Dobry manager – jak nim zostać? 12 cech (w tym jedna sekretna)

Kim jest dobry manager

Kim jest dobry manager?

Jak nim zostać?

Jakie cechy i umiejętności powinien posiadać dobry manager?

Te pytania zadawało sobie już wielu. Nie każdy jednak znalazł na nie odpowiedź. Wyjaśnię tę kwestię raz na zawsze. Przy okazji wspomnę o sekretnej umiejętności, o której rzadko się mówi. 

Przed Tobą 12 cech dobrego managera.

Sekretna umiejętność dobrego managera

Jest wiele umiejętności, które powinien mieć dobry manager. W tym artykule znajdziesz ich całą listę.

Mam jednak wrażenie, że wiele osób zapomina o jednej ważnej umiejętności. Jest ona szczególnie ważna przy pracy szefa. Dlatego to zestawienie zacznę właśnie od niej.

Dobry manager powinien być produktywny.

Samo pojęcie każdy rozumie trochę inaczej. Dlatego na potrzeby tego artykułu uproszczę tę definicję do kompletnego minimum.

Produktywna osoba to taka, która ma czas na rzeczy ważne.

Pewnie znasz managerów, którzy pracują od rana do nocy. Może nawet sam należysz do tej grupy. Lista zadań nigdy nie maleje. Wręcz odwrotnie. Sterta rzeczy do zrobienia ciągle rośnie. Doba jest za krótka.

Przyczyn oczywiście może być wiele. Zazwyczaj głównymi przyczynami takiej sytuacji jest brak umiejętności zarządzania sobą w czasie oraz brania wszystkich zadań na siebie.

Choć definicję uprościłem do jednego zdania, to pod tym terminem kryje się naprawdę sporo rzeczy. Dlatego proponuję skupić się na rozwijaniu tej umiejętności. Od czego zacząć? Proponuję całkowicie darmowy kurs o produktywności.

Dowiesz się z niego całkiem sporo rzeczy. Na sam początek zdecydowanie wystarczy.

12 cech dobrego managera

Czas przejść do całego zestawienia.

Kim jest dobry manager?

Przekonaj się – lista poniżej.

1. Dobry manager to produktywny manager.

Ten punkt był już opisany powyżej. Chciałem jednak umieścić go w tym zestawieniu i podkreślić jak ważny jest to punkt.

Rozwijaj tę umiejętność w sobie, a szybko zobaczysz pozytywne rezultaty.

2. Asertywność to ważna cecha dobrego managera.

Pewnie tę umiejętność można by podłączyć pod pierwszy punkt. Chciałem jednak go wyróżnić i krótko opisać. 

Zacznę od tego, czym jest asertywność. Jest to pewna umiejętność, która pomaga w realizacji celów. Mimo tego, że masz nacisk otoczenia, to podejmujesz racjonalne decyzje, w których czasem musisz komuś odmówić. Wszystko jednak uwzględniając Twoje, jak i innych interesy.

Dobry manager powinien potrafić powiedzieć nie. Oczywiście w sytuacjach, które tego wymagają. 

Nie chodzi o to, żeby za każdym razem odmawiać pracownikowi.

Jeśli Twój podwładny przyjdzie do Ciebie porozmawiać o podwyżce, awansie, urlopie, przejęciu nowych obowiązków czy z pomysłem na jakiś projekt, to nie nastawiaj się na to, że automatycznie odmówisz, bo przeczytałeś, że musisz być asertywny.

Nie tędy droga. 

Umiejętność odmawiania ma pomóc Ci w dobrym kierowaniu zespołu. Pokazywaniu pracownikom, że są priorytety i na nich powinniście się skupiać. Niestety nie zawsze na wszystko starczy czasu, a Ty jesteś po to, aby w kulturalny sposób o tym zakomunikować.

Sztuką jest mądrze odmawiać. Odmowa pracownikowi w jakieś kwestii powinna być stanowcza. Nie można jednak zapominać o tym, że przekazana w sposób kulturalny.

Lider w jasny i pewny sposób wyraża swoją opinię. Czasem pozytywną, a czasem negatywną. 

Jako dobry manager nie powinieneś oczywiście dać wejść sobie na głowę. Wyznaczanie odpowiednich granic jest istotne. Stawiaj wyraźne wymagania osobom, z którymi pracujesz, nie zapominając o tym, aby darzyć ich szacunkiem.

3. Komunikatywność – istotna cecha każdego dobrego managera.

Trudno wyobrazić mi sobie lidera odnoszącego sukcesy, bez tej umiejętności.

Dobry manager potrafi komunikować się z ludźmi. Konkretne i niezawiłe przekazywanie informacji to podstawa przy tej pracy. W innym wypadku ludzie, którzy z Tobą, pracują nie będą wiedzieli, co mają robić.

Dobry manager powinien lubić kontakt z ludźmi. Nie powinien sprawiać mu on problemów.

Brak takiej umiejętności prowadzi do nieporozumień i niezadowolenia pracowników. Pojawia się chaos w komunikacji, a już droga do niepotrzebnych błędów i zgrzytów w zespole.

4. Dobry manager potrafi podejmować decyzję.

Pracując jako szef zespołu, mierzysz się z ciągłym podejmowaniem decyzji. Niestety nie wszystkie są proste. Dlatego tak ważne jest rozwijanie umiejętności podejmowania decyzji. 

Będziesz czasem podejmował złe decyzje. To normalne. Pamiętaj, że nie popełnia błędów tylko ten, co nic nie robi. A to na pewno nie jest cecha dobrego managera.

Czasem zwyczajnie trzeba przyznać się do błędów przed zespołem. To nic strasznego.

Ludzie docenią szczerość i autentyczność. Mało kto lubi wszystko wiedzących szefów, który nie przyznają się do błędów.

Sam zastanów się – wolisz szefa, który czasem się myli, ale przyznaje się do błędu, czy takiego, który zawsze ma rację i nic nie można mu powiedzieć? Coś mi się wydaje, że znam odpowiedź. 

Nie odkładaj ważnych decyzji na wieczne nigdy. Ma z tym problem wielu managerów.

Niektóre decyzje będą nosiły się z pewnymi konsekwencjami. Dobry manager podejmuje jednak decyzje, nawet te trudne.

Jeśli borykasz się z takimi sytuacjami, to polecam bezpłatny e-book 39 sposobów na prokrastynację.

5. Dobry manager, a empatia.

To ważna cecha. Szczególnie, jeśli masz ambicje być dobrym managerem.

Skuteczny lider ma umiejętność wysłuchania drugiej osoby bez oceniania jej. Nie chodzi tu o wspólne ubolewanie nad problemem i zamartwianiu się nad nim tygodniami czy miesiącami. 

Twoim celem jako dobrego managera, abyś zrozumiał drugiego człowieka. Dostosowanie zadań i celów do sytuacji w jakiej się znajduje. 

6. Bądź pomocny dla swoich pracowników.

Prócz tego, że powinieneś być empatycznym szefem, stań się również do tego wszystkiego pomocnym liderem.  Dobry manager nie pozostawia swoich pracowników z problemem.

Samo wysłuchanie i zrozumienie człowieka, z którym pracujesz to dopiero początek. Nie chodzi o to, żeby mu współczuć i powiedzieć „będzie dobrze” lub „rozumiem Cię, ale weź się w garść”.

Za tym zrozumieniem powinny pójść również czyny. Staraj się pomóc rozwiązać problem Twojego pracownika. 

Uważaj jednak na jedną rzecz. Nie doprowadź do sytuacji, że z każdym problemem taka osoba będzie przychodziła do Ciebie, a Ty będziesz za nią rozwiązywał je wszystkie. 

Masz być pomocny, ale nie masz przejmować problemu na siebie.

7. Dobry manager ciągle się rozwija.

Jest sporo szefów, którzy uważają, że wiedzą i przeżyli już wszystko. W dzisiejszych czasach, w których wszystko toczy się bardzo szybko, jest to bardzo ryzykowne stwierdzenie.

Dobry manager powinien być osobą proaktywną.

Dbać o swój rozwój i to w różnych dziedzinach życia. Dzięki takiemu podejściu może dużo wnosić do zespołu.

Im jest lepszym liderem, tym więcej może dać swoim pracownikom.  

8. Lider ma poczucie własnej wartości.

Dobry manager wierzy w siebie i swoje umiejętności. Jest pewny tego, co mówi, zna swoje mocne i słabe strony. Zwyczajnie ma poczucie własnej wartości.

Trudno wyobrazić sobie lidera, który nie wierzy w siebie i nie czuje, że może wnieść coś do zespołu. Poczucie własnej wartości w dużej mierze determinuje jakość pracy i całego życia.

Dobry manager z poczuciem własnej wartości wpływa na skuteczność w zarządzaniu ludźmi, pomaga w realizacji celów oraz w budowaniu relacji między ludzkich.

9. Dobry manager rozładowuje konflikty.

Spory między pracownikami to nic nadzwyczajnego. Im większy zespół, tym większa szansa na to, że będą pojawiały się konflikty. To nic nadzwyczajnego.

Jako szef będziesz musiał sobie radzić z takimi wyzwaniami. Dobry manager powinien rozwiązywać konflikty między pracownikami. Sprawiedliwość i niefaworyzowanie osób to trudna, ale konieczna umiejętność.

Dobry manager powinien rozwijać umiejętności dyplomatycznie, negocjacyjnie i szukać najkorzystniejszych rozwiązań powstałych konfliktów.

Przy tym wszystkim nie powinien się bać, przedstawiać własnego stanowiska.

Istotne jest również dbanie o dobrą atmosferę. Kiedy ona występuje, to dochodzi do mniejszej ilości zgrzytów w zespole.

Jeśli się już one pojawią, to nie czekaj. Rozwiązuj problem, zanim przybierze dużych rozmiarów.

10. Dbaj o sukces i samopoczucie zespołu.

Choć zbliżamy się do końca listy, to nie oznacza, że ten punkt jest mniej ważny niż pozostałe. Skuteczny lider potrafi utrzymać w zespole balans między pracą a zdrowymi relacjami (komfortem psychicznym pracowników).

W długiej perspektywie ustalanie nierealnych celów i wyciskanie pracownika jak cytrynę nie przeniesie nic dobrego.

Dobry manager utrzymuje swoich ludzi w zdrowiu fizycznym i psychicznym. Mają oni czas na pracę, ale i na odpoczynek – są pełni energii.

Tylko w takiej atmosferze możecie osiągać długoterminowe cele.

Przy tym chwal współpracowników za ich dobre wyniki i postępy. Często jest to dla nich ważniejsze niż premie. Dodatkowo motywuje ich to do dalszej pracy i zwiększa poczucie wartości. 

Rób wszystko, żeby osiągali sukcesy. Pomagaj im w tym, a zobaczysz, jak wiele na tym zyskasz.

11. Dobry manager ufa pracownikowi.

Spora część managerów nie wyobraża sobie stałego nadzoru nad swoimi ludźmi. Wszystko chcą kontrolować i sprawdzać.

Zacznij ufać swoim współpracownikom. Nie przejmuj się bardzo, jeśli do tej pory tak miałeś. To zazwyczaj przychodzi z czasem. Od teraz zacznij zwracać na to uwagę.

Powinieneś dać im większą przestrzeń. Nie stój nad głową i nie śledź każdego ich ruchu. Nie są to przypadkowe osoby. Zostały zatrudnione na jakieś podstawie.

Daj im rozwinąć skrzydła i zaufaj im. Zobaczysz, że oni to docenią.

A co jak popełnią błąd?

Zdecydowanie tak będzie. Nic takiego się nie stanie. Wytłumacz im, co następnym razem mogą zrobić inaczej i niech ponownie próbują.

12. Motywuje swój zespół.

W każdej firmie są lepsze i gorsze momenty. Łatwo poznać dobrego managera właśnie w tych drugich. Skuteczny lider potrafi zmotywować swój zespół mimo przeciwności losu.

Nie oznacza to, że motywować trzeba tylko w momencie, kiedy jest źle. Praktycznie cały czas trzeba dorzucać do ogniska, żeby ono nie zgasło. 

Oczywiście, kiedy wszystko wychodzi, to nie trzeba poświęcać na to wiele czasu. Nie wolno jednak o tym zapominać i zupełnie zaniechać.

Motywuj zespół, dawaj pozytywnego kopa. Twoim zadaniem jest dawanie energii do działania i budzenie kreatywności u Twoich pracowników.

Dobry manager – od czego zacząć?

Tak jak widzisz, lista jest spora. Pierwsza myśl, jaka przychodzi wielu osobom do głowy to: „brakuje mi wielu umiejętności, chyba nigdy nie zostanę dobry managerem”. 

Nie przejmuj się. Spokojnie wszystkiego można się nauczyć. Trzeba jednak podejść do tego mądrze.

Wybierz jedną umiejętność, którą zaczniesz rozwijać.

Nie bierz się za wszystkie na raz. Jeśli tak zrobisz, to z dużym prawdopodobieństwem nic się nie zmieni. Zamiast tego skup się tylko na jednej rzeczy przez pewien czas.

Proponuję zapoznać się z metodą małych kroków, która pomoże Ci w prosty sposób rozwijać wybraną przez Ciebie umiejętność.

Od czego zacząć? Opcji jest kilka.

  1. Wybierz z listy umiejętność, która według Ciebie najbardziej przyczyni się do poprawy Twojej pracy. Niech to będzie coś, co według Ciebie pozwoli być Ci dobrym managerem.
  2. Druga opcja to rozwijanie w pierwszej kolejności swojej produktywności. Jeśli nauczysz się dobrze gospodarować swoim czasem, to na naukę kolejnych umiejętności powinieneś mieć więcej czasu. Jesteś przecież efektywniejszy.
  3. Możesz również zacząć od rzeczy, gdzie masz już pewne umiejętności. Nie są one jednak na takim poziomie, który jest dla Ciebie zadowalający. Warto tak zrobić, jeśli ta umiejętność jest istotna, w tym, żebyś stał się dobrym managerem. 

Każda z tych opcji jest dobra. Wybierz jednak tą, która według Ciebie będzie najlepiej się u Ciebie sprawdzać.

Jeszcze jedna ważna sprawa. Nie wpadnij w pułapkę perfekcjonizmu. Nie musisz doszlifować pewnej umiejętności do doskonałości. 

Wystarczy, jeśli będziesz wystarczająco dobry w tym, co robisz. Zapoznaj się z artykułem Perfekcjonizm: zaleta czy wada? 10 (nie)perfekcyjnych porad., ale lepiej zrozumieć sedno problemu.

Czy ten wpis Ci się podobał?
[Wszystkich głosów: 1 Średnia: 5]
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x