Ikigai. Jak osiągnąć szczęście w życiu?

Ikigai czyli japońska filozofia szczęścia

Słyszałeś może o ikigai? Nie przejmuj się, jeśli nie. Nie musisz przemierzać ponad ośmiu tysięcy kilometrów do Japonii, aby się o niej dowiedzieć. W tym artykule przybliżę Ci japońską filozofię szczęścia.

Pewnie się zastanawiasz, co ikigai ma wspólnego z produktywnością? Jak się okazuje całkiem sporo. Przekonasz się o tym, czytając dalej ten wpis. Z artykułu dowiesz się dodatkowo:

  1. Co oznacza słowo ikigai
  2. Jak dzięki japońskiej filozofii szczęścia żyć ponad 100 lat
  3. Poznasz cztery pytania, które pomogą odnaleźć w Tobie ikigai
  4. Poznasz jej dziesięć głównych zasad 
  5. Poznasz dwie osoby, którym udało cofnąć w czasie

Co oznacza ikigai?

Słowo ikigai w wolnym tłumaczeniu oznacza powód do życia lub powód, by żyć. Nazwa pochodzi od połączenia dwóch słów „Iki” – „żyć” oraz „Gai” – „powód”. 

Według twórców tej koncepcji każdy ma swoje ikigai. Niestety jak nic co ważne w życiu nie jest widoczne na pierwszy rzut oka. Mimo, że ikigai jest dostępne dla każdego, to musisz go trochę poszukać. Najpierw trzeba sobie odpowiedzieć na pytanie:

Jaki jest mój sens życia?

Pisałem wyżej, że łatwo nie będzie ☺. W dalszej części wpisu ułatwię Ci odpowiedź na to pytanie. 

Czy ikigai jest dla Ciebie?

Na samym początku sprawdź, czy ikigai jest dla Ciebie. W tej filozofii dużo chodzi o szczęście rozumiane jako czerpanie przyjemności z różnych sfer życia. 

W ikigai jest ono rozumiane zupełnie inaczej niż w naszej kulturze. U nas szczęście odkładane jest na potem. Aby je osiągnąć, musisz mieć spełnione konkretne warunki. Oczywiście nie dla wszystkich jest takie samo. Zazwyczaj jednak człowiek szczęśliwy w naszym rozumieniu to taki, który ma dużo pieniędzy, dobrą pracę i wielki dom z najnowszym mercedesem w garażu na trzy samochody (no sam zobacz jakie cudo).

Dla innych (lub również i to) będzie to atrakcyjny wygląd, duża rodzina czy posada prezesa. Problem w tym taki, że wszystko to zazwyczaj jest związane z przyszłością.

Sami odwlekamy sobie szczęście. Żyjemy w takiej kulturze i większość do około tak na to patrzy. Wiem czemu niby my nie?

Nie jesteśmy szczęśliwy w czasie teraźniejszym. Nie cieszymy się tym, co mamy. Snujemy tylko plany, co musi być spełnione, żebyśmy byli szczęśliwi. Ciągle czekamy na spełnienie tych marzeń. Niestety większości nie udaje się tego wszystkie osiągnąć. Wtedy przychodzi smutek, złość czy frustracja z naszego życia. 

Ikigai to zupełnie odwrotność tego myślenia – masz prawo do szczęścia w tym momencie swojego życia, w jakim jesteś. Jeśli temat Cię interesuje, to ruszamy dalej.

Czym jest japońska filozofia szczęścia?

Trudno w dwóch słowach wytłumaczyć czym jest ikigai, ponieważ dla każdego może znaczyć coś innego. Dla niektórych to cieszenie się drobnymi rzeczami, dla innych czerpanie z życia pełnymi garściami czy poczucie szczęścia z bycia stale zajętym. Od strony produktywności może to być filozofia pracy, która pozwala czerpać przyjemność z każdego wykonywanego zajęcia- dzięki temu nie czujemy bezsensowności czy znudzenia. Dobra koniec gdybania czym może być. Zajmiemy się teraz konkretami. 

Cztery pytania ikigai

diagram ikigai

Tak jak pisałem wyżej, odnalezienie ikigai nie jest takie proste. Pytanie o sens życia wydaje się bardzo trudne. Warto się jednak nad tym pochylić. Postaram się to Ci ułatwić.  

Koncepcję tę dobrze obrazuje grafika, gdzie cztery koła nachodzą na siebie. Możesz odpowiedzieć sobie w nim na cztery pytania, ale łatwiej było Ci odnaleźć w sobie ikigai.

Co kocham robić?

Każdy z nas ma coś, co lubi robić. Wtedy zapominamy o problemach, relaksujemy się i zwyczajnie jest nam wtedy dobrze. Dla jednych będzie to czytanie czy pisanie bloga, dla innych uprawianie sportu, gotowanie czy pomaganie innym. Jesteśmy wtedy skupieni na czymś tu i teraz. Jest nam w trakcie tego robienia przyjemnie. 

Weź kartkę, długopis i wypisz wszystko, to co kochasz. Nie ograniczaj się i wypisuj, co Ci tylko przyjdzie do głowy. Mają to być rzeczy, które napełniają Cię pozytywną energią. Nie spiesz się, wykonując to zadanie, im więcej wypiszesz rzeczy, tym lepiej.

Odpowiadając na to pytanie, odnajdziesz swoją pasję i misję.

W czym jestem dobry?

Nie chodzi tu o to, żeby być najlepszym na świecie już na starcie. Nie musisz być od razu Robertem Lewandowskim czy Michałem Aniołem. Chodzi o to, abyś doskonalił się w jakieś dziedzinie. Załóżmy, że chcesz zostać grafikiem komputerowym. Początkowo popełniasz wiele błędów i wszystko sprawia Ci trudność. Poznawanie programów graficznych i ich obsługa nie należą do najłatwiejszych. Po pewnym czasie wygląda to coraz lepiej. Zaczynasz pokonywać przeszkody. Nagle zaczynasz słyszeć od innych same pozytywne opinie. Twoje prace doceniają Twoi wcześniejsi krytycy.

Pamiętaj, że nikt nie staje się mistrzem świata od razu. Trzeba poprawiać swoje umiejętności. Do tego zachęca właśnie ikigai.

Ponownie weź kartkę i długopis. Zacznij wypisywać te rzeczy, w których jesteś dobry lub chcesz się rozwijać. Dzięki temu ćwiczeniu ułatwisz sobie dalsze działanie.  

Odpowiadając na to pytanie, znajdziesz swoją pasję i zawód.

Czy możesz na tym zarabiać?

To pytanie odróżnia hobby od tego, na czym możesz zarabiać i z czego możesz zrobić swój zawód. Jeśli zrobiłeś poprzednie dwie listy, to teraz będzie Ci łatwiej. Wiele tych punktów powinno się nakładać na siebie. Zazwyczaj jest tak, że jeśli coś lubisz robić, a nawet kochasz, to w tym jesteś dobry. Oczywiście są wyjątki. Znam ludzi, którzy nie powinni śpiewać, a to kochają. ☺

Jeśli wybrałeś kilka punktów, które nakładają się na siebie, to teraz zastanów się jak na tym zarobić. Jeśli masz piękny głos i lubisz to robić, możesz występować na scenie i nagrywać płyty. Kiedy masz talent aktorski, możesz grać w filmach czy występować w teatrze. Odpowiedź na to pytanie przybliża Cię do odnalezienia w sobie ikigai.

Mam nadzieję, że nikogo nie muszę przekonywać, że pieniądze są dobre. Pozwalają nam funkcjonować w społeczeństwie, rozwijać się oraz pomagać innym. Możesz zapewnić sobie dzięki nim podstawowe rzeczy, aby nie stresować się podstawowymi rzeczami. Niektórzy mówią: „pieniądze szczęścia nie dają, ale wole być nieszczęśliwy w Ferrari niż na rowerze”. ☺

Odpowiadając na to pytanie, znajdziesz swoją zawód i powołanie.

Powołanie kojarzy się pewnie Tobie w pierwszej kolejności z zawodem psychologa, księdza czy lekarza. W filozofii ikigai jest bardziej przyziemne. Według tej koncepcji powołanie to odpowiedzenie właśnie na pytanie, czy jesteś w stanie na tym zarobić. Tak w ramach wyjaśnienia.

Czy świat tego potrzebuje?

Musisz wiedzieć, że jesteś potrzebny. W dzisiejszych czasach nie jest to proste. Dużo osób pracuje w korporacjach i jestem jednym z wielu. Znajdź coś, co wpływa na ludzi, którzy są wokół Ciebie. 

Możesz podejść do tego pytania w trochę inny sposób. Czego ja potrzebuje od świata?

Nie powtarzaj po innych utartych schematów. Szczególnie takich, nad którymi się nie zastanawiałeś, tylko automatycznie powtarzasz. Niech to będą Twoje przemyślenia. Unikaj rzeczy, w które nie wierzysz.

Odpowiadając na to pytanie, znajdziesz swoje powołanie i misję.

Znajdź swoje ikigai

japońska filozofia szczęścia ikigai książki

Dopiero, wtedy kiedy odpowiesz na te cztery pytania, masz informację, co jest twoją pasją, misją życiową, zawodem i powołaniem. Razem wszystko połączone daje nam ikigai (trochę jak kapitan planeta, pamiętasz?) .

Dopiero kiedy odpowiesz sobie na te cztery pytania, osiągniesz szczęście. Bez tego nie poczujesz wewnętrznej harmonii. Ikigai to kierunek, w którą stronę powinieneś iść. Nie będzie tak, że nagle nie będzie problemów, zawirowań i świat stanie się bezproblemowy. Te rzeczy zawsze będą. Jednak łatwiej będzie Ci podążać w dobrą stronę.

Dlaczego tak jest? Załóżmy, że jesteś grafikiem komputerowym. Świat tego potrzebuje, możesz na tym zarabiać pieniądze i jesteś w tym dobry. Niestety nie sprawia to Tobie w tej chwili większej przyjemności. Robisz to głównie dla pieniędzy, aby zapewnić sobie i rodzinie godne życie. W takim wypadku nie będziesz całkowicie zadowolony.

Jeśli masz podobną sytuację, to nie rzucaj tego od razu. Może jakaś niewielka zmiana sprawi, że pokochasz swoją pracę. Szukaj tych zmian, zanim od razu wywrócisz swoje życie do góry nogami. Sytuacja czasem będzie wymagała wyjścia ze strefy komfortu (więcej przeczytaj o tym w tym miejscu).

Może okazać się, że jeszcze nie potrafisz poprawnie odpowiedzieć na te cztery pytania. Nie przejmuj się tym. Możesz zadać sobie pytania pomocnicze. Przypomnij sobie, co sprawiało Ci największą radość, jak byłeś dzieckiem. W jakiej pracy czujesz się dobrze?

Żyj 100 lat

Japońska wyspa Okinawa jest miejscem, gdzie zamieszkują najbardziej długowieczni ludzie na świecie. Właśnie z tego miejsca pochodzi filozofia ikigai. Uważa się, że jeden z głównych sekretów długowieczności tych ludzi jest stosowanie się do zasad zawartych w niej.

W całej Japonii mężczyźni żyją tam średnio 85 lat, a kobiety 87. Okinawa, począwszy od lat 70 poprzedniego wieku, zajmuje pierwsze miejsce w długości życia ludzi. Na milion mieszkańców w Japonii przypada 452 stulatków, w tym najwięcej właśnie na wcześniej wymienionej wyspie. 

Z badań, które zostały przeprowadzone na osobach, które odnalazły w sobie ikigai, wyniki są zdumiewające. Jednoznacznie określają, że te osoby rzadziej zapadają na choroby sercowo –naczyniowe, cieszą się ogólnie lepszym zdrowiem i są bardziej aktywni. Jest to kolejny powód do tego, aby zapoznać się z ikigai. 

Jeśli interesuje Cię temat długowieczności, proponuję obejrzeć wykład na TED Dana Buttnera, który bardzo ciekawie opowiada o tym temacie w niecałe 20 minut.

Codzienność, a japońska filozofia szczęścia

Życie praktycznie każdego z nas nie składa się ciągle ze wspaniałych i ogromnych sukcesów. Nie jest również tak, że codziennie uczestniczymy w wielkich wydarzeniach. Zazwyczaj w ciągu dnia towarzyszą nam niewielkie sukcesy i drobne doznania. Filozofia ikigai mówi o tym, aby te chwile doceniać. Cieszyć się z nich i żyć tu i teraz. Wtedy odnajdziemy szczęście i harmonię. 

Na co dzień nie przykładamy większej uwagi do poprawy relacji z ludźmi. Zamiast zatrzymać i zainteresować się drugim człowiekiem będziemy wykonywać kolejne zadania. To samo dotyczy naszej najbliższej rodziny. Jeśli masz jeszcze dziadków, to zastanów się, kiedy do nich zadzwoniłeś i spytałeś się co słychać? Na wyspie Okinawa, o której było wcześniej szacunek i spędzany czas ze starszym osobami jest bardzo ważny. Bliskie więzi rodzinne pomagają również w długowieczności. 

10 zasad ikigai

10 zasad ikigai, które musisz znać
  1. Bądź zawsze aktywny

Jedną z podstawowych zasad ikigai jest bycie jak najdłużej aktywnym. Przychodząc po pracy, sporo osób bierze do ręki telefon lub pilot od telewizora. W weekend zakupy, siedzenie w domu, a wieczorem drink, jedzenie do zamówionego jedzenia. Jest to sprzeczne z japońską filozofią szczęścia. 

Zasada ikigai, o której teraz wspominam, polega na byciu jak najczęściej aktywnym. Mimo zmęczenia, jakie często nas dopada, warto dbać o swoje ciało i umysł. Ludzie szczęśliwi zazwyczaj organizują sobie więcej zajęć od osób mniej zadowolonych z życia. 

W Japonii słowa emerytura nie oznacza całkowitego wycofania się z pracy. Ludzie żyjący w kraju kwitnącej wiśni są aktywni dużo dłużej niż choćby my Polacy. Dla nich porzucenie aktywności jest jednoznaczne z utratą sensu życia. Japończycy, którzy kończą pracować zawodowo, nadal są aktywni i znajdują sobie wiele zajęć. Ciągle się rozwijają. 

W Polsce niestety wygląda to zupełnie inaczej. Jakie masz pierwsze skojarzenie ze słowem emeryt? Mnie niestety taka osoba kojarzy się z człowiekiem chorym, którego jedynymi aktywnościami jest pójście do lekarza oraz przełączanie tureckich seriali pilotem od telewizora. 

2. Przyjmuj życie ze spokojem 

Twoją jakość życia obniża stres oraz pośpiech. W dzisiejszych czasach wszystko trzeba robić szybko. Rano musisz zdążyć od pracy, później masz pełno zadań, które są na już. Spieszysz się następnie odebrać dzieci z przedszkola czy szkoły. Nawet w weekend nie odpoczywasz, bo trzeba nadrobić, to czego nie udało się załatwić w tygodniu. Często w pośpiechu podejmujemy złe decyzje. Ta zasada ikigai mówi nam, aby zwolnić. Musisz włączyć w sobie spokój. Nagle zaczniesz inaczej żyć, lepiej. 

Nie możesz wpływać na słowa czy zachowania innych ludzie, które kierują je w Twoją stronę. Czasem różne osądy są niesprawiedliwe. Kiedy złościsz się na takie osoby, robisz sobie wielką krzywdę. Masz jednak wpływ na swoją reakcję. Choć nie jest to proste, postaraj się spokojniej podchodzić do problemów. Niech wypełni Cię ikigai.

3. Nie jedz do syta

Nie ulega wątpliwości, że dieta wpływa na pozytywnie na nasze zdrowie, jak i naszą długowieczność. W dzisiejszych czasach jemy wiele niezdrowego jedzenia. Mimo, że wszyscy o tym wiedzą, to i tak nie stosujemy się do podstawowych zasad zdrowego trybu życia. 

W tym punkcie również chodzi jeszcze o jedną sprawę. Według ich filozofii, od stołu należy odejść z lekkim poczuciem niedosytu. Nie oznacza to jednak, że masz być ciągle głodny. Jedzenie ma zaspokoić głód, ale nie powinieneś się obżerać. Omijaj opychania się jedzeniem i jedź zdrowo, a Twoje życie będzie dłuższe.

4. Otaczaj się przyjaciółmi

Setki, a czasem tysiące znajomych na Facebooku. Jeszcze więcej lików i osób Cię obserwujących. Niby tyle osób Cię otacza, a jednak tych prawdziwych przyjaciół jest niewielu. To właśnie z tymi ludźmi powinieneś się spotykać jak najczęściej. Przyjaciele to szczęście i sposób na udane życie według ikigai. Spędzaj z nimi dużo czasu, dziel się swoimi sukcesami i porażkami. Twoje życie nabiera wtedy większego sensu.

Dla mieszkańców Okinawy, o których wcześniej wspominałem, wyjątkowo ważne jest bycie członkiem wspólnoty. Im człowiek tam starszy tym ma większy szacunek. Ta wspólna przynależność do pewnej grupy oraz wsparcie bliskich daje szczęście. Jest to jeden z ważniejszych punktów ikigai. 

5. Zadbaj o swoją formę

Nie chodzi tu jednak o ćwiczenie kciuka, który doskonale przełącza się między aplikacjami. Kolejnym punktem, który związany jest z japońską filozofią szczęścia, jest Twoja sprawność fizyczna. Co raz więcej osób w Polsce już to rozumie. Niestety jeszcze długa droga jest przed nami. 

Ruch to zdrowie. Pewnie to już słyszałeś. Nie trzeba do tego dojść, czytając zasady ikigai. Każda rozsądna osoba się z takim stwierdzeniem zgodzi.

Nie szukaj jednak wymówek. „Miałem kiedyś złamaną rękę w nadgarstku, więc nie mogę chodzić na siłownię”. Nawet jeśli tak to zacznij uprawiać sport, który nie wymaga częstego używania tej ręki. 

Prócz lepszego zdrowia, wyglądu czy kondycji zyskasz jeszcze jedną rzecz. Ćwiczenia przyczyniają się do wydzielania m.in. endorfiny, która jest hormonem szczęścia. To co dzisiaj trochę ruchu? ☺

6. Uśmiechaj się

Przejdź przez życie z uśmiechem na twarzy. Zdecydowanie łatwiej tak się żyje. Ludzie inaczej Cię odbierają, ponieważ wydzielasz niewidzialną, ale pozytywną aurę. 

Nie dość, że inni odbierają Cię dobrze, to  Ty sam czujesz się dzięki temu lepiej. Same plusy.

Nie wiem, czy zauważyłeś, ale uśmiech nawet słychać jak rozmawiasz przez telefon. Jeśli rozmawiasz z kimś radosnym przez komórkę i on się uśmiecha, to słychać to w rozmowie. Uśmiech ma wielką moc i jest istotny w ikigai. 

Nie zamartwiaj się na zapas, nie zapominaj o pozytywnym myśleniu i uśmiechu na twarzy. ☺

7. Bądź blisko natury

Wiele osób lubi mieszkać w mieście (sam się do nich zaliczam), ponieważ jest tu wiele plusów. Te same osoby jednak powtarzają, że potrzebują odpoczynku i przebywania poza nim. Najlepiej w miejscu, gdzie jest cisza, spokój i niewiele się dzieje. 

Nie ma co się oszukiwać, ale bliskość z naturą w mieście jest ograniczona. Dlatego ludzie z dużych aglomeracji tak często uciekają do miejsc, gdzie jest taka możliwość. Jeśli możesz, również tak rób i żyj zgodnie z ikigai.

Natura uspokaja, relaksuje, a wszystko dookoła nas nagle zwalnia. W tym miejscu warto wspomnieć, że z badań wynika, że w dzisiejszych czasach w ciągu zaledwie jednego dnia przyjmujemy więcej informacji, niż nasze babcie i dziadkowie w ciągu całego roku. Prócz bliskości natury, polecam odpocząć od wiadomości, jakimi jesteśmy ciągle bombardowani (przeczytaj o diecie niskoinformacyjnej).

8. Bądź wdzięczny za to, co masz

Żyjemy w czasach, w których ciągle nam mało. Chcemy mieć większe mieszkanie/dom, lepszy i szybszy samochód i miliony na kontach. Sporo osób uważa, że jego sytuacja życiowa nie jest najlepsza. Ludzka natura już taka jest, że często narzekamy na swoją sytuację (oczywiście nigdy nie jest to nasza wina, tylko czynników zewnętrznych).

Nie doceniamy jednak tego, co mamy. A często jest to dużo więcej, niż mają inni na świecie. Nie chce tu wymieniać jakichś tragedii, z jakimi ludzie się borykają. Wystarczy tylko wspomnieć, że prawie 4 miliardy ludzi na świecie nie są w stanie przeczytać tego artykułu. Dlaczego? Bo nie mają Internetu. Pewnie trudno to sobie wyobrazić. Nie mam Internetu? Jak to?

Co mówi na ten temat ikigai? Bądź wdzięczny za to, co masz. Jest to jeden z warunków udanego i szczęśliwego życia. Z dużym prawdopodobieństwem jesteś zdrowy, masz gdzie mieszkać, z kim rozmawiać i co jeść. Wiem, że traktujesz to za normę. Niestety nie wszyscy mają nawet takie przywileje. 

Warto kilka minut dziennie się nad tym zastanowić i podziękować za to, co się ma.

9. Żyj tu i teraz

Wielu z nas żyje przeszłością. Jak to kiedyś było dobrze, a teraz jest źle. Czasem bywa też odwrotnie. Są ludzie, którzy opowiadają na okrągło, jak oni kiedyś mieli pod górkę, a teraz jest tyle możliwości. Zarówna jedna i druga grupa notorycznie tym żyje. Brakuje u nich jednak życia w teraźniejszości.

Ci sami ludzie zamartwiają się dodatkowo na zapas swoją przyszłością. Jak to będzie? Co, jeśli sytuacja się zmieni? Niestety takim ludziom życie ucieka przez palce.

Nie odznacza to jednak, żeby nie wracać do przeszłości i myśleć o przyszłości. Spotykaj się ze znajomymi i wspominaj miłe chwile. Planuj swoją przyszłość. Większość czasu jednak poświęcaj na tu i teraz. 

W ikigai chodzi o to, aby żyć tu i teraz. Wykorzystaj dobrze swój dzień. Chwila obecna jest wszystkim, czym posiadasz.  Do szczęścia doprowadzi cię właśnie takie podejście, a nie życie przeszłością czy zamartwianiem się o przyszłość.

Codziennie wieczorem zadaj sobie pytanie, czy przeżyłeś ten dzień, jak chciałeś. Jeśli nie, to zastanów się, co jutro możesz zrobić, żeby było lepiej. Nie trać kolejnych dni, życie jest jedno.

10. Podążaj za swoim ikigai

Wróć teraz do diagramu, jaki był w górnej części artykułu. Zacznij odpowiadać na tamte pytania i szukaj swojego ikigai. Nie jest to prosta sprawa. Może nie zajmie Ci to krótkiej chwili, ale czy nie warto żyć, wykorzystując swoje talenty i odkryć swoją pasję?

Jeśli to znajdziesz, to zawsze będziesz miał ochotę wstawać z łóżka. Będziesz wyrywał się do działania. Jeśli znajdziesz, to w sobie będzie to jedna z przyjemniejszych chwil, jakich doznasz. Trzymam kciuki, żeby w Twoim przypadku stało się to jak najszybciej. 

Produktywność, a ikigai

Ten temat musiał pojawić się w tym wpisie. Japońska filozofia szczęście ma sporo wspólnego z produktywnością. Przykładem może być, chociaż by pośpiech, którego trzeba się wystrzegać w produktywności, jak i w ikigai. Łatwo się wtedy pomylić czy wykonać niedokładnie zadania. Takie zachowanie nie przybliża nas do celu. Kiedy zwalniamy, mamy więcej czasu na lepsze przygotowanie się i zmniejszamy szansę na błędy. Ciągły pośpiech zmuszą nas do multitaskingu, który także źle wpływa na produktywność.

Główny założeniem ikigai jest znalezienie swojej drogi, czyli głównego celu. Ten punkt bardzo jest bliski produktywności. Trudno być efektywny, jeśli nie wiesz, gdzie chcesz zmierzać. Czy jesteś sobie wyobrazić statek, który wypływa w morze i nie zmierza do konkretnego miejsca? Takie krążenie po wodzie bez obranego kierunku nie ma zwyczajnie sensu. 

Jedna z zasad ikigai jest bycie ciągle aktywnym. Nie chodzi tylko o znajdywanie zajęć po emeryturze. Japońska filozofia szczęścia mówi o tym, aby wypełniać swój cenny czas ważnymi rzeczami. Jest to podstawowy punkt w produktywności. Nie chodzi o to, aby wypełnić dosłownie każdą sekundę jakimiś zadaniami. Spędzaj czas na ważnych rzeczach dla Ciebie. 

Kolejne punkty łączące te dwa słowa to życie tu i teraz. Nie znam takiego, który potrafi cofnąć się w czasie. No dobra znam takich dwóch gości Marty McFly i Emmett Brown z powrotu do przeszłości. Ich jednak na chwilę zostawmy. Z przewidzeniem przyszłości również nie jest łatwo. Nie zostaje nam nic innego jak skupić się na teraźniejszości. To, co robisz tu i teraz wpływa na Twoją przyszłość. Dobrze, że teraz czytasz ten tekst – Twoja przyszłość zapowiada się dobrze. ☺

Poranne rytuały 

Już nie raz pisałem, że większość ludzi lepiej pracuje rano niż w ciągu dnia czy wieczorem. Jak to połączyć z japońską filozofią szczęścia? Mam nadzieję, że stworzyłeś już listę, co lubisz robić. Teraz wystarczy część z tych rzeczy przenieść na listę poranne rytuały. Nic tak dobrze nie zacznie wam dnia, jak rzeczy, które lubicie robić. Hormon szczęścia z samego rana to świetna sprawa. 

To, co łączy jeszcze produktywność i ikigai to bycie wdzięcznym, za to, co się ma oraz odpoczynek, który może być, chociażby byciem blisko natury. 

Książki o tematyce Ikigai

Jeśli tematyka japońskiej filozofii szczęścia jest dla Ciebie interesująca, to możesz zgłębić swoją wiedzę. Poniżej znajdziesz kilka książek o tematyce ikigai. Kolejność podanych tytułów jest losowa.

1. IKIGAI. Japoński sekret długiego i szczęśliwego życia. Autor: Miralles Francesc, Piugcerver Hector Garcia

2. Ikigai. Japońska sztuka szczęścia. Autor: Mogi Ken

3. Trening ikigai. Autor: Garcia Hector, Miralles Francesc  

4. Ikigai & Other Japanese Words to Live By. Autor: Matsuo Bashō, David Buchler, Mari Fujimoto, Michael Kenna  

5. My Little IKIGAI Journa. Autor: Amanda Kudo

6. Japonisme: Ikigai, Forest Bathing, Wabi-Sabi and More. Autor: Erin Longhurst

7. Awakening Your IKIGA. Autor: Mogi Ken

A Ty odnalazłeś już swoje ikigai? 🙂

Czy ten wpis Ci się podobał?
[Wszystkich głosów: 3 Średnia: 5]
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
1
0
Would love your thoughts, please comment.x