Czym jest produktywność? 7 różnych definicji

Czy jest produktywność?

Produktywność to coraz bardziej popularne słowo. Mam jednak wrażenie, że nie zawsze dobrze definiowane. Tylko jak to dobrze wytłumaczyć? Tym razem skorzystam z pomocy fachowców.

Mam wielką przyjemność przedstawić wam 7 wybitnych postaci związanych właśnie z produktywnością. Wiedzą o niej wszystko. Znają jej każdy zakamarek, najdrobniejszą szczelinę.

Lista przedstawiona jest alfabetycznie. Zachęcam do obserwowania każdej z tych osób, jeśli produktywność jest dla Ciebie ważna. To, czym ona tak naprawdę jest? 🙂

 

 

Dominik Juszczyk

Dominik to człowiek orkiestra. Prowadzi bloga dominikjuszczyk.pl, trzy podcasty (Z pasją o mocnych stronachMęskie spotkaniaMyśli z drogi), jest certyfikowanym coachem Gallupa i certyfikowanym facylitatorem. Dominika możesz również spotkać na YouTube oraz skorzystać z jego kursów online. Jeśli komuś jeszcze mało to Dominik dorzuca również książkę Z pasją o mocnych stronach. Czym jest produktywność dla niego?

Dominik Juszczyk puzzle produktywności

Produktywność to sztuka robienia właściwych rzeczy we właściwy sposób we właściwym momencie. Produktywność to sztuka usuwania tego co nie esencjonalne. Jestem produktywny, kiedy wiem, że pracuję nad najważniejszymi rzeczami, które przybliżają mnie do realizacji moich celów, w kontekście aspiracji, które pozwalają mi pracować nad moją wizją siebie.

Grzegorz Jaszkiewicz

Grzegorz jest na co dzień wysoko postawionym managerem w dużej spółce LSI Software, która jest producentem nowoczesnego oprogramowania. Na swoim blogu bezkalandarza.pl pisze o produktywności głównie przez pryzmat aplikacji i narzędzi, których sam używa. Jeśli interesuje was zwiększanie swojej produktywności, przy tym lubicie korzystać z aplikacji, to nie ma lepszego miejsca niż bloga Grzegorza.

Grzegorz Jaszkiewicz puzzle produktywności

Jak wiemy, często produktywność kojarzona jest z takimi pojęciami jak zarządzanie czasem, zarządzanie zadaniami czy efektywność osobista. W kontekście produktywności często również mówi się o różnego typu narzędziach czy technikach wspierających naszą wydajność. Oczywiście wymienione elementy są ważne i w istocie dotyczą produktywności osobistej. Jednak bywa też tak, że „jak masz młotek, to wszędzie widzisz gwoździe” i wspomniane pojęcia często postrzegane są jako metody same w sobie. Ja staram się to widzieć szerzej i tym samym łatwiej jest mi dopasować odpowiednie dla mnie narzędzia i techniki wspierające moją efektywność.

Mianowicie, dla mnie **produktywność to zarządzanie swoją energią**. W uproszczeniu można powiedzieć, że każdego dnia budzimy się ze swoją dzienną dawką energii. Energii, która jest zasobem wyczerpywalnym i topnieje wraz w upływającymi godzinami. Rano masz jej najwięcej, wieczorem najmniej. Jeśli się „wysilisz i spocisz” potrzebujesz tego zasobu „napić się” więcej na raz i mniej zostanie ci na resztę dnia,  rano znów obudzisz się z pełną jego „dawką”, itd. To zatem jakie metody na zwiększenie swojej produktywności  zaprzęgniesz do swojej codzienności powinno być podyktowane tym, na ile właśnie pozwalają tobie efektywnie rozporządzać swoją energią.

Jacek Kłosiński

Jacek Kłosiński mówi, że nie ma żadnych wyjątkowych talentów. Są to chyba jedyne słowa wypowiedziane przez Jacka, z którymi nie mogę się zgodzić. Jest autorem książek, prowadzi szkolenia, tworzy kursy online, występuje na konferencjach, a także prowadzi własny podcast. Również na YouTube Jacek radzi sobie bardzo dobrze. Czy ktoś taki może nie mieć talentu? 🙂 Nie sądzę. Czym jest dla Jacka produktywność?

Jacek Kłosiński puzzle produktywnosci

Produktywność to – moim zdaniem – podejście, sposób myślenia, który zakłada szukanie możliwie najlepszych rozwiązań. Robiąc coś „produktywnie” robimy to najlepiej jak się da, ale zawsze w kontekście zasobów, które mamy do dyspozycji. Np. produktywny dzień to taki, który spędzamy na zajęciach, z których mamy w danym momencie największy pożytek, biorąc pod uwagę nasze cele, poziom energii, ilość czasu itd. W tym sensie, spędzenie całego dnia pod kocem przed telewizorem może być produktywne, jeśli np. w ten sposób najlepiej odpoczywamy i zbieramy siły na inne zajęcia. Nie chodzi więc o to co robimy. W odpowiednim kontekście wszystkie zajęcia mogą być produktywne.

Nie ma listy rzeczy produktywnych i nieproduktywnych. Produktywność jest raczej świadomym szukaniem optimum, najlepszych rozwiązań w danym momencie, nastawieniem na jakość, brak marnotrawstwa. To tak jak w strategicznej grze, w której możesz wykonać dziesiątki różnych ruchów. Produktywność zakłada szukanie tego najlepszego, który da nam „największy zwrot z inwestycji”, a nie wystarczająco dobrego albo pierwszego z brzegu.

Mirek Burnejko

Mirek Burnejko to przedsiębiorca z krwi i kości. Przygodę z produktywnością zaczynał od bloga trzypoziomy. Jest właścicielem/ współwłaścicielem kilku spółek (Akademia.plChmurowiskoMazurko), które odnoszą bardzo duży sukces. Prowadzi również podcast Projektant życia oraz znajdziecie go na YouTube. Tempo, w jakim zbudował imperium szkoleń online, jest imponujące. Warto przeczytać co Mirek sądzi o produktywności.

Mirek Burnejko puzzle produtktywności

Produktywność jest osiąganiem celów w najbardziej optymalny sposób. W przypadku prywatnej produktywności składa się na to wiele czynników (skupienie, priorytety, inbox 0), ale ma to sens, tylko wtedy, gdy mamy cele. Bez celów produktywność nie ma znaczenia, bo będziemy co najwyżej robić szybciej i skuteczniej losowe rzeczy.

Monika Torkowska

W tym zestawieniu nie mogło zabraknąć Moniki! Choć jej blog monikatorkowska.com powstał stosunkowo niedawno, to już ma wielu fanów. Wystarczy przejrzeć chwilę bloga, a zrozumiecie, czemu tak się dzieje. Jest autorką książki Skup się i zrób to wreszcie do końca, a jej autorski planer ma już chyba każdy, kto interesuje się tematem produktywności. Czym dla Moniki jest produktywność?

Monika Torkowska puzzle produktywnośći

Przez produktywność rozumiem działanie w zgodzie ze swoimi wartościami, poświęcając każdej z nich efektywnie czas, aby zachować życiowy balans. Dla mnie produktywność wykracza daleko poza obszar związany z zarabianiem pieniędzy, czy z rozwojem zawodowym. To ciągłe dokonywanie wyboru. Nie tylko co robić, ale często (a może przede wszystkim) czego nie robić. Produktywność to też optymalizowanie swoich działań tak, aby zrobić w wyznaczonym czasie to, co chcemy (lub czasem musimy), ograniczając prokrastynację i przeciekanie bezcennego czasu przez palce. Po co? Żeby pozostały czas móc rozdysponować na wszystkie ważne dla nas obszary takie, jak na przykład dbanie o zdrowie, relacje, czy realizowanie swojej misji życiowej (jak na przykład robię to na blogu ja).

Natalia Dołżycka

Natalia Dołżycka prowadzi bloga o lifegeek.pl, który w 2019 roku pojawił się w rankingu wpływowych blogerów w kategorii Wschodzące gwiazdy. Może się pochwalić współpracą z takimi firmami jak Comedy Central, Logitech, De’Longhi, Forever, JaMAM, Pracuj.pl, Znak. Prócz bloga Natalia zajmuje się doradztwem marketingowym dla branży gier, startupów, projektów IT i biznesów online. Przeczytaj, czym jest produktywność dla Natalii.

Natalia Dołżycka puzzle produktywnośći

Lubię rozumieć produktywność zgodnie z jej słownikową definicją. Produktywność oznacza tworzenie czegoś z zasobów, jakie są dla ciebie dostępne. Im mądrzej, kreatywniej czy po prostu sprytniej wykorzystasz to, co wiesz i umiesz, tym bardziej produktywny będziesz. W Polsce produktywność często myli się z „wydajnością”, czyli tym jak szybko ktoś wykona jakąś pracę. A tymczasem w produktywności chodzi o to, by tworzyć dobre jakościowo rzeczy, niezależnie czy jest to praca zawodowa, hobby czy pierwszy biznes. Dlatego człowiek produktywny to po prostu taki, który świadomie tworzy jakościowe życie – ustalając cele, organizując się, automatyzując i usprawniając każdy aspekt swojego działania.

Piotr Nabielec

Piotr Nabielec to kolejna osoba, którą warto obserwować. Po wielu latach pracy w korporacjach postanowił przejść na swoje i tak już zostało. Z dnia na dzień jego blog produktywni.pl rósł w siłę. Dzisiaj można korzystać z jego wiedzy poprzez kursy online (również w języku angielskim) oraz szkoleń stacjonarnych. Piotr wystąpił również na konferencji TED, gdzie pokazał, dlaczego warto zarządzać swoim czasem. A produktywność dla Piotrka to..

Piotr Nabielec puzzle produktywności

Produktywność to osiągany efekt podzielony przez włożony wysiłek. Większa produktywność oznacza, że dochodzimy do lepszych rezultatów przy tym samym wysiłku lub osiągamy tyle samo co wcześniej, ale z mniejszym wysiłkiem. A najlepiej obie te rzeczy na raz – zwiększenie efektów i zmniejszenie wysiłku 🙂

Ponieważ nasze życie jest krótkie i kruche, lubię myśleć o produktywności jako o wybieraniu najlepszego możliwego sposobu wykorzystywania naszego czasu – w osiąganiu celów, w odpoczynku, w relacjach i w oddawaniu się różnym kreatywnym zajęciom. Prawdziwa produktywność to dla mnie znalezienie balansu między tymi czterema typami czasu, tak by na koniec życia stwierdzić, że to był „dobrze wydany czas”.


A dla Ciebie czym jest produktywność? 🙂

Czy ten wpis Ci się podobał?
[Wszystkich głosów: 6 Średnia: 4.8]
Subscribe
Powiadom o
guest
6 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Artur
Artur
2 lat temu

Chyba najbardziej zgadzam się z Dominikiem, choć Mirek też do mnie przemawia 😉

Kasia
Kasia
1 rok temu

Najbliżej mi do definicji Natalii Dołżyckiej

Piotr
Piotr
1 rok temu

Każdy ma swoją definicję. Wszystko zależy od tego czym się dana osoba zajmuje, gdzie pracuje, jakimi środkami dysponuje. Czy jest to praca zawodowa czy może jest to chobbi, jaka presja w związku z tym ciąży na tej osobie. Dla mnie najbliższą definicją jest ta przedstawiona przez Natalia Dołżycka.

Iwona
Iwona
8 miesięcy temu

Natalia opisała najbliższą mi definicję

trackback

[…] Czym jest produktywność? 7 różnych definicji […]

6
0
Would love your thoughts, please comment.x