Jak osiągnąć sukces? Lista 40 niezawodnych sposobów

Jak osiągnąć sukces? Najlepiej szybko

Jak osiągnąć sukces? To pytanie pojawiło Ci się pewnie nie raz w głowie.

Każdy z nas szuka gotowego przepisu na jego osiągnięcie. Czy taki w ogóle jest?

W Internecie jest wiele artykułów typu „Jak osiągnąć sukces w 5 krokach?” Sam podchodzę do nich jednak z pewnym dystansem.

Czy po przeczytaniu tego wpisu będzie inaczej? Nie obiecuję Ci, że nagle staniesz się człowiekiem sukcesu. Samo zapoznanie się nawet z najlepszymi radami nic nie daje. Trzeba je wprowadzać w życie. A nawet to nie gwarantuje 100% sukcesu.

Wiem jednak, że po zastosowaniu tych rad będzie Ci na pewno łatwiej go osiągnąć. Jeśli chcesz odpowiedzi na pytania typu:

Czym jest w ogóle sukces?

Jak zwiększyć swoją szansę na zostanie człowiekiem sukcesu?

Jak to się dzieje, że jedni go osiągają, a inni nie? 

To zapraszam do dalszego czytania.

Czym jest sukces?

Przed odpowiedzeniem sobie na pytanie, jak osiągnąć sukces, warto na początku zastanowić się, czym on dla Ciebie jest. Okazuje się, że nie jest to takie oczywiste dla każdego. Po drugie wszyscy podchodzimy do tego pojęcia trochę inaczej.

Przypuszczam, że większości osób sukces kojarzy się z bogactwem. Piękny dom, super drogi samochód i miliony na koncie. Pewnie dla sporej liczby osób tak właśnie jest. Trzeba jednak powiedzieć sobie wprost, że nie u każdego wygląda to tak samo.

Jeśli masz zacięcie sportowe, to Twoim sukcesem może być wygranie jakiegoś turnieju, przebiegnięcie maratonu, zostanie mistrzem Polski czy świata w jakieś dyscyplinie. Ktoś z duszą artysty będzie uważał, że sukces to pokazanie światu swojej twórczości.

Sukces może mieć również zupełnie inną formę. Wychowanie swoich dzieci na porządnych ludzi, ukończenie jakiegoś kursu czy studiów, nauczenie się języka obcego, niespóźnianie się nigdy do pracy lub utworzenie szczęśliwej rodziny.

Tak jak widzisz, dla każdego oznacza on coś innego. Czy sukces jest w takim razie dla Ciebie? 🙂

Jak osiągąć sukces? Pomysły 1 - 10

Zdiagnozuj, czym jest sukces

Choć już o tym wspomniałem chwile temu, to chciałem to jeszcze raz podkreślić. Bez tego punktu naprawdę trudno o pozytywny efekt. Zdiagnozuj, czym jest dla Ciebie sukces i dopiero zabierz się do jego osiągania.

Możesz dodatkowo zadać sobie dwa pytania:

– Dlaczego jest to dla Ciebie istotne?

– Kiedy będziesz wiedział, że go osiągnąłeś?

Wyznacz sobie cel

Na tym etapie nie wiesz jeszcze jak osiągnąć sukces, ale wiesz już, czym on dla Ciebie jest. Niech stanie się to Twoim celem, do którego dążysz.

Wyznaczanie celów na pierwszy rzut oka wydaje się proste. Chcę być bogaty, założyć firmę czy mieć szczęśliwą rodzinę i po sprawie. Niestety tak zdefiniowane cele mają małą szansę na realizację. Dlaczego? Brakuje w nich wielu konkretów.

Jest wiele technik wyznaczania celów. Jedną z popularniejszych i przystępnych jest metoda SMART. Każda litera coś oznacza.

S – Specific, czyli specyficzny

M – Measurable, czyli mierzalny

A – Achievable, czyli osiągalny

R – Realistic, czyli realny

T – Time-based, czyli określony w czasie

Dokładny opis tej metody dostępny jest w tym miejsc.

Używaj metody małych kroków

Często bywa tak, że po ustaleniu Twojego celu zdajesz sobie sprawę, że jest on bardzo oddalony od Ciebie. Wydaje się on mało realny do osiągnięcia. Można powiedzieć, że Cię przeraża.

Nie oznacza jednak to, że musisz obniżyć sobie poprzeczkę. Jak osiągnąć sukces jak cel jest tak daleko?

Na pomoc przychodzi metoda małych kroków. Dzięki niej możesz wyznaczyć sobie cele pośrednie, które powoli doprowadzają Cię do ostatecznego sukcesu. Nie są one już tak duże, więc zaczynasz wierzyć, że pozytywny końcowy efekt jest możliwy. 

Jeden cel to za mało

Dla wyjaśnienia tego punktu użyję przykładu. Załóżmy, że Twoim celem głównym jest zarobienie miliona w ciągu roku. Jest to typowy cel finansowy. W sytuacji, kiedy nawet go osiągniesz, to może okazać się, że jesteś nadal nieszczęśliwy, a przynajmniej nie w pełni.

Na pierwszy rzut oka wygląda wszystko ok. Jeśli jednak zaniedbałeś inne strefy życia, to nie będziesz czuł się jak człowiek sukcesu. Co z tego, że zarobiłeś milion w rok, kiedy tak skupiłeś się na pracy, że zaniedbałeś rodzinę, a Twoje zdrowie na tym ucierpiało.

Powinieneś podejść do swoich celów bardziej holistycznie. Zajmij się całym Twoim życiem, a nie tylko jednym jej elementem

Ustalaj priorytety

Kiedy masz już wyznaczone cele, to łatwiej Ci ustalać priorytety, bo wiesz, czym się powinieneś zająć. Nie zapominaj o nich, bo w innym wypadku będziesz nadal realizować cele tylko, że nie swoje, a kogoś innego. 

Jakich metod warto użyć, żeby wyznaczać priorytety i być bliższy odpowiedzi na pytanie, jak osiągnąć sukces? Poniżej trzy artykuły

  1. Macierz Eisenhowera w 8 krokach
  2. Jak ustalać priorytety? 3 najskuteczniejsze metody ustalania priorytetów.
  3. Ustalanie priorytetów. Sekretna metoda, którą stosują najlepsi!

Każdego dnia rób coś, by osiągnąć swój cel

Jak osiągnąć sukces? Zdecydowanie pomaga w tym systematyczna praca. Po tym, jak ustaliłeś swoje cele, wyznaczyłeś priorytety, powinieneś dbać o to, żeby codziennie robić coś w tym kierunku.

Nie oznacza to, że całymi dniami musisz skupiać się tylko na swoich celach i je realizować. Warto jednak wyrobić w sobie nawyk, że codziennie coś w tym kierunku zrobisz. Czasem mogą być to naprawdę małe rzeczy, ale niech będą. 

Taka systematyka przybliży Cię do osiągnięcia tego, czego pragniesz.

Mierz swoje postępy

Kiedy wyznaczysz już swoje cele i będziesz miał nadane priorytety, to warto robić jeszcze jedną rzecz.

Śledź, na jakim etapie dążenia do celu jesteś. Dzięki temu będziesz wiedział, ile już zrobiłeś, a ile jest przed Tobą. W innym wypadku będziesz działał po omacku.

Jak często warto mierzyć swoje postępy? To już wszystko zależy od Twojego systemu produktywności. Opcji jest kilka.

Raz na kwartał to zupełne minimum, jakie powinieneś zrobić.

Druga opcja to comiesięczne mierzenie postępów.

Trzecia możliwość to sprawdzanie raz na tydzień, jak wygląda u Ciebie sytuacja.

Dodatkowo warto usiąść raz do roku i sprawdzić swoje postępy w tym czasie.

Zabezpiecz się finansowo

Droga na szczyt może być wyboista i pełna różnych pułapek. Choć niemożliwe jest, aby przygotować się na wszystko, to niektóre rzeczy łatwiej przewidzieć. 

Zdecydowanie warto zabezpieczyć swoje finanse. Zbuduj poduszkę bezpieczeństwa, która w razie jakiś zawirowań nie zmusi Cię do jakiś desperackich ruchów, które mogą Ci zaszkodzić, opóźnić Twoją drogę na szczyt lub w ogóle ją uniemożliwić. 

Automatycznie rodzi się pytanie. To ile powinienem odłożyć? Oczywiście nie ma idealnej odpowiedzi. Wydaje się zupełnym minimum, że powinieneś mieć przynajmniej trzy krotność swych comiesięcznych wydatków.

Rozsądniej brzmi okres pół roku, a już naprawdę dobrze, kiedy masz oszczędności pozwalające Ci nie zarabiać przez rok. Im więcej, tym lepiej. W skrócie im więcej, tym lepiej.

Oszczędzaj przynajmniej 10% swoich comiesięcznych zarobków i ulokuj je w bezpiecznym miejscu. Jeśli masz możliwość, odkładaj, ile tylko możesz. Oczywiście wszystko w ramach rozsądku.

Bądź ostrożny

Wiele osób uważa, że ma patent na sukces. Zna przepis na niego i chętnie się nim podzieli. Zazwyczaj za pieniądze. ☺

Bądź ostrożny z tego typu złotymi radami. Szczególnie w dobie Internetu, gdzie takich informacji masz multum. 

Nie ma jednego, słusznego przepisu na sukces. Nie jest również tak, że ta droga jest prosta. A do tego możesz być przekonywany.

Niestety droga na szczyt nie jest usłana różami i każdy może ją spokojnie przejść, jak niektórzy ją przedstawiają. Dlatego bądź ostrożny i rozważnie podchodź do wszystkich takich propozycji.

Pamiętaj o tym, że swoje musisz przejść. Na szczyt nie ma ruchomych schodów ani windy.

Przestań mówić, że Ci się udało

Czemu jest tak, że wiele osób po większym lub mniejszym sukcesie mówi magiczne słowa „udało mi się”?

Brzmi to, jak przypadek. Coś, na co nie miałeś większego wpływu. Czy na pewno tak jest? Czy nie wykonałeś jakieś pracy, by to osiągnąć?

Wszystko wynika z czegoś, a ludziom się nic w życiu nie udaje. Oczywiście czasem możemy mówić o jakimś szczęściu, ale to też pojawia się w momencie, kiedy coś robimy. Przestań w takim razie w ten sposób myśleć. 

Uwierz w siebie i w to, że to Ty jesteś sprawcą swojego sukcesu. Nie udało Ci się, to Ty tego dokonałeś. Pamiętaj o tym, a sukces zapuka do Twoich drzwi szybciej, niż myślisz. Zainteresowany dalej jak osiągnąć sukces? Sprawdź kolejną zasadę.

Jak osiągnąć sukces i zostać człowiekiem sukcesu

Jak osiągąć sukces? Pomysły 11 - 20

Przestań ufać swojej pamięci

Najsłynniejszym systemem produktywności jest Getting Things Done. Stworzył go David Allen, który uważany jest za guru produktywności. GTD składa się z 5 kroków, a pierwszy z nich polega na tym, żeby odciążyć swoją głowę od zapamiętywania. 

Dlatego notuj swoje zadania czy pomysły. Najlepiej od razu, kiedy przyjdą Ci do głowy. Ile razy miałeś tak, że wpadł Ci genialny pomysł do głowy, nie zapisałeś go, a po chwili już nie pamiętałeś, o co tam chodziło? Ktoś zadzwonił, coś musiałeś nagle zrobić i nagle pustka.

A może już byś był człowiekiem sukcesu, kiedy zapomniane pomysły miałbyś zapisane i byś je realizował? 🙂 

Następnym razem zapisz swoje zadania czy pomysły w aplikacji lub w zwykłym kalendarzu, czy notatniku.

Działaj mocniej niż inni

Pracować ciężko czy mądrze? Stosunkowo niedawno słyszałem od ludzi, że trzeba ciężko pracować, aby osiągnąć sukces. Praktycznie nie słyszałem od nikogo innego stwierdzenia. W ostatnim czasie to się jednak zmieniło. Pojawia się coraz częściej zdanie typu „pracuj mądrze, a nie ciężko”. 

Brzmi nawet logicznie, a przynajmniej chce się takie założenie przyjąć. Jest zdecydowanie przyjemniejszym stwierdzeniem. Zwalnia nas trochę z tego, żeby ciężko pracować.

Jednak bez działania mocniej od innych (czytaj – pracuj ciężko) trudno osiągnąć sukces. Co w takim razie zrobić?

Najlepiej połączyć te dwie filozofie. Staraj się pracować mądrze, ale nie zapominaj o tym, że są sytuacje, w których musisz przyłożyć się mocniej niż zwykle. W tym czasie pracuj ciężko i ciesz się owocami tej pracy w przyszłości.

Wyciągaj lekcje

Jeśli chcesz stać się człowiekiem sukcesu, to powinieneś być przygotowanym na porażki. Jeśli wiesz już, że one będą to warto coś z tym zrobić. Jak osiągnąć sukces? Wyciągaj lekcje z porażek, których doznajesz.

W sumie nie wstydem jest popełniać błędy. Natomiast głupie już jest je ciągle powtarzać i nie wyciągając z nich lekcji. Dlatego analizuj swoje porażki i ucz się na nich. Zaoszczędzisz w ten sposób czas, który potrzebujesz na dotarcie na sam szczyt.

Natomiast o tym, co napisałem powyżej, prawie wszyscy już słyszeli. Czy zastanawiałeś się jednak na tym, że możesz (nawet powinieneś) wyciągać wnioski z sukcesów? Za każdym razem po takim zajściu zadaj sobie pytanie: Co takiego się stało, że osiągnąłem ten sukces?

Nie spiesz się z odpowiedzią. Przemyśl ją dokładnie i stosuj się do tego, co ustalisz w kolejnych wyzwaniach.

Ucz się na błędach innych

Z poprzedniego punktu wiesz już, że warto wyciągać lekcje ze swoich porażek. Na pewno uczą one wiele. Na szczęście nie musisz sam ich wszystkich popełniać.

Warto czerpać wiedzę również od innych osób, które przechodzą podobną drogę do Twojej. Oni również doznają porażek i często się tym dzielą, jako przestrogę dla innych. 

Jeśli nawet sami tego nie mówią na forum, to warto się ich spytać bezpośrednio. Z czym mieli problemy i jak sobie z nimi poradzili. Bierz od nich gotowe rozwiązania i sprawdzaj u siebie.

Możesz szukać odpowiedzi na tego typu problemy również w książkach czy kursach.

Oczywiście zawsze bierz to wszystko pod rozwagę i nie przyjmuj wszystkiego w ciemno. W zdecydowanej większości przypadków, od ludzi zaufanych będą dobrym pomysłem.  

Nagradzaj się

Jeśli masz wyznaczone ambitne cele, to prawdopodobnie ich realizacja zajmie Ci trochę czasu. Oczywiście warto wynagrodzić się za to pod sam koniec. To jednak może być za mało. Dlatego warto dawać sobie nagrody w trakcie swojej drogi do sukcesu.  

Dlatego po małych zwycięstwach również nagradzaj się. Dzięki temu będziesz wiedział, że wykonujesz dobrą robotę i warte jest to zachodu.

Jest to dodatkowa motywacja do dalszej pracy. Czasem nawet niewielkie nagrody potrafią popchnąć Cię do przodu.

Pamiętaj, że osiągnięcie sukcesu, to nie tylko harówka. Uprzyjemnij sobie swoją pracę i ciesz się nagrodami.

Znajdź swoją pasję

Posiadanie pasji, która nadaje Twojemu życiu sens, pozytywnie wpływa na Ciebie. Kiedy masz coś, co bardzo lubisz robić, to Twoje życie nabiera sensu.

Nie chodzi nawet o to, że Twoja praca ma być Twoją pasją. Nie musi tak być. Wystarczy, że masz taką odskocznie, do której zawsze chcesz wracać.

Pewien balas powinien być zachowany. Potrzebujesz dodatkowej energii, którą właśnie daje pasja, którą masz. Będzie napędzać Cię do działania.

W ten sposób dużo łatwiej będzie Ci odpowiedzieć na pytanie, jak osiągnąć sukces.

Postaw na produktywność

Sukces niejednokrotnie kojarzony jest z pieniędzmi. Uczymy się ich zarabiać i gromadzić jak najwięcej. Ludzie zgłębiają wiedzę jak pomnażać swój majątek. Z pieniędzmi jest tak, że można je wszystkie stracić, ale również odzyskać.

Z czasem jest niestety inaczej. Dużo mniej osób uczy się jak dobrze zarządzać sobą w czasie, a przecież czas to najważniejsza waluta, jaką mamy. Jej niestety nie da się odzyskać.

Codziennie dostajesz 24 godziny, które czy chcesz, czy nie będą wydane. Tylko od Ciebie zależy, w jaki sposób je wykorzystasz.

Jak osiągnąć sukces? Zacznij być bardziej produktywny. Jeśli chcesz dowiedzieć się, co to znaczy i jak to osiągnąć, to polecam bezpłatny kurs o produktywności. 

Bądź skuteczny

Możesz być mistrzem wyznaczania celów. Możesz przeczytać mądre książki i przerobić najlepsze kursy. Możesz być mądry i inteligentny. Mimo wszystko nie osiągniesz takiego sukcesu, jaki chcesz. Dlaczego? Powinieneś stać się również skuteczny.

Samo snucie planów i wiedza nie wystarczy. Kolejnym krokiem jest działanie. Trzeba jednak pamiętać, że działanie może być lepsze, jak i gorsze. Dlatego powinieneś notorycznie podnosić swoją skuteczność w działaniu.

Im więcej próbujesz, tym lepiej. Bez tego nie staniesz się człowiekiem sukcesu.

Skuteczna osoba to taka, która robi właściwe rzeczy, we właściwy sposób i do tego wszystko we właściwym czasie. Im więcej swoich działań będziesz doprowadzał do końca, tym będziesz skuteczniejszy.

Szukaj sposobów na rozwiązywanie wyzwań, które są przed Tobą. Po pewnym czasie będziesz pracował mniej i miał więcej pieniędzy oraz czasu.

Ważne, abyś zawsze zadawał sobie pytanie: czy mogłem zrobić to lepiej? Jeśli wpadniesz na pomysł jak, to wdrażaj to następnym razem.

Ryzykuj rozważnie

Zazwyczaj znamy ze swojego otoczenia dwie grupy ludzi. Jedni boją się praktycznie wszystkiego i nie chcą wychodzić ze swojej strefy komfortu. Nie są skłonni do ryzyka praktycznie żadnego. Wolą to, co mają. Skromnie, ale pewne.

Drugiej grupie osób bliżej do hazardzistów. Nie boją się praktycznie niczego. Kiedy można coś zyskać, to wchodzą wszystkim, co mają dostępne. Choć niejednokrotnie udaje im się osiągnąć pewne sukcesy, to na swoim koncie posiadają również wiele porażek. Te za to często  przysłaniają poprzednie zwycięstwa, przez co bilans jest bliski zera.

Czy warto w ogóle ryzykować? Zdecydowanie tak, jeśli chcesz osiągnąć sukces. Nie trzeba jednak tego za każdym razem i stawiać wszystkiego co się ma na jedną kartę.

Podchodź do ryzyka ostrożniej. Nie bój się, ale również nie lekceważ. Choć nie da się wszystkiego przewidzieć, to przygotuj się również na pewne ryzyka, które są przed Tobą.

Inwestuj w siebie

Brzmi trochę banalnie, prawda? Co zrobić jak to sama prawda. Dzisiejszy świat pędzi szybciej niż kiedykolwiek. Czasem trudno za nim nadążyć. 

Czasy, w których pracowało się w jednej firmie przez 30-40 lat się skończyły. W tej chwili świat nie wygląda tak, że ma się jedną pracę przez całe życie, a później przechodzi się na emeryturę i cieszy się spokojnym życiem. 

Bez zwiększania swojej wiedzy, trudno stać się człowiekiem sukcesu. Jeśli oczekujesz od życia czegoś więcej, to powinien ciągle się uczyć nowych rzeczy i wprowadzać je w życie. Powinieneś wziąć to w swoje ręce. 

Kiedy porozmawiasz z osobami, które już sukces osiągnęły, to dowiesz się, że wydają często dużo pieniędzy na swój rozwój. Jest to kolejny wspólny element tych osób.

Zacznij od darmowych szkoleń, w których jest często naprawdę dużo wiedzy. W tym miejscu masz 139 darmowych szkoleń. 

Twój sukces

Jak osiągąć sukces? Pomysły 21 - 30

Zostań ekspertem

Jeśli popatrzysz sobie na osoby, które znasz i osiągnęły sukces, to w większości przypadków zobaczysz, że czują się mocne w pewnej dziedzinie. Nie są ona dobre we wszystkim, ale znają się na tym, co robią.

Dlatego ogólna wiedza i brak specjalizacji może nie wystarczyć, aby osiągnąć duży sukces. Warto się wyspecjalizować w jakiejś dziedzinie i ciągle się w niej dokształcać.

Prostym przykładem mogą być lekarze. Lekarz internista zazwyczaj mniej zarabia od specjalisty w jakiejś dziedzinie. Ma ogólną wiedzę i kieruje do innych lekarzy, którzy mają wąską specjalizację. 

Zostań ekspertem nawet w wąskiej dziedzinie. Pamiętaj, że później możesz ją rozszerzać. 

Postaw na nawyki

Wiele osób szuka motywujących filmów na YouTube czy w innych serwisach. Liczą, że ich motywacja utrzyma się na wysokim poziomie przez cały czas. Niestety prawda jest zupełnie inna. 

Tego rodzaju zabiegi potrafią pomóc w rozpoczęciu działania. Natomiast nawyki doprowadzają sprawy do końca. Jak osiągnąć sukces? Wyrób w sobie nawyki, które Cię do niego przybliżą. 

Nie musisz mieć nie wiadomo jakich talentów. Sukces możesz osiągnąć regularną pracą.

Dlatego nawyki są tak istotne. Warto jednak mądrze je wybrać. W niektórych książkach czy artykułach przeczytasz, żeby osiągnąć sukces, tylko musisz brać zimne prysznice i wstawać o 5 rano. Bądź ostrożny z takim podejściem.

Nie oznacza oczywiście, że wstawanie rano jest złe. Warto jednak wiedzieć, że nie u wszystkich to zadziała (poziom energii w ciągu dnia u ludzi jest różny).

Nie zmienia to faktu, że warto wyrabiać w sobie dobre nawyki. 

Powiedź NIE bylejakości

„Dobra, jakoś to będzie”. Tego typu zdania nie pojawiają się u osób, które osiągają sukces.

Stawiają oni na jakość i dzięki temu są w miejscu, którym są. W sytuacji, kiedy będziesz szedł po najniższej linii oporu i nie będziesz przywiązywał uwagi do swojej pracy, to znacząco zmniejszysz swoje szanse na powodzenie.

Stań się profesjonalistą. Niech inni Cię za takiego uważają. Odrzuć bylejakość. Rób wszystko najlepiej, jak potrafisz.

Pamiętając o tym, żeby nie stać się jednak perfekcjonistą. Ta droga nie doprowadzi Cię do sukcesu. 

Jakiś czas temu napisałem artykuł właśnie na ten temat Perfekcjonizm: zaleta czy wada? 10 (nie)perfekcyjnych porad.

Naucz się sprzedawać

Może Cię zdziwić ten punkt. Szczególnie jeśli w swojej pracy nie sprzedajesz żadnych usług czy produktów. Jak się jednak temu wszystkiemu przyjrzysz, to okaże się, że każdy z nas sprzedaje. 

Sprzedajesz swoje wizje w pracy innym osobom czy pomysł na to, w jaki sposób spędzicie razem z rodziną weekend. Praktycznie na każdym kroku coś sprzedajesz. Mogłeś tego nie być świadomy, ale tak się dzieje.

Jeśli tak jest, to warto nauczyć się tej umiejętności. Będziesz wtedy w stanie przekonywać innych do swoich racji.

Łatwiej będzie o awans, podwyżkę czy przekonanie rodziców, żeby zostali z Twoim dzieckiem. Warto nauczyć się sprzedawać, chociażby do tego ostatniego punktu. ☺ 

Naucz się sprzedawać, a zobaczysz, o ile szybciej staniesz się człowiekiem sukcesu.

Poznaj i rozwijaj swoje mocne strony

Nikt nie jest doskonały i dobry we wszystkim. Każdy natomiast ma jakieś mocne strony.

Czy poznanie ich pomoże odpowiedzieć Ci na pytanie, jak osiągnąć sukces? Zdecydowanie Cię do tego przybliży.

Na samym początku warto wiedzieć, w czym jesteś ponadprzeciętny. Jedną z metod na sprawdzenie tego jest zrobienie sobie testu Gallupa. 

Po jego zrobieniu dowiesz się, jakich 5 talentów przeważa u Ciebie. Choć jest to płatny test, to warto go zrobić.

Kiedy już ustalisz, w czym jesteś dobry, to warto rozwijać właśnie swoje mocne strony.

Sporo osób zastanawia się, czy nie powinno podciągać się z tych rzeczy, w których jest słabsze. Szczególnie, że praktycznie wszędzie (szkoła, praca, życie osobiste) poprawiamy, to w czym jesteśmy słabi.

Zajmij się jednak przede wszystkim tym, w czym jesteś dobry. Jest to podejście bardziej naturalne, dające więcej satysfakcji i przychodzi nam z większą łatwością.

Dawaj więcej od siebie, niż tego oczekują

Z kim kojarzy Ci się człowiek sukcesu? Jest to jedno z pytań, które warto sobie zadać.

Czy na myśl przyszła Ci osoba, która robi tylko tyle, ile od niej się wymaga? Niezbędne minimum? Podejrzewam, że nie.

Osoby, które osiągają sukces w zdecydowanej większości przypadków, dają od siebie więcej, niż się od nich oczekuje. Wyróżnia ich to na tle innych i dzięki temu są lepiej postrzegani.

Szybciej awansują w pracy, osiągają lepsze wyniki i rozwijają się szybciej. Dzięki temu spełniają swoje marzenia.

Codziennie zadawaj sobie pytanie: Co mogłem dzisiaj zrobić lepiej? I kolejnego dnia zrób to.

Bądź cierpliwy

Wiem, że chciałbyś osiągnąć sukces za chwilę. Najlepiej w tym tygodniu. 

Niestety tak to nie działa. Zazwyczaj zwracamy uwagę na osoby, które osiągnęły sukces, dopiero w momencie, kiedy są na szczycie.

Nie zawsze tak  to u nich wyglądało. Często wiele lat pracowali na swoją obecną sytuację.

Kiedy poczytasz sobie biografie sławnych ludzi, to zobaczysz, że mają często wspólne elementy. Jednym z nich jest to, że początkowo nie wychodziło im tak, jak by chcieli, ale dzięki ciężkiej pracy i cierpliwości w tym, co robią, osiągali zamierzone cele.

Pamiętaj, że sukces nie przychodzi ot tak. Bądź cierpliwy i konsekwentny w tym, co robisz.

Bierz odpowiedzialność za swoje życie

Jak najczęściej zachowują się ludzie, którzy doznali porażki? Szukają winnych dookoła. Jest to bardzo typowe zachowanie.

Nikt przecież nie lubi być kojarzony z niepowodzeniem. Najłatwiej więc zwalić na kogoś, niesprzyjające okoliczności lub zwyczajnie na pecha.

Ludzie sukcesu biorą odpowiedzialność zarówno za sukcesy, jak i porażki, które są czymś normalnym. Wyciągają z nich wnioski i idą dalej do przodu. Nie zwalając winy na innych. Warto wyrobić w sobie taki nawyk u siebie.

Jak osiągnąć sukces jeszcze w inny sposób? Zapraszam do kolejnego punktu.

Czytaj, dużo czytaj

Nie jest specjalną tajemnicą, że podnoszenie swoich kwalifikacji pozytywnie wpływa na sukces. Ciągle jednym z najlepszych narzędzi do tego są książki. W dzisiejszych czasach dostęp do nich jest ułatwiony. 

Praktycznie mamy dostęp do każdej pozycji.

Powinieneś czym prędzej wygospodarować codziennie czas na czytanie. 

Dobrym rozwiązaniem są również audiobooki, które można słuchać w drodze do pracy, na siłowni czy na zakupach. Polecam dwa artykuły 100 książek rocznie. To prostsze niż myślisz oraz 10 najlepszych aplikacji do słuchania audiobooków.

Znajdziesz tam dużo rzeczy na ten temat.

Nie poddawaj się

Było już w tym artykule o porażkach i braku odpowiedzialności za swoje życie. Kolejną poprawną odpowiedzią na pytanie, jak osiągać sukces jest – nie poddawaj się.

Im postawione cele przez Ciebie będą ambitniejsze, tym (szczególnie na początku) doznasz większej ilości porażek. Pamiętaj, że nic w tym złego.

Zaakceptuj porażkę, wyciągnij wnioski i ruszaj dalej w podróż po swoje marzenia.

Jak osiągąć sukces? Pomysły 31 - 40

Relacje - dbaj o nie

Warto koncentrować się na innych ważnych dla Ciebie ludziach. Poświęcać im czas i budować długotrwałe więzi.

Relacje między ludzkie są istotne, dlatego oferuj pomoc innym. Dodatkowo nie oczekuj nic za to. Pamiętaj, że dobre uczynki zawsze wracają i to często w podwojonej sile.

Przebywaj z ludźmi sukcesu

W odpowiedzi na pytanie, jak osiągać sukces, nie można pominąć jeszcze jednej ważnej rzeczy dotyczącej ludzi. Przebywaj jak najwięcej czasu z ludźmi sukcesu.

Najlepiej z takimi, którzy są dużo dalej w tej kwestii sukcesu niż Ty. Od takich osób możesz nauczyć się najwięcej.

Pamiętaj również o tym, że stajesz się podobną osobą, do ludzi, z którymi przebywasz najczęściej. Zadbaj w takim razie o to, żeby nie były to przypadkowe osoby.

Dbaj o swoje zdrowie

Po co Ci miliony na kontach, piękne domy na całym świecie czy uznanie u innych osób, kiedy Twoje zdrowie będzie mocno szwankować?

W pogoni za sukcesem nie możesz zapomnieć o dbaniu o siebie. Zdrowie to podstawa sukcesu. Dlatego dobrze się odżywaj, uprawiaj sport i jak najwięcej odpoczywaj.

Pamiętaj, że nie tylko pracą człowiek żyje. Zachowaj w tym wszystkim umiar i nie zapomnij o zdrowiu w tym wszystkim.

Myśl pozytywnie

Daleki jestem od tego, że samymi pozytywnymi myślami osiągniesz sukces. Bez Twojego wysiłku i konsekwencji trudno coś osiągnąć. Trochę szczęścia również się przyda.

Skrajny optymizm nie jest również wskazany. Warto zastanowić się co może pójść nie tak i przygotować się na takie ewentualności.

Natomiast nie można przesadzać z pesymizmem. Bądź racjonalnym optymistą, który wierzy w swój sukces, jednocześnie nie zapomina, że warto przygotować się na różne ewentualności.

Takie podejście jest zdrowe i sprzyja osiąganiu sukcesu. Myśl pozytywnie, bądź osobą pełną entuzjazmu i energii.

Przestań zwlekać

Jak osiągnąć sukces? Wygraj z prokrastynację i wyrób w sobie nawyk nieodwlekania. Trudno stać się człowiekiem sukcesu w momencie, kiedy wszystkie ważne sprawy odkłada się na później. Masz coś do zrobienia? 

Zrób to bez odwlekania. Prosto powiedzieć – trudniej zrobić, prawda? 

Pobierz w takim razie e-book 39 sposobów na prokrastynację i pozbądź się tego złego nawyku

Słuchaj

Nie wiem jak Ty, ale ja często spotykam osoby, które raczej więcej mówią, niż słuchają. Jeśli Ty też tak masz, to powinieneś nauczyć się również słuchać innych. Jest to bardzo ważna umiejętność, która może Ci pomóc w staniu się człowiekiem sukcesu. Dzięki temu nauczysz się lepiej rozumieć i zarazem rozwiązywać problemy innych.

Pamiętaj, że mówiąc, powtarzasz rzeczy, które już wiesz. Słuchać natomiast uczysz się od innych.

Oczywiście musisz nauczyć się również oddzielać przez sito wartościowe informację, od tych mniej. Warto jednak nauczyć się słuchać i wykorzystywać zdobytą wiedzę dla swoich korzyści.

Znajdź mentora

Warto mieć osobę, która jest dla Ciebie autorytetem. Nie musi zajmować się dokładnie, tym czym Ty chcesz, choć na pewno pomaga to w Twoim rozwoju. Kiedy masz przed oczami taką osobę, to wiesz, do czego dążysz. Jeśli masz do niego w jakiś sposób dostęp, to szybciej możesz osiągać swoje cele.

Ważna sprawa. Nie porównuj się ze swoim autorytetem, a przynajmniej w pierwszych etapach. W innym wypadku szybko możesz się zniechęcić, ponieważ w pierwszej fazie umiejętności Twoje i Twojego mentora mogą być diametralnie różne. 

Zadaj sobie krótkie pytanie

Dlaczego? Dużo łatwiej osiągnąć sukces, kiedy wie się, dlaczego coś się robi.

Warto pogłębiać to pytanie kilkukrotnie. Dlaczego chcesz osiągnąć sukces? Przykładowa odpowiedź – chce być bogaty. Dlaczego chcesz być bogaty? I tu dalsze odpowiedzi.

Warto zastosować takie pytanie cztery, pięć razy. Wtedy jest szansa, że dojdzie się do tego, jaki jest główny powód. Przy tym pytaniu bądź ze sobą szczery.  

Stawiaj sobie coraz większe cele

Stawianie sobie celów to temat rzeka. Warto jednak pamiętać, że każdy Twój kolejny cel powinien być większy od poprzedniego. Nie zawsze musi to być wielka różnica. Istotne, aby był progres w tej sprawie. 

Nisko zawieszona poprzeczka nie motywuje ani nie pomaga stać się człowiekiem sukcesu.

Pamiętaj o tym, a ogólna satysfakcja i poziom Twojego życia będzie większy.

Pracuj w skupieniu

Praca bez zewnętrznych rozpraszaczy jest coraz trudniejsza. Z każdej strony bombardują nas różne bodźce, które nie pozwalają skupić się na pracy. Telefony, sms-y, przypomnienia w Twoim smartphonie, zaczepiający znajomi czy ogólnie mówiąc, Internet – nie sprzyjają w pracy w pełnym skupieniu.

Odcinaj się od tych wszystkich rzeczy przynajmniej na jakiś czas każdego dnia. Zobaczysz, jak dużo efektywniejszy jesteś, kiedy ich nie ma.

Czy ten wpis Ci się podobał?
[Wszystkich głosów: 1 Średnia: 5]
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x