Jak realizować cele?

Jak realizować cele?

Na samym początku zastanówmy się, czy warto w ogóle wyznaczać sobie cele? Nie trudno się domyślić, że moja odpowiedź może być tylko jedna. Oczywiście, że tak. Dzięki temu, że wyznaczam sobie cele, wiem gdzie zmierzam i łatwiej mi wytrwać w moich postanowieniach. Dodatkowo ich realizacja sprawia mi zwyczajnie przyjemność.

Kiedyś sporo grałem w gry strategiczne czy RPG. Tam zawsze było dużo misji i zadań. Może dlatego tak je lubię? 🙂

Ustalając sobie cele czuje się tak, jak bym jechał samochodem na wakacje. Mam wyznaczoną konkretną drogę, wiem po co tam jadę oraz ile kilometrów mi jeszcze zostało. Dodatkowo na końcu czeka mnie wymarzona nagroda – wakacje!

Choć nie zawsze jadę idealnie zgodnie z trasą (czasem błądzę), to wiem, chociaż w jakim kierunku powinienem się kierować. Zawsze łatwiej jest mi wrócić na właściwe tory.

Czy Tobie wyznaczanie celów pomoże? Nie wiem. Jeśli jesteś szczęśliwy bez nich, to niech tak zostanie. Jeśli jednak czujesz, że brakuje Ci coś w życiu lub po prostu wiesz, że nigdzie nie zmierzasz, to może warto spróbować?

Komu najbardziej przyda się stawianie sobie celów?

Z mojego punktu widzenia najbardziej wyznaczanie celów przyda się osobom, które mówią same o sobie, że czas przepływa im przez palce. Wieczorem kładąc się spać i rozmyślając o minionym dniu, czują, że nic konkretnego nie zrobiły. Osoby takie mają ciągłe poczucie marnowania swojego czasu. Często odkładają ważne zadania na później (przeczytaj jak pozbyć się prokrastynacji), a zajmują się drobnymi sprawami. Wyznaczenie celów da tej grupie poczucie, że nie marnuje czasu, a skupiają się głównie na swoim priorytetach.

Druga grupa osób, która według mnie skorzysta z ustawiania sobie celów to ludzie, którzy mają zapisane codziennie mnóstwo zadań. Wyobraź sobie, że masz zanotowaną całą stronę A4 w zadaniach na dzisiaj. Tak duża liczba czynności do wykonania automatycznie każdego by przytłoczyła.

Co w takim razie robisz?? Zastanawiasz się, od czego zacząć. Przecież wszystko zapisane jest ważne. I tak myślisz i myślisz, aż mija pół dnia. Ostatecznie wykonujesz kilka podstawowych zadań, żeby nie mieć poczucia, że już kompletnie nic nie zrobiłeś.

Dzięki ustalaniu celów wybierasz te najważniejsze, które będą miały realny wpływ na Twoje życie.

10 kroków do celu

Załóżmy, że jesteś już przekonany o słuszności wyznaczania sobie celów. W Internecie znalazłeś nawet zachwalaną przez wszystkich metodę. Określiłeś bardzo precyzyjnie swoje cele, a nawet wyznaczyłeś sobie konkretną datę ich realizacji. Jesteś bardzo entuzjastycznie nastawiony do całej sytuacji.

Po kilku dniach zaczynają pojawiać się jednak pierwsze wątpliwości.Czy na pewno jestem w stanie to zrobić?” Z dnia na dzień zaczynasz coraz mniej wierzyć, że Ci się uda. Myślisz sobie „miałem wyznaczać sobie ambitne cele, ale czy nie przesadziłem?”.

Wiesz czemu tak się dzieje? Twoje umiejętności i wiedza są w tej chwili za małe, żeby ten wielki cel zrealizować. Wyjaśnię to na przykładzie.

Niech Twoim celem będzie przebiegnięcie maratonu. Biegasz dopiero miesiąc i jesteś w stanie przebiec trzy kilometry. W dodatku po przebiegnięciu tego dystansu masz poczucie, że umierasz ze zmęczenia. Kiedy myślisz o tych ponad czterdziestu kilometrach, to nie jesteś w stanie uwierzyć w to, że dasz radę. Czy cel został w takim razie źle wyznaczony? NIE. To, co może Ci pomóc w takiej sytuacji, to technika dziesięciu kroków.

Określ w skali od jednego do dziesięciu (gdzie dziesięć jest efektem końcowym), w którym miejscu jesteś. Podejdź do tego realistycznie (nie udawaj przed sobą, że jesteś już mistrzem świata, ale również nie przesadzaj w drugą stronę).

Załóżmy, że przebiegasz już te trzy kilometry i ustaliłeś, że jesteś w drugim kroku. Twoim głównym marzeniem jest przebiegnięcie czterdziestu kilometrów, ale teraz skupiasz się na kroku numer trzy. Możesz sobie założyć, że jest nim pokonanie dystansu pięciu kilometrów. Na tym się teraz skupiasz. Ten wyniki jest dla Ciebie bardziej realny.

Potrafisz przebiec już trzy kilometry, a do pięciu brakują już niewiele. Oczywiście co jakiś czas patrz sobie na Twój finalny cel, ale główne myśli skupiasz na przebiegnięciu pięciu kilometrów.

Co robisz, gdy już pokonasz ten dystans? Właśnie tak. Przechodzisz do kolejnego kroku, jakim może być np. osiem kilometrów. Kontynuujesz swoją drogę właśnie w ten sposób, aż do głównego celu.

Podejmowanie decyzji

Wyznaczanie celów ma jeszcze jeden duży plus – łatwiej podejmować życiowe decyzje na ich podstawie. A teraz przykład.

Załóżmy, że masz wyznaczone dziesięć różnych celów.

Przychodzi do Ciebie szef i proponuje Ci możliwość awansu. Twoja praca będzie teraz polegała głównie na jeżdżeniu po całej Polsce do klientów. Wiąże się to oczywiście z większymi zarobkami. Na pierwszy rzut oka myślisz sobie rewelacja!

Jednym z Twoich dziesięciu celów mogło być właśnie zwiększenie swoich dochodów. Dodatkowo chciałeś awansować na wyższe stanowisko, więc to również osiągniesz. Mamy dwa cele ze swojej listy. Na kolejne cztery cele podjęta przez Ciebie decyzja o przyjęciu awansu nie będzie miała większego znaczenia. Przez awans jednak nie będziesz w stanie osiągnąć ostatnich czterech.

Urodziło się Tobie kilka tygodni temu dziecko i chcesz być przy nim teraz jak najwięcej czasu. Chcesz również pomagać jak najwięcej swojej drugiej połowie. To jest Twój cel numer siedem- rodzina.

Dodatkowo chciałeś nauczyć się nowego języka i wykupiłeś już nawet roczny abonament- cel numer osiem. W tym trybie ciągłego przemieszczania się i sypiania po hotelach będzie trudno to osiągnąć.

Schudnąć o 10 kilogramów w rok też nie będzie już tak prosto – a to Twoje kolejne marzenie (numer dziewięć). Przyjmując awans i zmieniając stanowisko, będziesz zmuszony często jadać na szybko i nie zdrowo.

Do tego wszystkiego niełatwym wyzwaniem będzie dla Ciebie chodzenie na siłownie trzy razy w tygodniu i dbanie o sprawność fizyczną- cel numer dziesięć.

Oczywiście nie zawsze jest tak, że 4 > 2. Czasem te dwie rzeczy są Twoimi głównymi celami i to na nie się zdecydujesz. Jedak mimo wszystko łatwiej jest podejmować decyzję, patrząc na to w ten sposób.

5 kroków do osiągnięcia każdego celu

Temat wyznaczania celów jest bardzo obszerny. W tym artykule poruszyłem tylko kilka podstawowych rzeczy. Jeśli temat jest dla Ciebie interesujący, to zachęcam do pobrania dokumentu, gdzie przedstawiam ekstremalnie skuteczną technikę realizacji każdego celu. Jeśli jesteś zainteresowany, to zapraszam do pobrania dokumentu.

5 7 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
2 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
blogierka
2 miesięcy temu

A skąd Twoja wiedza o tym wszytskim?Praktyka? 😉

2
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x