Czy efekt latte naprawdę jest wart uwagi? Nic lepiej nie pokaże to niż cyfry. Kawa w Starbucks kosztuje średnio od 10 do 20 złotych w momencie, kiedy pisałem ten artykuł. Przyjmę więc 15 złotych za kawę. Jeśli codziennie ją pijesz, to tygodniowo zostawiasz tam 105 złotych. W ciągu roku jest to już 5 460 złotych. Już jest to jakaś kwota. W ciągu 10 lat to już 54 600 złotych, a w ciągu 30 lat 163 800 złotych!
Warto wspomnieć, że tu nie chodzi tylko o kawę. Poniżej jeszcze kilka innych przykładów z wyliczeniami.
Ciastko do kawy – jeśli do pysznej kawy dorzucisz jeszcze ciasto, to dodatkowo miesięcznie z Twojego konta znika koło 300 zł (10 złotych x 30 dni).
Papierosy – paczka kosztuje koło 15 złotych. Gdy palisz jedną paczkę dziennie, miesięcznie wydajesz 420 złotych miesięcznie.
Obiad – lunch w knajpie lub zamówienie obiadu do biura, to średnio koszt koło 25 złotych. W takim przypadku około 500 złotych miesięcznie wydajesz dodatkowo (25 złotych x 20 dni).
Karnet na siłownię – choć nie chodzisz na nią, to masz. Dodatkowo 100 złotych miesięcznie dolicz do swoich wydatków.
Kiedy podliczymy te wszystkie rzeczy i dodamy kawę, o której wspominałem wcześniej, to wychodzi całkiem spora suma – 1 620 złotych miesięcznie (czyli prawie 20 tysięcy rocznie). Oczywiście nie ze wszystkiego da się zrezygnować i zniwelować ten koszt do 0. Nawet jak nie będziesz jadł obiadu w knajpie, to wydasz pieniądze na inne jedzenie. O tym jednak w dalszej części artykułu.
Jeśli chcesz sam policzyć jak to wygląda u Ciebie, to możesz skorzystać z kalkulatora, który wszystko wyliczy za Ciebie.
Jeśli jeszcze nie wiesz, gdzie u Ciebie występuje efekt latte, to mam dla Ciebie propozycję. Przed każdym zakupem jakieś drobnej, niepozornej rzeczy zadaj sobie dwa pytania:
- Czy ja tego naprawdę potrzebuje?
- Czy mam jakaś tańszą alternatywę?
Dopiero po odpowiedzi na te pytania postanów czy kupujesz ten przedmiot.