
Jeśli czytasz ten artykuł, to pewnie słyszałeś o ChatGPT. W ostatnim czasie jest o nim głośno. Z dnia na dzień przybywa jego zwolenników, którzy są zachwyceni możliwościami sztucznej inteligencji. Są oczywiście i przeciwnicy, którzy widzą więcej zagrożeń niż plusów tej aplikacji.
W tym artykule nie będę rozstrzygał, kto ma rację. Skupię się jednak na tym, w jaki sposób ChatGPT może podnieść Twoją produktywność. Okazuje się, że jest sporo możliwości. W dalszej części artykułu zapoznam Cię z 10 sposobami na wykorzystanie tej aplikacji, do zwiększenia Twojej produktywności.
Zacznijmy jednak od początku.
Co to jest ChatGPT?
Na pewno jest to narzędzie, które wywołało już dużo zamieszania. ChatGPT jest modelem językowym sztucznej inteligencji stworzonym przez OpenAI. Można wykorzystać go na różne sposoby, m.in. generuje lub tłumaczy teksty, odpowiada na pytania, tworzy oraz rozwiązuje zadania.
Narzędzie to w krótkim czasie mocno się rozwinęło. Skok do przodu był na tyle duży, że chwilowo zaprzestano poprawianie ChatGPT. Podobno taką decyzję podjął sam Elon Musk (więcej można przeczytać o tym w tym artykule ChatGPT przestanie być rozwijany. Zwyciężył Elon Musk).
Choć to narzędzie można wykorzystać na wiele sposobów, to dzisiaj skupimy się na zwiększeniu produktywności. Jeśli jesteś zainteresowany zwiększaniem swojej efektywności dzięki ChatGPT, to zapraszam do dalszej lektury.
Czym jest produktywność?
Wiesz już, czym jest ChatGPT. Teraz dosłownie kilka zdań na temat samej produktywności.
Oczywiście nie ma jeden dobrej definicji produktywności. Dowodem na to jest artykuł, w którym zapytałem kilku fachowców od produktywności czym ona dla nich jest. Każdy podał inną definicję.
Dlatego w tym wpisie uproszczę definicję do minimum. Produktywność to spędzania czasu na zadaniach, które przybliżają Cię do istotnych dla Ciebie rzeczy. Miało być krótko i prosto, więc proszę.
Poprosiłem również ChatGPT, aby wyjaśnił mi, czym jest dla niego produktywność osobista. Otrzymałem taką odpowiedź.
„Jako sztuczna inteligencja, nie mam wewnętrznych motywacji, celów czy potrzeby efektywności w sensie ludzkim. Niemniej jednak produktywność osobista odnosi się do zdolności jednostki do osiągania swoich celów i wykonywania zadań w sposób wydajny i efektywny. W kontekście ludzkim produktywność osobista to umiejętność organizowania swojego czasu, priorytetowania zadań, skutecznego planowania i zarządzania projektem, a także skutecznego wykorzystywania zasobów, aby osiągnąć założone cele. W skrócie produktywność osobista to zdolność osoby do wykonania jak najwięcej w najkrótszym czasie, osiągając maksymalne efekty i minimalizując straty czasu i zasobów.”
Jak Ci się podoba? 😊
Zachęcam również do przeczytania wpisu 58 wskazówek jak być bardziej produktywnym, gdzie sporo porad, jak w tradycyjny sposób podniesiesz swoją efektywność osobistą. Dodatkowo masz materiał, żeby poćwiczyć i rozwinąć temat za pomocą produktu OpenAI.
Lista 10 pomysłów jak ChatGPT podniesie Twoją produktywność
Czas przejść do konkretów. Zastanówmy się, w jaki sposób możemy wykorzystać sztuczną inteligencję, żeby spędzić mniej czasu na niektórych zadaniach. Czy ChatGPT może pomóc Ci w osiąganiu większych rzeczy?
Sprawdź listę i zacznij być bardziej produktywny dzięki sztucznej inteligencji.
#1. Opisz swoje standardowe zadania w pracy i poproś ChatGPT o dostosowanie najkorzystniejszych metod produktywności do nich. Dzięki temu dostaniesz gotowe metody, które podniosą Twoją efektywność.
#2. To narzędzie pomoże Ci również w pisaniu czy poprawianiu tekstu. Poproś o napisanie maila do klienta, stworzenie ogłoszenia o pracę lub o korektę tekstu, którzy już stworzyłeś. Dzięki temu Twoja produktywność poszybuje w górę.
#3. Nie wiesz, jak może wyglądać lista zadań? Poproś o to ChatGPT. Na początku możesz wpisać „Napisz mi przykładową listę zadań na jeden dzień. Jestem [zawód], a niech lista składa się z 6 zadań.”
#4. Sztuczna Inteligencja pomoże Ci również w ustalaniu priorytetów. Możesz użyć do tego macierzy Eisenhowera. O to przykładowa komenda ”Przydziel mi odpowiednio zadania do macierzy Eisenhowera. Moje zadania to:”
#5. Wpisuj pojęcie z produktywności, które Cię interesuje i poproś o 10 zastosowań lub przykładów, jak możesz wykorzystać je w Twojej pracy.
#6. Możesz wykorzystać ChatGPT do zapisywania notatek. W każdej chwili możesz tam wrócić i nie musisz się martwić, że o czymś zapomnisz.
#7. Wykorzystaj sztuczną inteligencję do wyszukiwania wiadomości. W przeciwieństwie do wyszukiwarki Google, ChatGPT od razu pokazuje Ci gotowe odpowiedzi. Nie musisz chodzić i szukać informacji po wszystkich stronach internetowych. Zaoszczędza, to wiele czasu.
#8. Poświęcasz dużo czasu na naukę języka obecnego? Wykorzystaj do tego sztuczną inteligencję. Jak? Przeczytaj artykuł i zaoszczędź mnóstwo czasu.
#9. Automatyzacja to jedna z rzeczy, które potrafi zaoszczędzić mnóstwo czasu. Poproś ChatGPT o pomoc w tej kwestii. Wypisz swoje zadania w pracy lub w domu, a sztuczna inteligencja podpowie Ci, jak możesz niektóre czynności zaktualizować.
#10. Teraz najprostsze, ale zarazem najlepsze. Pewnie znasz swoje słabości związane z produktywnością. Zapytaj więc ChatGPT o porady. Zobaczysz ile cennych rad otrzymasz.
Jak wykorzystać ChatGPT, żeby zaoszczędzić jeszcze więcej czasu?
Warto trochę poeksperymentować z tym narzędziem. Nie zawsze będzie tak, że jak wpiszesz swoje pytanie lub prośbę, to otrzymasz dokładnie, to czego oczekiwałeś. Czasem trzeba będzie zmodyfikować tekst, który wpisałeś.
To jednak nie wszystko. Jeśli już odszukasz tego, czego szukałeś, to często warto jeszcze trochę podążyć. Dopytaj o szczegóły wyszukiwanej odpowiedzi i wykorzystuj sztuczną inteligencję jeszcze bardziej.
Załóżmy, że szukasz najlepszej techniki produktywności pod swoją pracę. Otrzymałeś kilka metod. Poproś o rozwinięcie każdego punktu, który otrzymałeś. Nie musisz przecież szukać opisu ponownie, szczegółów w Google.
Dodatkowo proś ChatGPT o konkretne przykłady zastosowania tej metody u siebie. W tym wujek Google często nie jest w stanie Ci pomóc.
Jak to jeszcze może wyglądać?
Poprosiłem ChatGPT o podanie popularnych aplikacji, które mogę wykorzystać, aby zwiększyć swoją produktywność. Poniżej znajdziesz propozycje, które otrzymałem z krótkim opisem.
- „Todoist – popularna aplikacja, która oferuje proste i intuicyjne rozwiązania do organizacji zadań. Umożliwia tworzenie list zadań, przypisywanie etykiet, a także planowanie zadania na konkretny dzień.
- Trello – koncepcyjnie odmienna aplikacja od tradycyjnych list zadań, oparta na systemie “tablic”. Dzięki niemu możesz zorganizować swoje zadania w sposób graficzny, np. za pomocą kolorowych kartek.
- Notion – oprócz funkcjonalności do tworzenia list zadań, oferuje również możliwość tworzenia projektów, notatek, stron internetowych i wiele więcej. Jest to bardziej rozbudowane narzędzie, które pozwala na bardziej zaawansowane sposoby organizacji pracy.
- Google Tasks – prosta i łatwa w obsłudze aplikacja, która jest zintegrowana z kontem Google. Umożliwia tworzenie list zadań, przypisywanie terminów i wyświetlanie ich w kalendarzu.
- Microsoft To Do – aplikacja, która umożliwia tworzenie list zadań, planowanie i przypisywanie etykiet, a także tworzenie listy zakupów. Jest zintegrowana z kontem Microsoft i oferuje opcję synchronizacji z aplikacją Outlook.”
Co mogę teraz zrobić?
#1. Podać swoje czynności, które wykonujesz i spytaj się, która aplikacja powinna pasować do tego najlepiej.
#2. Nie wiesz jak używać tego programu do zarządzania czasem, a nie chcesz wszystkich aplikacji ściągać i sprawdzać? ChatGPT napiszę Ci instrukcje obsługi.
#3. Jeśli nadal nie wiesz, na którą aplikację masz się zdecydować, to zapytaj ChatGPT o plusy i minusy narzędzi, nad którymi się jeszcze zastanawiasz. Teraz decyzja powinna być już prostsza.
To są oczywiście przykłady wykorzystania sztucznej inteligencji. Jest ich o wiele więcej. Mam nadzieję, że jednak zainspirowałem Cię chodziaż do spróbowania.
Prócz ogromnej liczby plusów są również pewne zagrożenia związane z korzystaniem z tego narzędzia. Jakie?
Minusy korzystania z ChatGPT
Wszystko ma swoje plusy i minusy. Nie jest inaczej również i w tym przypadku.
Skupiam się w tym artykule na produktywności, więc nie będę opisywał wszystkich minusów wykorzystania ChatGPT. Na co warto zwrócić uwagę?
#1. Nie jest to narzędzie doskonałe i może się mylić. Przy istotnych rzeczach dla Ciebie warto sprawdzić mimo wszystko w innym źródle. Pamiętaj, że to tylko maszyna.
#2. Możesz stracić czas. Kiedy „wkręcisz” się w sprawdzanie możliwości sztucznej inteligencji, to możesz stać się wbrew pozorom mniej produktywny. Jeśli korzystasz z ChatGPT bez jasno określonych celów i ram czasowych, istnieje ryzyko, że stracisz cenny czas i energię na niepotrzebne rzeczy.
#3. Istnieje również możliwość, że uzależnisz się od tego programu. W pewien sposób może ograniczyć to Twoją kreatywność, jak i umiejętność samodzielnego rozwiązywania problemów. Warto podchodzić do ChatGPT jak do wszystkiego – z rozwagą.
Mimo kilku minusów i zagrożeń, jakie się pojawiają, ChatGPT może zdecydowanie zwiększyć Twoją produktywność. Mądre korzystanie ze sztucznej inteligencji może znacząco skrócić czas, który poświęcasz na różne rzeczy.
A Ty co uważasz o ChatGPT?
Dziękuję za ten znakomity wpis! Widać, że włożyłeś w niego wiele przemyśleń. Treść jest pouczająca, wciągająca i dobrze przedstawiona. Tak trzymać!
Dziękuję 🙂