58 wskazówek jak być bardziej produktywnym

produktywność. Jak zostać produktywnym managerem

Jak być bardziej produktywnym? To pytanie zadaje sobie wiele osób.

Każdy z nas ma w ciągu dnia tyle samo czasu. Dokładnie 24 godziny. Ani więcej, ani mniej.

Wielu osobom jednak ten czas przepływa przez palce. Inni za to znakomicie go wykorzystują. Wydaje się, że wyciskają każdy dzień jak cytrynę. Jak oni to robią?

Do tego wszystkiego często brakuje nam motywacji oraz zwlekamy z wieloma rzeczami.

Co robić?

Przygotowałem dla Ciebie 58 sposobów na to, abyś stał się bardziej produktywnym człowiekiem.

58 wskazówek na bycie bardziej produktywnym

Mam dla Ciebie długą listę wskazówek. Pamiętaj, że nie musisz wprowadzać ich wszystkich od razu. Praktycznie nawet jest to niemożliwe. Dlatego najlepiej będzie, jeśli będziesz wdrażał je w życie pojedynczo.

 

Jedne będą działały na Ciebie bardziej inne mniej. To całkowicie normalne.

Niektóre będziesz znać, a inne będą dla Ciebie nowością.

Warto jednak przetestować na sobie wszystkie.

Po woli. Bez pośpiechu.

Zaczynamy. ☺

Jak być bardziej produktywnym? Wskazówki od 1 do 10.

Planuj.

Jeśli zależy Ci na lepszej produktywności, to zacznij planować sobie swój czas. Masz kilka opcji. Możesz planować od razu cały miesiąc lub tydzień. Ewentualnie codziennie wieczorem przygotuj plan na następną dobę.

Dzięki temu będziesz wiedział, co masz zrobić każdego dnia. W innym wypadku będziesz robił przypadkowe rzeczy.

Skuteczną metodą jest technika 12 tygodniowego roku. Znasz? Jeśli nie to przeczytaj artykuł 12 tygodniowy rok. Poznaj 6 jego głównych założeń i wyjdź z Matrixa. 

Ustalaj priorytety.

Masz już plan działania? Teraz czas na zaznaczenie co jest najważniejsze. Jeśli tego nie zrobisz, to może Ci nie starczyć czasu na najistotniejsze dla Ciebie rzeczy.

Zaczniesz robić przypadkowe rzeczy lub te najprostsze. Te zazwyczaj nie są tymi najważniejszymi.

Ustal priorytety, a będziesz wiedzieć, czym masz się zająć. Co jest dla Ciebie najważniejsze. Zobaczysz, jak szybko staniesz się bardziej produktywnym, wyznaczając najistotniejsze zadania.

Pomocne w ustalaniu priorytetów mogą być konkretne techniki. Polecam artykuł: Jak ustalać priorytety? 3 najskuteczniejsze metody ustalania priorytetów, które naprowadzą Cię na dobre tory.

Wyznaczaj cele.

Trudno jednak planować i wyznaczać priorytety bez wcześniejszego ustalania celów. Zrób to w pierwszej kolejności. Dopiero wtedy będziesz wiedzieć, w którą stronę powinieneś zmierzać.

Bez celu jesteś jak marynarz na morzu, który nie wie, gdzie ma płynąc. Pływa tak po głębokich wodach i odbija się z jednego miejsca na drugie.

Dzięki celom wiesz, co masz robić. Dają Ci one dodatkową motywację do działania, bo wiesz, do czego dążysz. Ustalanie celów, to podstawa produktywności.

Nie wiesz jak dobrze to robić? Zapoznaj się z najbardziej znaną metodą SMAT.

Ogranicz czas korzystania z telefonu, Internetu i komputera.

Mam świadomość, że jest to pewnego rodzaju wyzwanie. W dzisiejszych czasach te trzy rzeczy to podstawa. Praktycznie niemożliwe jest niekorzystanie z nich. Warto jednak ograniczyć je do minimum.

Korzystanie z nich daje wiele plusów. Niestety również są one największymi rozpraszaczami, które wpływają na Twoją produktywność.

Ogranicz je trochę. Zobaczysz, jak Twoja produktywność wtedy wystrzeli w kosmos.

Pracuj efektywnie z mailem.

Dużo pracujesz przy komputerze, gdzie obsługujesz skrzynkę mailową? Nie sprawdzaj jej za często. Obniża to mocno Twoją produktywność. 

Wystarczy, jak sprawdzisz swoją pocztę 2-3 razy dziennie. Nie musisz do niej zaglądać co 5 minut.

Dzięki temu zaoszczędzisz sporo czasu. Nie będziesz co chwilę odrywać się od pracy. Dużo efektywniej będzie kiedy, przeczytasz i odpiszesz ciągiem na kilka maili. 

Otwieraj tylko jedną rzecz w przeglądarce.

Jak być bardziej produktywnym?

Wystarczy, że nie będziesz mieć otwartych miliona stron w swojej przeglądarce. Przez taką sytuację, ciągle będziesz mieć miejsca, które odwracają Twoją uwagę od pracy. Kuszą Ciebie od oderwania się od Twoich zajęć.

Unikaj multitaskingu.

Jeśli chcesz być bardziej produktywną osobą, to unikaj multitaskingu. Czyli nie rób kilku rzeczy w tym samym czasie. Przeskakiwanie z zadania na zadanie, nie ma nic wspólnego z efektywną pracą. 

Temat multitaskingu jest dosyć szeroki. Dlatego proponuję zapoznać się z artykułem Multitasking – Czy warto go stosować? 

Pracuj nad jedną rzeczą.

Jest to trochę kontynuacja poprzedniego tematu. Kiedy zaczynasz pracować, to skup się nad jedną rzeczą. Nie zawsze musisz ją zrobić od razu. Czasem nawet nie ma takiej możliwości, jeśli projekt czy zadanie jest długie.

W takim przypadku podziel sobie to na części i zrób do końca jedną z nich. Zobaczysz, jak sprawniej idzie Ci praca, kiedy skupiasz się w 100% na jednej rzeczy.

Nowe zadania zaplanuj na kolejne dni.

W ciągu dnia wpadają Ci rzeczy, które powinieneś zrobić za jakiś czas? Nie zabieraj się za nie od razu (chyba, że są to takie mega pilne tematy). Zaplanuj sobie je na kolejne dni.

Dzięki temu nie rozbijasz sobie obecnego dnia. Wykonuj to, co masz dzisiaj zaplanowane.

Nie bądź perfekcjonistą.

Jeśli jesteś perfekcjonistą, to dużo pracy przed Tobą. Choć wydaje się to na pierwszy rzut oka dziwne, to perfekcjonizm bardziej przeszkadza, niż pomaga. Chcesz być bardziej produktywny? Zacznij obniżać swoje standardy.

Jeśli jesteś perfekcjonistą, to koniecznie zapoznaj się z artykułem: Perfekcjonizm: zaleta czy wada? 10 (nie)perfekcyjnych porad.

produktywne wskazówki

Jak być bardziej produktywnym? Wskazówki od 11 do 20.

Zasada 2 minut.

Rośnie Ci sterta małych zadań? W następnym punkcie podam Ci sposób na poradzenie sobie z tym. Teraz jednak dam Ci znać, co zrobić, żeby następnym razem do tego nie doprowadzić.

Kiedy wpada Ci zadanie do ręki, a jego wykonanie zajmie dosłownie kilka chwil, to zrób je od razu. Nie czekaj, nie zapisuj w kalendarzu, tylko zrób. Nie ma co ich bezsensownie gromadzić.

Następnym razem, kiedy wpadnie Ci w ręce zadanie, z którym możesz się rozprawić do 2 minut, to rób je od razu.

Akcja drobiazgi.

Nie używałeś wcześniej zasady 2 minut, a teraz masz pełno małych zadań? Spokojnie można sobie z tym poradzić.

Zorganizuj jeden dzień, w którym rozprawisz się ze wszystkimi małymi zadaniami, które Ci zalegają. Rób jedno zadanie za drugim. Za każdym razem po wykonaniu zadania, będziesz otrzymywać dodatkowy zastrzyk energii. 

Szybko się uporasz z zaległościami i będziesz mógł wrócić do normalnej pracy.

Zasada Pareto.

Jak brzmi zasada Pareto? „20% Twoich nakładów i wysiłku daje 80% efektów”.

Jeśli masz wrażenie, że nie masz na nic czasu, to powinieneś zastosować zasadę Pareto. Zacznij poszukiwać 20% rzeczy i skup się w pierwszej kolejności na nich. Dopiero po zrobieniu najistotniejszych rzeczy możesz zabrać się za resztę.

Temat jest ekstremalnie ciekawy, dlatego zapraszam do artykułu: Czym jest zasada Pareto i jak działa?

Rozpraszacze.

Znasz mnóstwo technik związanych z produktywnością i nawet je stosujesz? Mimo wszystko nie wszystko działa jak powinno.

Jest spora szansa, że winne są temu rozpraszacze. Wyłącz telefon, zablokuj rozpraszające Cię strony Internetowe oraz powiedz swojemu otoczeniu, że od godziny X do godziny Y nie jesteś dostępny.

Zobaczysz, jak dużo jesteś w stanie zrobić w momencie, kiedy pracujesz w pełnym skupieniu.

Metoda małych kroków.

Metoda małych kroków to jedna z najwyższych technik, jakie poznałem. Jeśli chcesz się stać bardziej produktywnym, to nie możesz jej ominąć.

W wielkim skrócie chodzi w niej o to, żeby dzielić swoje cele na mniejsze. Takie, które nie odstraszają i wydają Ci się realne do zrealizowania.

Jeśli jesteś zainteresowany jak z niej dobrze korzystać, to zapoznaj się z artykułem Metoda małych kroków – przykłady i zastosowanie.

Sport/ruch.

Na chwilę wracamy do zupełnych podstaw. Jeśli chcesz efektywniej pracować, to zwróć większą uwagę na to, ile się ruszasz.

Nie ma co się oszukiwać, ale większość osób ma siedzącą pracę w dzisiejszych czasach. Ciągłe siedzenie przed ekranem komputera, nie pomaga nam w tym. Natomiast dzięki ruchowi jesteśmy zdrowsi.

Mamy więcej energii. Choroby również nas się rzadziej imają. Niweluje on również stres. Nasza produktywność nam za to również dziękuje. Potwierdzają to nawet badania. Samo WHO informuje, że osoby, które ćwiczą, są o 15% efektywniejsze od tych, które tego nie robią.

Wybierz w takim razie coś, co lubisz i zadbaj o swoje zdrowie.

Zdrowe odżywianie.

Kolejną po ruchu podstawą związaną z produktywnością jest zdrowe odżywianie.

Twoje zdrowie jest bardzo ważne. Jeśli utrzymujesz je na wysokim poziomie, to dużo lepiej się żyje. Oczywiście zyskuje również na tym Twoja produktywność.

Kiedy dostarczasz odpowiednie jedzenie swojemu organizmowi, to masz więcej energii. To oczywiście przekłada się na efektywniejszą pracę. Natomiast kiedy zabraknie zdrowego pokarmu u Ciebie, to mogą pojawiać się zawroty głowy, spadek energii, jak i problemy zdrowotne.

Im więcej będziesz miał takich problemów, tym będziesz mniej produktywny.

Nawodnienie.

Zostajemy przez chwile w wątku zdrowia. Prócz zdrowego jedzenia, zwróć uwagę również na nawadnianie swojego organizmu.

Jak pewnie wiesz, człowiek głównie składa się z wody. Nie możesz o tym zapominać, jeśli chcesz być bardziej produktywnym człowiekiem.

Kiedy zaniedbasz dostarczania odpowiedniej ilości wody sobie, to automatycznie obniży się Twoja produktywność. Spada nam wtedy poziom koncentracji, mogą pojawić się bóle głowy, a nawet pojawiać zaburzenia pamięci. 

Nic z tego nie pomaga Twojej produktywności.

Sen.

Mniej więcej jedną trzecią naszego życia poświęcamy na sen. Dlatego warto przyjrzeć się tematowi bliżej.

Przede wszystkim dlatego, że sen jest nam potrzebny do funkcjonowania. Jesteśmy jak baterie, które praktycznie codziennie trzeba ładować. Ma to duże znaczenie dla naszej produktywności.

Przypomnij sobie dzień, po kiepskiej nocy. Pamiętasz, jak trudno było Ci zebrać myśli? Głowa sama opadała, a praca szła jak krew z nosa. Warto dbać o dobry, regularny sen. Masz wtedy dużo energii i jesteś bardziej produktywnym.

Możesz znać wszystkie techniki zwiększające Twoją produktywność. Jeśli będzie brakowało Ci jednak energii, to w ogóle się nie przydadzą.

Nagrody.

Kolejna wskazówka, która pozwoli Ci stać się bardziej produktywnym, dotyczy nagradzania się. 

Praktycznie każdy lubi być nagradzany za swoją pracę. Kiedy stawiasz sobie większe lub mniejsze cele, to powinieneś sam siebie wynagradzać, za dobrze wykonaną pracę. Jest to czynnik, który dodatkowo Cię motywuje.

Nie muszą to być duże rzeczy. Czasem niewielkie przyjemności sprawiają wiele radości i nakręcają Cię na dalsze działanie. Nie zapominaj o tym.

Jak być bardziej produktywnym? Wskazówki od 21 do 30.

Pora dnia.

Zauważyłeś pewnie, że czasem masz więcej energii, a czasem mniej. Kiedy przyjrzysz się temu bardziej, to zorientujesz się, że Twoja energia jest różna w ciągu dnia.

Część osób ma więcej sił do południa, a inne osoby mają szczyt energii późnym wieczorem.

Zdiagnozuj, jak to wygląda u Ciebie. Następnie w czasie, kiedy masz najwięcej sił, skup się na pracy, która jest najtrudniejsza i najważniejsza dla Ciebie

Rób przerwy.

Nie jesteś w stanie pracować wydajnie cały czas. Po pewnym czasie nie utrzymujesz już takiej koncentracji. Dlatego warto co jakiś czas robić przerwy. Tylko co ile?

Jest kilka metod.

Jedną z nich jest technika Pomodoro (więcej przeczytasz o niej w tym miejscu). Pracujesz 25 minut, a następnie robisz 5-minutową przerwę. Powtarzasz ten cykl 4 razy.

Możesz również pracować według pewnego wzoru (10+2)*5.  Gdzie 10 minut pracujesz, a następnie robisz 2-minutową przerwę. Czynność powtarzasz 5 razy.

Osobiście najbardziej preferuję pracę w trybie 90 minut pracy w pełnym skupieniu, a następnie 20 minut przerwy. Zapoznaj się również z metodą Time boxing – metoda stosowana przez Elona Muska.

Pracuj mniej.

Pracujesz po 10 godzin dziennie? Czasem jeszcze w weekendy? Nie tędy droga do produktywności.

Prawdopodobnie bierzesz na siebie bardzo dużo. Niestety nie da się zrobić wszystkiego. 

Pracowanie po godzinach niewiele da. Twoja efektywność znacząco spada po pewnym czasie i daleko wtedy do produktywności. Zastanów się, co jest ważne i skup się na tym.

Odpoczywaj.

Produktywność nie polega na zagospodarowaniu każdej chwili. Nie trzeba ciągle pracować i wykorzystywać każdego momentu na jakieś działanie. W tej całej układance ważny jest również odpoczynek. 

Naucz się odpoczywać. Nie miej wtedy wyrzutów sumienia, że nic konkretnego nie robisz.

Określ limit czasu, na każde zadanie.

Ciągle czytasz? W takim razie naprawdę chcesz stać się bardziej produktywnym. 

W takim razie przy każdym zadaniu oszacuj ile czasu zajmie Ci każde zadanie, które masz do zrobienia. Dzięki temu zaczniesz lepiej planować swoje kolejne dni.

Unikniesz sytuacji, że masz na dany dzień więcej zadań niż wolnego czasu. Ćwicz, bo praktyka czyni mistrza.

.

Podobne zadania w tym samym czasie.

Grupuj podobne zadania i rób je w tym samym czasie. W ten sposób Twoja produktywność wzrośnie.

Masz do wysłania kilka maili. Zabierz się za to w jednym czasie. Nie odpowiadaj na jednego maila, a dopiero za jakiś czas na drugiego i trzeciego. Jeśli tak zrobisz, to bezsensownie będziesz przełączał swoją uwagę między różnymi zadaniami. 

Kiedy je pogrupujesz, to będziesz robił podobne zadania jedno po drugim. Dzięki temu będziesz skupiony na podobnych rzeczach, a to pomaga w skupieniu. 

Chcesz być bardziej produktywnym? Zapraszam do kolejnego punktu.

Zacznij od trudnego zadania.

Brian Tracy, który jest jednym z autorytetów w dziedzinie produktywności, napisał kiedyś książkę „Zjedz tę żabę”. Przysłowiowa żaba to najważniejsze zadanie w ciągu dnia, które masz do zrobienia.

Kiedy zajmiesz się właśnie taką czynnością, to będziesz mieć pewność, że najistotniejsza rzecz jest już zrobiona. Nawet jak się nie uda już nic innego zrobić, to Twój priorytet jest zrobiony.

Jest też inny duży plus. Po zrobieniu najtrudniejszej rzeczy, jaką masz, później wszystko wydaje się łatwe i przyjemne. Otrzymujesz również dodatkową energię. Nic już nie jest w stanie Cię dzisiaj zatrzymać.

Zacznij od łatwego zadania.

Są jednak dni, kiedy metoda wymieniona wyżej się nie sprawdza. Trudno Ci jest zacząć lub zwyczajnie brakuje Ci energii.

W takim przypadku warto zacząć od czegoś prostego. Pozwoli Ci to się wdrożyć w pracę. Dodatkowo zrobiłeś już jakieś zadanie, więc możesz pochwalić się pewnym sukcesem. Czujesz dodatkowy zastrzyk energii.

Warto czasem stosować tę metodę.

Dbaj o porządek.

Jest to prosta sprawa, a często wiele zmienia na korzyść. Trudno jest coś odszukać, kiedy na biurku czy wokół siebie masz bałagan. Poświęcasz wtedy wiele czasu na znalezienie czegoś.

W sytuacji, kiedy wiesz, co gdzie jest, nie tracisz czynnych chwil na szukaniu. Dodatkowo łatwiej skupić się na pracy w sytuacji, kiedy nie masz miliona rzeczy obok Ciebie, które Cię rozpraszają.

Jeśli chcesz być bardziej produktywnym, to nie bagatelizuj tego

Porządek w komputerze i e-mailu.

Podobna sytuacja dotyczy porządku w Twoim komputerze czy na mailu. 

Kiedy masz bałagan na pulpicie, to tracisz bezsensownie czas na szukanie. Miliony otwartych kart w przeglądarce też nie specjalnie pomagają (to akurat moja zmora☺).

Nie inaczej jest z mailami. Tu też warto zrobić porządek, a zobaczysz, jak przyjemniej będzie Ci pracować.

Rafał Łapczyński produktywne wskazówki

Jak być bardziej produktywnym? Wskazówki od 31 do 40.

Ogranicz liczbę zadań.

Jest szansa, że tworzysz listy zadań do zrobienia. Niestety praktycznie nigdy nie jesteś w stanie ich wszystkich zrobić. Jedną z częstszych przyczyn takiego stanu jest za duża liczba zadań.

Zastanów się, czy wszystko powinno się tam znaleźć. Sprawdź, czy niektórych rzeczy możesz zwyczajnie nie robić. Może niektóre zadania możesz przekazać komuś innemu.

Warto usiąść z listą i sprawdzić, czy tym wszystkim powinieneś właśnie Ty się zająć. 

Nowe otoczenie do pracy (pobudź kreatywność).

Czasem warto wyjść z utartych schematów. Szczególnie jeśli potrzebujesz zacząć myśleć kreatywnie. Jedną z najprostszych rzeczy, żeby tego dokonać, jest zmiana otoczenia. 

Czasem nawet tak prosta sprawa, jak zmienienie biurka obok, potrafi dokonać cudu. Kiedy jednak to nie wystarcza, to pomyśl nam większymi zmianami. Pracujesz zazwyczaj w biurze? Przenieść pracę na kilka dni do domu. Odwrotnie również możesz zrobić.

To oczywiście tylko jeden przykład, a możliwości jest wiele.

Długopis i kartka przy łóżku.

Kiedy wypadają najlepsze pomysły do głowy? Kiedy leżymy już w łóżku. 

Spowodowane jest to tym, że wokół siebie wreszcie masz ciszę. Twoje myśli mogą zacząć się układać. W ciągu dnia ciągle coś robisz. Nie masz czasu przeanalizować tego, co się działo w ciągu dnia.

Tylko jak już leżysz w łóżku i wpadniesz na genialny pomysł, to nie chce Ci się wstać, żeby to zapisać. Pomysł rano w jakiś magiczny sposób już jest zapomniany. Czas ponownie wejść w wir pracy i obowiązków.

Dlatego miej przy łóżku kartkę i długopis. Kiedy przyjdzie Ci do głowy dobry pomysł, to masz ułatwioną sprawę. Zapalasz lampkę i zapisujesz swoją myśl.

Pracuj w trybie offline.

Nie ma co się łudzić. Telefon + Internet lub Komputer + Internet to największe rozpraszacze naszych czasów. Potrafią one wciągnąć na wiele godzin.

Dlatego, jeśli masz możliwość popracowania (nawet krótki czas) offline, to zrób to bez wahania. Odetnij się od Internetu i skup się na pracy.

Dzięki temu będziesz dużo efektywniejszy w tym czasie. Nic nie będzie walczyło o Twoją uwagę.

Otaczaj się zapracowanymi osobami.

Znasz takie powiedzenie „z kim się zadajesz, takim się stajesz”.

W sytuacji, kiedy obok Ciebie większość osób będzie się obijała, to Ty też będziesz miał taką pokusę. To nic nadzwyczajnego. Dostosowujemy się do panujących zasad.

Zrób wszystko, żeby unikać takiego otoczenia. Czasem nawet zmiana biurka może dokonać cudów.

Otaczaj się ludźmi, którzy są produktywni. Takimi, który działają, a nie tylko opowiadają o tym, ile to oni dzisiaj zrobili. Zobaczysz jak, dzięki takiej prostej rzeczy staniesz się bardziej produktywnym.

Korzystaj z pomocy innych.

Serwuję dla Ciebie kolejną wskazówkę na bycie bardziej produktywnym. Nie staraj się za wszelką cenę zrobić wszystkiego samemu.

Bezsensownie tracisz w ten sposób czas. Jeśli masz wiedzę, że ktoś z Twojego otoczenia może Ci pomóc lub chociaż podpowiedzieć, jak dobrze wykonać jakieś zadanie, to skorzystaj z tego.

Czasem szukanie rozwiązania zajmie Ci wiele godzin. Możesz jednak tego uniknąć, pytając osobę, która się na tym zna. Korzystaj z tego.

Nie zachowuj się jak „Zosia Samosia” i bądź bardziej produktywnym.

Deleguj zadania.

Nie wszyscy mają taką możliwość, ale jeśli tylko Ty ją masz, to się nie wahaj. Deleguj zadania innym.

Jeśli do tej pory tego nie robiłeś, to się nie zastanawiaj. Otrzymasz dzięki temu wiele cennych chwil, które możesz przeznaczyć na sprawy, które są dla Ciebie ważne, a odkładasz je z powodu braku czasu.

Chcesz wiedzieć więcej o delegowaniu? Pobierz bezpłatny Kurs Dla Managerów.

Korzystaj z muzyki.

Czas na mniej popularne rozwiązanie.  Nie wiem, czy wiesz, ale odpowiednia muzyka, może pozwolić się skupić na pracy. Na pierwszy rzut oka, może być to mało intuicyjne. Przecież pojawiają się jakieś dźwięki, a to raczej powinno rozpraszać.

Możesz wyszukać na YouTube darmowej muzyki pozwalającej się skupić. Ewentualnie możesz skorzystać z aplikacji np. Brain.fm.

Sprawdź i daj znać czy pracuje Ci się przy muzyce lepiej.

Pozbądź się telewizora.

Wracasz z pracy. Co robisz? Jest szansa, że odpalasz telewizor. W weekend też spędzasz tam kilka godzin. Czy ma to sens?

Kiedy przestaniesz oglądać telewizję lub mocno ją ograniczysz, to znajdziesz wiele czasu, który możesz spędzić mądrze.

Nie jesteś gotowy na pozbycie się telewizora? Nie ma problemu. Nie oglądaj go przez najbliższy tydzień i sprawdź, co się u Ciebie zmieniło. 

Przejdź na dietę niskoinformacyjną.

Jest to trochę kontynuacja poprzedniego punktu. Czym jest dieta niskoinformacyjna? Jest to detoks umysłu poprzez ograniczenie zbędnych informacji, które napływają do nas codziennie.

Ogranicz do minimum wszelkiego rodzaju wiadomości. Nie chodzi tylko o telewizję. Większość wiedzy pochodzi teraz z serwisów informacyjnych w Internecie.

Zapoznaj się z krótkim, ale treściwym artykułem o diecie niskoinformacyjnej. 

Jak być bardziej produktywnym? Wskazówki od 41 do 50.

Słuchaj audiobooków.

Chcesz czytać książki, ale nie masz na nie czasu? Nie ma problemu.

Wystarczy, że masz telefon i słuchawki. Możesz w ten sposób słuchać audiobooków np. w drodze do pracy, chodząc na siłowni lub będąc na zakupach.

W ten sposób wykorzystujesz swój czas w pełni. Ile książek możesz przeczytać rocznie? Bez większych problemów około 100. Nie wierzysz? Sprawdź artykuł 100 książek rocznie. To prostsze niż myślisz.

Zostaje ostatnie pytanie. Jaką aplikację wybrać? Tu również proponuję przeczytać artykuł – 10 najlepszych aplikacji do słuchania audiobooków.

Zlecenia stałe (rachunki).

Co miesiąc masz pewnie kilka stałych wydatków. Czy jest sens tracić czas na robienie co miesiąc tych samych przelewów? Zdecydowanie nie.

Ustaw w swoim banku zlecenia stałe. Bank co miesiąc będzie przesyłał odpowiednią kwotę za Ciebie do konkretnych instytucji. Zaoszczędzisz dzięki temu trochę czasu i nie będziesz musiał o tym pamiętać.

W większości banków taka usługa jest darmowa. Upewnij się jednak czy w Twoim banku też jest to bezpłatne.

Mów innym o swoich celach.

Masz już dobrze ustalone cele? Jeśli nie to zapraszam do wpisu Metoda SMART – czy cele są takie ważne? Kiedy uporasz się z tym tematem, to nie zostawiaj swojego celu, tylko i wyłącznie dla siebie.

Dlaczego? Jeśli tak zrobisz, to pozbędziesz się darmowej motywacji.

Jako ludzie lubimy dotrzymywać danego słowa. Nikt przecież nie chce być postrzegany jako ktoś, kto nie mówi prawdy.

Gdy swój cel zostawisz tylko dla siebie i nic nie będziesz robić w tej sprawie, to będziesz się usprawiedliwiał. Znajdziesz miliony argumentów za tym, że nie mogłeś tego zrobić.

Kiedy powiesz o tym innym, to nagle znajdziesz rozwiązania, na które byś nigdy nie wpadł. Znajdziesz dodatkową motywację do działania. Sprawdź.

Naucz się mówić nie.

Odmawianie innym jest trudne. Jeśli jednak opanujesz tę sztukę, to staniesz się bardziej produktywnym.

Nie chodzi o to, żeby nikomu nie pomagać i automatycznie mówić nie. Zdecydowanie nie tędy droga. Warto jednak zrozumieć jedną rzecz.

W sytuacjach, kiedy pomagasz realizować czyjeś cele, nie masz czasu na realizację swoich. Przeanalizuj, jak to wygląda u Ciebie. Jeśli nie wyrabiasz się ze swoją pracą lub nie realizujesz swoich marzeń, to warto przyjrzeć się temu tematowi bardziej.

Znajdź mentora.

Pamiętasz swoją pierwszą pracę? Przychodząc do niej, pewnie wiele się musiałeś nauczyć. Podejrzewam, że zajęło Ci trochę czasu, zanim to wszystko opanowałeś.

Często jest tak, że jest jakaś osoba, która wprowadza nas w nowe zadania. Dzięki temu nie musisz wszystkiego dokładnie sprawdzać, tylko wiesz, na co zwrócić uwagę.

Tak samo jest z produktywnością. Warto znaleźć osobę, która poprowadzi Cię za rękę na samym początku. Nie ma co uczyć się wszystkiego samemu. Może zacznij od tego miejsca liink do mojego bloga. ☺

Opanuj szybkie czytanie.

Spędzasz wiele czasu na czytaniu? Jeśli tak jest, to warto się temu przyjrzeć.

Jest wiele sposobów, aby opanować szybkie czytanie. Nie jestem w tej dziedzinie fachowcem, więc odsyłam do osób, które się na tym znają.

Naucz się szybciej pisać na klawiaturze.

Większość z nas spędza sporo czasu przed komputerem. To, co często przy nim robimy, to pisanie.

Warto w takim razie zyskać czas i zacząć szybciej pisać. Może pozwolić Ci to zaoszczędzić wiele cennych chwil.

Jak zacząć? Najlepiej od podstaw. Znajdziesz je w tym miejscu. 

Wstawaj rano lub wieczorem (kiedy jest cisza).

Zdecydowanie najlepiej się nam pracuje, kiedy mamy spokój i ciszę wokół siebie. Wtedy nasze skupienie jest największe, a dzięki temu jesteśmy bardziej produktywni.

Jeśli jesteś rannym ptaszkiem, to warto wstawać przed wszystkimi i zrobić najważniejsze rzeczy z samego rana. Kiedy jeszcze wszyscy śpią.

W sytuacji, kiedy masz dużo energii wieczorami, to lepiej przenieść najistotniejsze rzeczy na czas, kiedy już jest cisza i wszyscy śpią. 

Znajdź swój czas i wykonuj wtedy najistotniejsze zadania.

Rób zakupy online.

Żyjemy w dobie Internetu. Warto wykorzystać to na swoją korzyść.

Robisz większe zakupy np. raz na tydzień? Warto skorzystać z dobroci XXI wieku i zamówić takie zakupy online. Nie tracisz wtedy czasu na chodzenie po sklepie czy dojazdy.

Pierwsze zakupy mogą zająć Ci podobny czas. Wszystko jest nowe i musisz się przyzwyczaić do systemu. Następne będą już dużo prostsze.

Co więcej, jeśli robisz podobne zakupy co tydzień, to będziesz mógł je skopiować z poprzedniego zamówienia. To zajmie Ci już naprawdę chwilę.

Rób to, co lubisz.

Choć ten punkt nie każdy może wdrożyć od razu, to mimo wszystko warto się nad nim zastanowić. 

Jesteśmy dużo bardziej produktywni przy robieniu rzeczy, które zwyczajnie lubimy. Nie czujemy wtedy zmęczenia pracą, a nawet jeśli takie występuje, to jest to wysiłek bez problemu akceptowalny.

Dlatego zastanów się czy zajmujesz się takimi rzeczami, które lubisz. Jeśli nie to warto poważnie się nad tym zastanowić.

Jak być bardziej produktywnym? Wskazówki od 41 do 50.​

Twórz dochód pasywny.

Warto zadbać o to, żebyś tworzył dochód pasywny. Prócz spokoju finansowego, możesz w ten sposób oszczędzić mnóstwo czasu. 

Kiedy co miesiąc spływa Ci pewna kwota, to wiesz, że nie musisz biegać jak chomik w kołowrotku. Możesz ten czas poświęcić na inne przyjemniejsze rzeczy, które Cię relaksują. Twoje zdrowie fizyczne i psychiczne ma duży wpływ na Twoją produktywność.

Ewentualnie masz też więcej czasu na tworzenie kolejnego dochodu pasywnego. Po pewnym czasie możesz doprowadzić do sytuacji, kiedy utrzymujesz się z niego w pełni.

Przeczytaj artykuł Dochód pasywny – lista 25 pomysłów na pasywne zarabianie i sprawdź, czy jest tam coś dla Ciebie.

Ucz się od najlepszych – metoda GTD.

Nie musisz tworzyć koła na nowo. Jest wiele gotowych modeli produktywności, które możesz wdrożyć od razu. 

Jednym z najbardziej znanych systemów produktywności jest Getting Things Done, którego autorem jest David Allen. Jeśli chcesz go poznać, to przeczytać artykuł: Jak mieć więcej czasu? Metoda Getting Things Done (GTD).

Możesz również pobrać bezpłatny Kurs Produktywność 2.0, gdzie masz również prosty schemat produktywności podany na tacy.

Prokrastynacja.

Odwlekanie na później, to jeden z głównych problemów dotyczących produktywności. Naprawdę wiele osób ma problemy z prokrastynacją.

Jeśli chcesz być bardziej produktywny, to naprawdę warto się przyjrzeć tej sprawie.

Na samym początku polecam całkowicie bezpłatny e-book plus kurs mailowy 39 Sposobów Na Prokrastynację. Dowiesz się naprawdę tam sporo.

Korzystaj z kalendarza lub aplikacji.

Nie warto swojej głowy obciążać zapamiętywaniem wszystkiego. Zdecydowanie lepiej jest to gdzieś zapisać. Dlatego proponuję Ci korzystanie z kalendarza lub aplikacji.

W tych miejscach możesz spokojnie wszystko notować i wracać do tego, kiedy potrzebujesz. Masz odciążoną głowę od tego. Dzięki temu możesz skupić się na kreatywnym myśleniu i swojej pracy w pełni.

Zapisywanie wszystkiego jest pierwszym elementem metody GTD. Jest to najbardziej znany system produktywności na świecie. Jeśli jesteś zainteresowany tym tematem, to polecam artykuł: Metoda Getting Things Done (GTD).

Skróć rozmowę o głupotach.

Część z nas spędza dużo czasu na rozmowach z innymi. Zazwyczaj jednak są to luźne rozmowy. Nic oczywiście w tym złego, do momentu, aż nie zaniedbujesz swoich obowiązków.

Jeśli masz z tym problem, to mam dla Ciebie pewien sposób. Kiedy zaczynasz luźną rozmowę z kimś i boisz się, że może potrwać za długo, to włącz sobie stoper z alarmem np. na 5 minut.

Kiedy telefon się odezwie, to masz sygnał, że powinieneś już kończyć. Dzięki temu nie zgadasz się i będziesz mieć kontrolę nad tym.

Nawyki.

Warto wyrabiać w sobie dobre nawyki i walczyć z tymi złymi. Zdecydowanie to krok ku temu, aby być bardziej produktywnym.

Kiedy masz wyrobione pewne rytuały, to nie trzeba szukać dodatkowej motywacji. Małymi krokami zbliżasz się do swoich upragnionych marzeń. Krok po kroku nawykami osiągasz swoje cele.

Zamieniaj złe nawyki na te dobre. Zobaczysz, jak dzięki temu szybko staniesz się dużo bardziej efektywniejszy. 

Wykorzystuj prawo Parkinsona.

Na samym początku warto wyjaśnić, czym jest prawo Parkinsona. Brzmi ono tak: „Czas marnowany jest w ilościach proporcjonalnych do całego czasu, jakim w ogóle dysponujemy”

Najprostszym jego wykorzystaniem jest skracanie czasu potrzebnego na dane zadanie lub projekt. Masz 7 dni na oddanie ważnego raportu rocznego? Skróć sobie sam termin do 3 dni.

Dzięki temu nie będziesz tracić czasu, na rzeczach mało istotnych. Czasu masz mniej, więc bardziej się musisz spiąć. 

Serdecznie polecam mój wpis Prawo Parkinsona – co to jest?

Unikaj toksycznych ludzi.

Choć pewnie większość z nas ma wokół siebie pozytywne osoby, to raz na jakiś czas w naszym otoczeniu pojawiają się toksyczni ludzie.

Potrafią nieźle namieszać w naszym życiu. Niestety może również się to odbić na naszej produktywności. Szczególnie jeśli taka osoba znajduje się w naszej pracy.

Dlatego najlepiej ograniczać (a najlepiej zakończyć) kontakty z takimi ludźmi. Łatwo się mówi, a co należy robić. Zachęcam do artykułu – Toksyczni ludzie. Kim są i dlaczego trzeba ich unikać?

Czy ten wpis Ci się podobał?
[Wszystkich głosów: 2 Średnia: 5]
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x