Jak mieć więcej czasu? 30 sprawdzonych sposobów

Jak mieć więcej czasu? Po co mi więcej czasu?

Jak mieć więcej czasu? Pytanie, które pojawiło się u każdego przynajmniej kilka razy w życiu.

Brakuje Ci czasu na swoje hobby, dla rodziny czy zwyczajnie nie wyrabiasz się w pracy. Czasem nawet zapominasz co to wolny wieczór, a urlop to tylko raz w roku i to z laptopem.

Jeśli tak jest, to po przeczytaniu tego artykułu Twój świat zmieni się na lepsze. 

Nie mam na nic czasu

Przyznaj się sam przed sobą, ile razy wypowiedziałeś te słowa. Zastanów się jednak czy czas jest tu problemem? W ciągu dnia wszyscy mamy tyle samo czasu. Mimo to jedni wypowiadają te słowa częściej, a inni rzadziej lub w ogóle. Problemem nie jest brak czasu, a jedynie złe zarządzaniem sobą w nim.

Niestety nie ma takich zajęć w żadnej szkole ani na studiach. Nie ma co się więc dziwić, że wiele osób ciągle powtarza, że nie ma na nic czasu.

Co ciekawe, nikt zazwyczaj nie ma problemów, z tym że znajduje go na przeglądanie Facebooka. Czasem logujemy się tam nawet na 10 sekund – „szybko zobaczę co tam nowego”. Czy możesz to jakoś wykorzystać na swoją korzyść?

Załóżmy, że chcesz nauczyć się jakiegoś języka obecnego. Te 10 sekund możesz poświęcić na naukę jednego nowego słowa. Działa to tak samo, jak w przypadku przeglądania portalu społecznościowego. Różnica jest tylko taka, że masz z tego jakąś korzyść. 

Jeśli jednak nie ustalisz, że nauka języka obecnego to Twój priorytet, to nic z tego nie będzie. Zawsze wtedy będziesz sięgał po to proste i przyjemne rozwiązania. Nie masz celu, więc sięgasz po mało ważne dla Ciebie rzeczy. Nie ma w sumie co się dziwić. Po co niby masz się przemęczać, kiedy nie masz planu? Jesteś wtedy notorycznie na wakacjach intelektualnych. 

Jak mam mieć więcej czasu jak jestem ciągle zajęty?

Pewne to pytanie stawiałeś sobie nie raz w swoim życiu. Zanim pokaże Ci 30 sposobów na więcej czasu, to chcę wyjaśnić Ci jedną ważną rzecz.

Bycie zajętym nie jest równoznaczne, z tym że jesteś produktywny.

Możesz robić w trakcie swojej pracy wiele rzeczy, a mimo wszystko pod koniec dnia czuć, że w sumie nic konkretnego nie udało Ci się zrobić. Lepiej wykonać mniej rzeczy, ale istotnych, niż mieć cały dzień zapełniony i pracować tylko nad rzeczami mało istotnymi.

Polecam przeczytać artykuł Produktywność i jej trzy główne zasady, aby lepiej zrozumieć, czym ona jest. Czas przejść do najważniejszego. Jak mieć więcej czasu? Poznaj 30 metod, które pozwolą Ci odzyskać wiele chwil w ciągu dnia.

Jak mieć więcej czasu – Kurs Produktywności 2.0

W tym artykule poruszymy kilka istotnych spraw. Zdecydowanie nie wszystkie, ponieważ za dużo na jeden artykuł.

Zapraszam do Kursu Produktywności 2.0, który jest całkowicie bezpłatny. Dzięki niemu będziesz w stanie ułożyć swój system produktywności w całości.

Jak mieć więcej czasu - sposoby

 • Ustal, na co chcesz mieć więcej czasu.

Powinieneś zacząć od ustalenia, na co chcesz swoje wolne chwile przeznaczyć.

Czy to ma być czas dla rodziny, poświęcenie się innemu projektowi, zaangażowanie się w nowe hobby lub może zupełnie czemuś innemu? 

Bez takiej wiedzy trudno będzie o sukces. Dużo łatwiej jest się zorganizować, kiedy masz świadomość po co.

 • Wyznacz sobie swoje cele.

Ten punkt trochę łączy się z poprzednim. Jakoś tak jest, że jeśli coś jest ważne dla nas, to znajdujemy na to czas.

Kiedy będziesz miał dobrze określone cele, to dużo łatwiej będzie Ci znajdywać na nie czas.

 • Diagnoza

Warto przeanalizować sobie, na co zazwyczaj poświęcasz czas.

Może okazać się, że chwila na Facebooku trwa w ciągu dnia godzinę, a pięć minut rozmowy przy kawie z kolegami magicznym sposobem trwa trzydzieści minut. Wyłapanie nawet części z takich rzeczy zaoszczędzi Ci wiele czasu.

Jak się za to zabrać? Są dwa proste sposoby.

Kartka i długopis

Notujesz wszystkie swoje czynności w ciągu dnia i zapisujesz, od której do której trwały. Robienie tego ma sens tylko i wyłącznie wtedy, kiedy podchodzisz do tego rzetelnie i uczciwie. Nie ma sensu ściemniania tu. Nie chodzi o to, żeby się usprawiedliwiać samemu przed sobą. Pamiętaj, że nikt nie musi tego widzieć.

Jeśli pisałeś maila od 9:30 do 9:40, to zapisz to. Gdy byłeś na papierosie od 10:05 do 10:15, to również to zanotuj.

Polecam wybrać do analizy wtorek, środę lub czwartek. Poniedziałek i piątek zazwyczaj są specyficzne i trochę odbiegają od normy. W poniedziałek jest często więcej pracy niż w inne dni, a w piątek odwrotnie. Pod koniec dnia usiądź i podsumuj swój dzień. Jestem pewien, że zauważysz kilka momentów, gdzie możesz zaoszczędzić czas.

Aplikacje

Nie lubisz pisać na kartce? Nie ma problemu. Możesz użyć do tego aplikacji, która zliczy praktycznie wszystko za Ciebie. O to kilka przykładów RescueTime, Toggl, ATracker , TIME Planner.

 • Zacznij planować każdy dzień 

Jak mieć więcej czasu? Wiele osób przychodzi do pracy i długo zastanawia się, za co zabrać się w pierwszej kolejności. Oczywiście tracąc na to niepotrzebnie czas. 

W momencie, kiedy wiesz, od czego startujesz z samego rana, to jesteś już o krok przed innymi. Masz plan, którego się trzymasz, a Twój dzień staje się bardziej produktywny.

Zachęcam Cię do zapoznania się z artykułem 12 tygodniowy rok. Poznaj 6 jego głównych założeń i wyjdź z Matrixa, gdzie znajdziesz zupełnie inne podejście do planowania.

 • Priorytety

Kiedy już zaczniesz planować każdy dzień, to nie zapomnij o najważniejszym. Ustalaj, które zadanie jest dla Ciebie najważniejsze. Najlepiej zaczynaj dzień od swojego priorytetu, żeby nie było sytuacji, że zabraknie Ci na nie czasu. 

Jeśli potrzebujesz rozgrzać się przed najważniejszym zadaniem, to zacznij od jakiegoś prostego. Dopiero później zajmij się priorytetem.

 • Wydzielić czas na pracę i odpoczynek 

Choć praca jest bardzo ważna u wszystkich, to nie można zapomnieć o odpoczynku. Problem się pojawia, kiedy za dużo angażujesz się w pierwszą czynność, przez co nie masz czasu na relaks. „Przecież muszę pracować!”

Trudno się z tym nie zgodzić. Niestety bez odpoczynku nici z produktywnej pracy, a bez niej więcej czasu również nie przybędzie.

Jest szansa, że planujesz sobie różne zadania. Jeśli jesteś już na tym etapie to świetnie. Jeśli nie to zacznij. Natomiast coś byś powiedział o tym, żeby zaplanować również odpoczynek? Nie mówię o ustaleniu urlopu raz do roku. Chodzi mi o codzienny czas na relaks. 

Zacznij planować codziennie czas, na to, żeby się zregenerować. Powiem więcej. W pierwszej kolejności to zrób, a dopiero później zaplanuj pracę.

W ten sposób dodatkowo zmniejszysz chęć zaglądania co chwilę do telefonu czy na pogaduchy z ludźmi z pracy. Nie będziesz się bał, że tego czasu zabraknie, masz go już przecież w swoim kalendarzu.

Chcesz wiedzieć jak mieć jeszcze więcej czasu? Ruszamy dalej z nowymi sposobami.

 • Złota godzina czas tylko dla Ciebie.

Jeśli chcesz odpowiedzieć sobie na pytanie, jak mieć więcej czasu, to powinieneś zapoznać się z terminem złota godzina. W tej metodzie chodzi o to, że rezerwujesz sobie w ciągu dnia 60 minut, w kiedy pracujesz w pełnym skupieniu. 

Oznacza to, że w tym czasie nie odbierasz i nie używasz telefonu, nie odczytujesz maili, ani z nimi w tym czasie się nie spotykasz. Jesteś tylko Ty i Twoja praca.

Zobaczysz, jak wiele jesteś w stanie zrobić w godzinę w sytuacji, kiedy pracujesz w skupieniu. Niejednokrotnie zrobisz więcej w ciągu tych 60 minut niż w ciągu całego dnia.

 • Pracuj w blokach czasowych

Jeśli czas w pracy przecieka Ci przez palce, to warto zastanowić się, co można z tym zrobić. Jednym z lepszych rozwiązań jest pracowanie w blokach czasowych. W największym skrócie chodzi o to, żebyś pracował w pełnym skupieniu przez jakiś czas, a następnie zrobił sobie przerwę od zadań.

Najbardziej znane i przydatne metody, które polecam to Timeboxing oraz technika Pomodoro. Zapoznaj się z wpisami, żeby zgłębić temat.

 • Skracaj sobie czas na zadania

Jako ludzie mamy tendencję do przeznaczania maksymalnie tyle czasu ile mamy. Czyli jeśli projekt jest do oddania za 2 tygodnie, to zazwyczaj właśnie tyle nam zajmuje. Jak mieć więcej czasu znając ten mechanizm?

Zacznij skracać sam sobie terminy oddania poszczególnych zadań. Zobaczysz, że czas, który na nie posiadasz, jest o wiele za długi. Sprawdź, co się stanie, jak skrócisz sobie czas o połowę. W większości wypadków Ci wyjdzie. A jak nie? Nic się nie stanie i tak będziesz kilka dni do przodu.

Jeśli temat Cię interesuje, przeczytaj mój wpis Prawo Parkinsona – co to jest?

 • Rób przerwy

Choć początkowo może wydawać Ci się to dziwne, bo przecież przerwy zabierają czas, którego już i tak nie masz. Gdy jednak zaczniesz je stosować mądrze i regularnie, to zobaczysz jakie pozytywne efekty zaobserwujesz u siebie.

Nie da się pracować 8 godzin w ciągłym skupieniu na najwyższych obrotach. Każdy z nas potrzebuje przerw, żeby się zregenerować.

W momencie, kiedy zaplanujesz sobie czas wolny od pracy i będziesz w nich realnie odpoczywał, to dużo efektywniej będziesz pracował. Dzięki temu zrobisz realnie więcej w tym samym czasie. 

Nie będziesz musiał zostawać w  biurze po godzinach lub zabierać pracy do domu. 

 • Multitasking

Jak mieć więcej czasu? Zdecydowanie nie pracować nad kilkoma rzeczami w tym samym czasie. Multitasking nadal jest uznawany za coś dobrego. W praktyce zabiera Ci Twój cenny czas, a nic nie jest zrobione tak, jak powinno. 

O negatywnym wpływie multitaskingu na prace zrobionych jest już naprawdę dużo badań. Nie ma specjalnie o czym tu dyskutować.

Skup się lepiej na jednej rzeczy w danym momencie, a Twoja produktywność poszybuje w górę.

Jeśli temat Cię interesuje, to przeczytaj artykuł Multitasking – Czy warto go stosować?

 • Poznaj sposoby na prokrastynację

Wiele czasu ucieka ludziom, którzy nie mogą zabrać się za pracę. Prokrastynacja, bo o niej teraz mowa jest częstym problemem. 

Zamiast zacząć pracować nad czymś istotnym, uciekasz w prostsze zadania lub w ogóle uciekasz od jakiejkolwiek pracy. Zajmujesz się wtedy przeglądaniem Internetu lub pogaduszkami w biurze.

Jeśli masz z tym problem, to proponuję przeczytać całkowicie darmowy e-book 39 sposobów na prokrastynację.

 • Zwalcz perfekcjonistę u siebie

Choć perfekcjonizm uznawany jest bardzo często za coś pozytywnego, to w rzeczywistości jest zupełnie inaczej. Wiedzą o tym osoby, które wszystko muszą mieć dopięte na ostatni guzik w formie idealnej. 

Perfekcjonistę nie interesuje wykonanie projektu dobrze. On musi być idealny. Przez co traci on wiele czasu na miliony poprawek.

Jak mieć więcej czasu i pozbyć się perfekcjonizmu? Zapraszam do wpisu Perfekcjonizm: zaleta czy wada? 10 (nie)perfekcyjnych porad.

 • W trakcie pracy bądź częściej offline

Bez dwóch zdań Internet jest genialnymi wynalazkiem. Mimo jego niezliczonych zalet jest również jednym z największych rozpraszaczy, jakie istnieją. Oznacza to mniej więcej tyle, że bardzo Cię kusi, abyś do niego zajrzał i oderwał się od pracy.

Co gorsza, jest w tym bardzo skuteczny. Dlatego w ramach możliwości pracuj jak najwięcej offline. Jeśli tylko nie musisz korzystać z Internetu w trakcie wykonywania zadań, to nie rób tego. 

Nie przejmuj się jednak kiedy musisz zawsze go mieć pod ręką, bo wykorzystujesz go ciągle do pracy. Jest mnóstwo aplikacji, które blokują poszczególne strony Internetowe. W tym miejscu znajdziesz o tym jeden z artykułów.

 • Wyłącz powiadomienia 

Jeśli jesteśmy już przy Internecie, to na chwilę sprawdźmy, co tam się dzieje w Twoim telefonie komórkowym. Czy nie jest przypadkiem tak, że masz w nim tysiąc aplikacji, które co chwile wysyłają Ci jakieś powiadomienia czy aktualizacje? Jak mieć więcej czasu? Wyłącz praktycznie wszystkie powiadomienia, jakie tylko masz. Nagle przestaniesz tak często zaglądać do telefonu i czas się zwolni.

Pamiętaj również, że nie musisz odpowiadać na każdą wiadomość na Messenger po chwili. Świat się nie zawali, jak chwilę na Ciebie poczekają. 

Dodatkowo skasuj wszystkie aplikacje w telefonie, których nie używałeś przez ostatnie pół roku. Pamiętaj, że w każdym momencie możesz je na nowo zainstalować. Nie jest to więc pożegnanie ostateczne.

 • Naucz się asertywności 

Jak mieć więcej czasu w sytuacji, kiedy co chwilę ktoś do Ciebie przychodzi i coś od Ciebie chce? Podpowiem Ci, nie da się. Musisz nauczyć się asertywności i nauczyć się mówić nie. 

Jeśli masz częstych gości u siebie przy biurku, to z dużym prawdopodobieństwem jesteś osobą, która wszystkim pomaga i bierze dużo na siebie. Dzięki temu wszyscy Cię lubią i prawdopodobnie właśnie Ci na tym zależy. 

Problem w tym, że jeśli pomagasz innym, to brakuje Ci czasu na swoje sprawy. Nie oznacza, że masz całkowicie przestać pomagać. Ogranicz jednak to na tyle, żebyś mógł się wyrabiać ze swoimi rzeczami. Zobaczysz, jak szybko czas się znajdzie.

 • Deleguj

Punkt asertywności mamy już za sobą. Czas pójść o krok dalej. To ty zaczniesz zlecać innym zadania. 

Nie chodzi tu o to, abyś teraz nic nie robił i wszystko delegował. Są jednak sytuacje, w których możesz to zrobić. Po drugie nie wszystko musisz robić sam i tego przypilnować. Dużo osób wokół Ciebie świetnie poradzi sobie z tymi zadaniami. Czasem nawet lepiej niż Ty. 

Delegować nie musisz tylko w pracy. Partner, partnerka czy dziecko również czasem może zrobić kolację, wyrzucić śmieci lub pojechać na myjnię z samochodem.

 • Nie bałagań 

Często bezsensownie tracimy czas, którego już nie da się odzyskać. Przykładem może być coś tak zwykłego, jak bałaganiarstwo. 

Zacznij odkładać rzeczy na swoje miejsce od razu, kiedy już ich nie potrzebujesz. 

Po pierwsze nie będziesz mieć problemów z szukaniem ich, bo zawsze będą trafiały na swoje miejsce.

Po drugie w sytuacji, kiedy bałagan zrobi się spory, to może zacząć działać prokrastynacja, o której była już mowa w tym artykule. Przez to będziesz odkładał dalsze ogarnianie tego bałaganu, który będzie się powiększał. W ten sposób nie będziesz miał więcej czasu dla siebie.

miej więcej czasu poprzez utrzymywanie porządku, a nie bałaganieniu
 • Wykorzystuj krótkie chwile 

W ciągu dnia masz pewnie sporo takich chwil, gdzie czekasz na coś i nic konkretnego w tym czasie nie robisz. Przecież nie zaczniesz zabierać się za zadanie, które zajmie Ci godzinę, kiedy masz do dyspozycji 10 minut. Byłoby to nierozsądne.

Dlatego warto przygotować sobie listę zadań, które trwają 5,10 czy 15 minut. Nie tracisz wtedy bezsensownie czasu.

Świetnie również sprawdza się ta metoda, kiedy czekasz w dużej kolejce po zakupy czy jedziesz w autobusie. Wykorzystaj ten czas.

 • Dobry multitasking

Jeszcze kilka chwil temu pisałem o tym, że multitasking je blee. Podtrzymuje swoje zdanie. Jednoczenie chciałem zauważyć, że w niektórych przypadkach ma to sens. Jak mieć więcej czasu stosując multitasking?

Niektóre rzeczy robisz automatycznie. Nie musisz specjalnie przy nich myśleć. Przykładem może być prasowanie, chodzenie, bieganie, jazda samochodem (po pewnym czasie) czy ćwiczenia na siłowni (oczywiście nie na pierwszych zajęciach). W tym czasie jesteś w stanie robić inne rzeczy, takie jak słuchanie audiobooków, czy nawet oglądanie interesującego filmiku na YouTube. 

Kiedy prasujesz czy zmywasz, to śmiało możesz słuchać audiobooków. Robisz wtedy dwie rzeczy w jednym czasie i nie tracisz przy tym nic.

Przy okazji, jeśli jesteś ciekawy jak przeczytać 100 książek rocznie, to proponuję zapoznać się z artykułem na ten temat.

 • Nie oglądać tv (dieta niskoinformacyjna)

Strasznie dużo czasu ludzie poświęcają na oglądanie telewizji. Obowiązkowe jest oglądanie serwisów informacyjnych.

Oczywiście przynajmniej dwóch, żeby wyrobić sobie „swoje” zdanie. Tylko czy ma to wszystko sens? Ważne wiadomości do Ciebie i tak dotrą, a po co codziennie słuchać o tym, że było tyle i tyle wypadków lub słuchanie, że kolejny polityk się zbłaźnił?

Osobiście jestem zwolennikiem diety niskoinformacyjnej, dzięki której mam więcej spokoju wewnętrznego i o wiele więcej czasu niż wcześniej. Przeczytaj artykuł Dieta niskoinformacyjna. 6 kroków do lepszego samopoczucia i zastanów się, czy też na nią nie przejść.

 • Unikaj toksycznych ludzi

W swoim życiu spotykamy różne osoby. Zdecydowana większość to ludzie, z którymi nie ma problemów. Czasem jednak pojawiają się osoby, przez które mamy wiele nieprzyjemności. Toksyczni ludzie, bo o nich mowa, potrafią wprowadzić w nasze życie wiele stresu.

Najlepiej ich unikaj. Prócz dużej ilości nerwów zabierają nam czas. Nie tylko na nieprzyjemnych rozmowach. Wiele czasu po tym, jak się z nimi zobaczymy, myślimy o nich i o tym, co nam powiedzieli. Zamiast skupiać się na pracy czy odpoczynku, głowa zabita jest stresującymi myślami.  

Pozbądź się ze swojego życia takich osób, a dużo rzadziej będziesz się zastanawiał jak mieć więcej czasu. Jak to zrobić? Przeczytaj wpis Toksyczni ludzie. Kim są i dlaczego trzeba ich unikać?

 • Wyjdź ze swojej strefy komfortu 

Każdy lubi przebywać w strefie komfortu. Jest tam tak bezpiecznie i ciepło, że aż szkoda się z niej ruszać. Czasem niestety pozostanie w niej, to zwykła strata czasu.

Jak mieć więcej czasu wychodząc ze strefy komfortu? Pozbawiasz się wielu szans, nie próbując nowych rzeczy. Może przez to ominąć Cię wymarzona praca, spotkanie miłości życia czy niesamowita przygoda. Czasem boimy się nawet prostych zmian, które mogą przynieść pozytywne skutki w organizacji Twojego czasu. Kilka prostych przykładów poniżej.

Zmienić pracę, o której już dawno myślisz z dużo lepszymi pieniędzmi i gdzie nie musisz brać ciągle nadgodzin.

Przestać bać się robić zakupy online (bo nigdy tego nie robiłeś), zamiast chodzić ciągle po sklepach i tracić czas na dojazdy i chodzenie po galeriach. 

Napisać do kolegi, który dobrze się organizuje i spytać jak on to robi. 

Wolisz siedzieć na kanapie przed telewizorem, bo jest tak wygodnie, zamiast przerobić kurs o produktywności. 

Jak wyjść ze strefy komfortu? Zapraszam do artykułu Strefa komfortu. Czym jest i jak z niej wyjść, aby więcej osiągnąć w życiu?

 • Korzystaj z technologii 

Staraj się wykorzystać technologię na swoją korzyść. Dzięki niej jesteś w stanie zapomnieć o drążącym Cię pytaniu o to, jak mieć więcej czasu. 

Co możesz zrobić? 

Jeśli lubisz czytać, a nie możesz znaleźć czasu, to spróbuj audiobooków. W drodze do pracy możesz spokojnie założyć słuchawki i cieszyć się nowymi pozycjami. Jeśli nie wiesz, z jakich aplikacji skorzystać, to przeczytaj wpis 10 najlepszych aplikacji do słuchania audiobooków.

Nie lubisz odkurzać? Nie trać na to czasu. Kup odkurzacz, który robi to za Ciebie. 

Zacznij kupować również online zakupy spożywcze i nie trać czasu na chodzenie po nie.

Możliwości jest wiele. Zacznij korzystać z dobroci czasów, w jakich żyjesz.

 • Dochód pasywny

Co byś powiedział na to, żeby przestać zupełnie chodzić do pracy i mieć czas praktycznie, na co tylko chcesz? Choć może nie jest to takie proste, jak niektórzy twierdzą w Internecie, ale też nie jest niemożliwe.

Warto dążyć do tego, żeby osiągać dochód pasywny. Dzięki niemu pracujesz, jeśli chcesz, a nie z musu.

Trzeba zaznaczyć, że bycie rentierem nie oznacza jedynie posiadania wielu nieruchomości pod wynajem. Sposobów jest wiele. Jeśli temat wydaje Ci się interesujący, to przeczytaj artykuł 25 pomysły na dochód pasywny. 

 • Małe kroki 

Ile razy traciłeś czas, ponieważ nie kończyłeś czegoś, co zacząłeś? Mowa tu o projektach, swoich celach czy marzeniach. Rozpoczynałeś pracę, angażowałeś się i w pewnym momencie przerywałeś działanie.

Jak mieć więcej czasu i poradzić sobie z tym problemem? Receptą jest metoda małych kroków. Dzielenie na mniejsze zadania większych projektów doprowadzi do tego, że zwiększasz znacząco szansę na ich ukończenie. Pozwoli również uporać się z ze złym nawykiem prokrastynacji.

 • Jedz zdrowo, ćwicz i śpij

Jest opcja, że zastanawiasz się, co ma wspólnego zdrowe jedzenie, ćwiczenia  i sen z posiadaniem większej ilości czasu. Odpowiedź jest bardzo prosta. W sytuacji, kiedy nie dbasz o siebie, to w pewnym momencie tracisz więcej czasu na lekarzy, niż jest to warte. Dochodzi do tego złe samopoczucie, a wtedy trudno o produktywnie spędzony czas. To się zwyczajnie nie opłaca.

 • Poznaj zasadę Pareto

Słyszałeś o zasadzie Pareto? Jeśli nie to zachęcam do zapoznania się z artykułem Czym jest zasada Pareto i jak działa?, w którym znajdziesz dużo informacji o tej technice. W tym wpisie będzie tylko kilka najważniejszych informacji.

W naszym życiu robimy bardzo dużo rzeczy. Czy jednak wszystko jest tak samo istotne? Według zasady Pareto 20% Twoich nakładów i wysiłku daje aż 80% rezultatów. Najważniejsze to zlokalizowanie tych działań i poświęceniu się głównie im.

 • Pieniądze

Ludzie mówią, że czas to pieniądz. Nie do końca tak jest. Pieniądze zawsze możesz odzyskać, nawet jak przegrasz wszystko w kasynie. Czasu niestety się nie da odrobić. Dlatego właśnie uważam, że czas jest dużo cenniejszy.

Może warto co jakiś czas za niego zapłacić i mieć chwilę dla siebie? Czasem warto nie stać przy garach pół dnia, tylko zamówić jedzenie. Innym razem pomyśl o tym, aby zatrudnić sprzątaczkę, która zrobi za Ciebie prace domowe. Kiedy masz dzieci, to warto pomyśleć o niani co jakiś czas, żeby wyjść ze swoim partnerem czy partnerką i spędzić czas tylko we dwoje.

Jasne, że to kosztuje. Jest to jednak jeden ze sposobów, jakie znajdziesz w tym artykule.

Podsumowanie

Poznałeś właśnie 30 sposobów, aby mieć więcej czasu dla siebie. Nie musisz korzystać ze wszystkich. Wybierz jednak około 5, które najbardziej Ci pasują. Nie wprowadzaj ich wszystkich w jednym czasie. Stopniowo zapoznawaj się z nimi i dostosowuj do siebie.

Zobaczysz, że nie jest to takie trudne. Jeśli masz jeszcze jakiś pomysł na to, jak mieć więcej czasu, to daj znać w komentarzu.

Czy ten wpis Ci się podobał?
[Wszystkich głosów: 4 Średnia: 5]
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x