Dochód pasywny to stały dopływ pieniędzy, gdzie w stopniu minimalnym angażujesz swój czas. Czyli wcześniej wykonana praca, przynosi Ci zyski przez pewien okres. W momencie, kiedy dochód przewyższa Twoje koszty życia, możemy mówić również o wolności finansowej. Ta oznacza, że możesz, ale nie musisz pracować.
Trzeba jednak zwrócić uwagę na dwie ważne rzeczy.
Po pierwsze nie ma dochodu pasywnego, w którym zupełnie nic nie musisz robić. Nawet jeśli masz tyle pieniędzy, że utrzymujesz się z samym odsetek, to co jakiś czas musisz poszukać nowej korzystnej lokaty lub zalogować się do banku i przelać odsetki na swoje konto. Są to oczywiście minimalne prace, ale jednak.
Drugą sprawą, na jaką warto zwrócić uwagę, jest czas, w jakim otrzymujemy dochód pasywny. Zostanę już przy przykładzie lokat bankowych. W momencie, kiedy powstaje ten artykuł, stopy procentowe są na niskim poziomie. Oznacza to, że lokaty są bardzo słabo oprocentowane. Jeszcze nie tak dawno kilka procent odsetek pozwalało posiadaczowi większej kwoty żyć tylko z nich. W momencie, kiedy oprocentowanie depozytu mocno spadło, może się to zmienić. Choć jest to nadal dochód pasywny, to prawdopodobnie jest już niewystarczający, do utrzymywania się z niego.
Czyli trzeba być świadomym, że dochód pasywny może w pewnym momencie się skończyć.
[…] Dochód pasywny – lista 25 pomysłów na pasywne zarabianie. […]
[…] Dochód pasywny – lista 25 pomysłów na pasywne zarabianie. […]
[…] Dochód pasywny – lista 25 pomysłów na pasywne zarabianie. […]