każdym zadaniu szukaj celu. Niech to będzie pewien etap, do którego dążysz.

Błędy managerów przy motywowaniu pracowników

Na sam koniec kilka słów o motywowaniu swoich pracowników. Poniżej znajdziesz listę błędów, jaką popełniają często managerowie, którzy nieumiejętnie chcą zmotywować swoich podwładnych. Wystrzegaj się ich jak ognia.

Wyręczanie kogoś – nie wyręczaj swoich pracowników. Wiem, że pewnie zrobisz niektóre rzeczy szybciej i lepiej. W ten sposób pokazujesz im, że nie do końca ufasz ich pracy, a to nie motywuje.

Za ambitne zadania – kiedy pracownik otrzymuje zadanie, które go przerasta, to nie będzie czuł się zmotywowany do działania. Przydzielając zadania, bierz to pod uwagę.

Za proste zadania – podobnie będzie z zadaniami za prostymi. Szczególnie ambitni pracownicy nie będą specjalnie zainteresowani ich wykonaniem. 

Polecenie bez szczegółów – jeśli wyznaczysz tylko ogólny zarys zadania (bez szczegółów), to może dojść do sytuacji, że motywacja pracownika mocno spadnie. Nie będzie wiedział, co ma dokładnie zrobić. Nowe osoby często boją się pytać, żeby nie wyjść na niekompetentnych pracowników.  

Wywieranie niezdrowej presji – osoba będzie czuła się zdemotywowana, kiedy będzie musiała zrobić coś z przymusu. Nie zmuszaj swoich pracowników do rzeczy niezgodnych z ich wartościami.

Brak Twojej reakcji – wyobraź sobie, jak czuje się pracownik, który wykonał część swojego zadania i z dalszymi krokami czeka na Twój ruch, który nadchodzi. Nie wstrzymuj pracy takich osób, bo motywacja im mocno spadnie.

Nierówne traktowanie – naprawdę warto zwrócić uwagę na w miarę równe traktowanie wszystkich swoich pracowników. Gdy ktoś będzie faworyzowany, to reszta nie będzie się z tym dobrze czuła. W drugą stronę oczywiście też to działa. Pracownik, który będzie czuł, że traktujesz go gorzej niż innych, automatycznie będzie zdemotywowany.

Koncentrowanie się tylko na błędach – kolejny punkt, który demotywuje Twoich pracowników. Wszyscy popełniamy błędy. To normalne i nie ma w tym nic złego. Jeśli będziesz jednak skupiał się tylko na błędach swoich podwładnych, to trudno będzie Ci o zmotywowanych pracowników. Pamiętaj również o chwaleniu ich. Błędy oczywiście trzeba omówić, ale w odpowiedni sposób.

Czy ten wpis Ci się podobał?
[Wszystkich głosów: 1 Średnia: 5]
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x